Jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor: Sara

Na alergię i astmę chorują nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Do czynników, które mogą nasilać objawy choroby, zalicza się kurz oraz obecne w nim roztocza. W takim przypadku częste odkurzanie staje się koniecznością. Warto wiedzieć, jakie cechy powinien mieć odkurzacz dla alergika.

Mężczyzna odkurza dywan, pozbywając się roztoczy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić specjalny odkurzacz dla alergików;
 2. jakie są rodzaje filtrów do odkurzacza;
 3. na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz dla alergika.

Zwykły odkurzacz a odkurzacz dla alergika

Wymiana filtra w odkurzaczu dla alergików

Osoby, które są uczulone na kurz i roztocza, muszą szczególnie dbać o usuwanie zanieczyszczeń z domu. Alergeny gromadzą się w każdym zakamarku – na podłodze, w dywanach, na obiciu sofy, zasłonach i materacach. Dlatego odkurzanie jest jedną z najważniejszych codziennych czynności.

Zwykłe odkurzacze nie są polecane alergikom, ponieważ podczas użytkowania drobne cząsteczki alergenów są wydmuchiwane na zewnątrz, przez co nadal unoszą się w powietrzu i stanowią przyczynę nasilenia się objawów chorobowych. Profesjonalnie taki proces określa się mianem reemisji kurzu. Odkurzacz dla alergika powinien spełniać rygorystyczne wymogi i zaliczać się do klasy reemisji A. Niewiele modeli zwykłych odkurzaczy uzyskuje taki status.

Klasa reemisji A oznacza, że odkurzacz dla alergika gromadzi szkodliwe cząsteczki alergenów i zanieczyszczeń w swoim wnętrzu i nie rozprasza ich w powietrzu. Takie urządzenia są poddawane rygorystycznym testom po to, aby spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo odkurzacz dla alergików jest wyposażony w filtry, które nie tylko chronią silnik przed zanieczyszczeniem, ale także oczyszczają powietrze wydostające się z odkurzacza na zewnątrz.

Rodzaje filtrów w odkurzaczach dla alergików

Odkurzacze dla alergików są wyposażone w system filtrów, które zatrzymują drobne cząsteczki zanieczyszczeń i alergenów wydostających się z odkurzacza na zewnątrz. Może być to filtr:

 • tekstylny – jest wykonany z grubej pianki lub tkaniny, zabezpiecza przed kurzem i większymi cząsteczkami, jednak może przepuszczać bardzo małe cząsteczki;
 • wodny – zanieczyszczenia gromadzą się w pojemniku z wodą, skąd nie mogą wydostać się na zewnątrz;
 • antyalergiczny – zaawansowane i bardzo gęste filtry HEPA zatrzymujące większość małych cząsteczek, mogą być wielorazowe lub jednorazowe.

Najbardziej polecane są odkurzacze z filtrem HEPA dla alergików. Przykładem jest model Bosch BWD421PRO, który poza odkurzaniem na sucho ma funkcję odkurzania na mokro i prania tapicerek. Ma to szczególne znaczenie dla osób chorujących na astmę i alergię, ponieważ pozwala pozbyć się kurzu, roztoczy i bakterii z dywanów oraz mebli wypoczynkowych.

Dla alergików sprawdzi się także odkurzacz z filtrem wodnym. Wszystkie cząsteczki kurzu są umieszczane w zbiorniku z wodą. Powietrze, które wydostaje się z odkurzacza na zewnątrz, jest czyste i nawilżone. Niektóre odkurzacze dla alergików mają jednocześnie filtr HEPA i wodny. Przykładem jest model Thomas Perfect Air Allergy Pure.

Polecane odkurzacze
 • 2 399 zł
 • 259 zł
 • 269 zł
 • 185 zł
 • 2 179 zł

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza dla alergika?

Odkurzacz dla alergików Thomas Perfect Air Allergy Pure

Przy wyborze odkurzacza dla alergika należy zwrócić uwagę na kilka parametrów urządzenia, dzięki czemu nie tylko będzie ono bezpieczne dla osób chorych, ale także komfortowe w codziennym użytkowaniu. Najważniejszą rzeczą jest rodzaj zastosowanego filtra. Jak zostało wspomniane, najbardziej skuteczne są filtry HEPA i filtry wodne. Przewagą tych pierwszych jest brak konieczności dokładnego czyszczenia i osuszania urządzenia po umyciu. Jednakże dzięki filtrom wodnym (jak w modelu Zelmer Aquos 829.0 ST) powietrze wydostające się z odkurzacza jest dodatkowo nawilżone, co jest dobre dla dróg oddechowych. Należy też pamiętać, że dobry odkurzacz dla alergików oznaczony jest klasą reemisji A.

Istotną kwestią jest także poziom głośności odkurzacza dla alergików. Urządzenie, które generuje mało hałasu, może być używane przy najmłodszych dzieciach. Polecanym modelem jest Electrolux UltraSilencer. Zamienia on hałas w kojący dźwięk.

Poza klasą reemisji, filtrem oraz poziomem głośności warto zwrócić uwagę na:

 • dodatkowe funkcje (np. pranie tapicerki lub dywanów),
 • zamienne końcówki do różnego rodzaju powierzchni,
 • zasięg pracy (czyli długość przewodu zasilającego, węża i rury, np. 7 metrów w przypadku modelu Karcher WD3),
 • pojemność odkurzacza,
 • możliwość regulacji siły ssania,
 • możliwość odkurzania pod meblami i w trudno dostępnych miejscach.

Ważny jest również rodzaj zasilania. Większość odkurzaczy dla alergików ma przewód zasilający, ale dostępne są także urządzenia na akumulator. Dzięki temu można odkurzyć całe mieszkanie bez konieczności przepinania gniazdka.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link