Popularne programy komputerowe – które wybrać i jakie mają funkcje?

Autor: Klaudia

Programy komputerowe są niezbędne dla poprawnego działania sprzętu, niezależnie czy jest to pecet, czy notebook. Są potrzebne do pracy, ale także przydają się do rozrywki czy nauki. Istnieje wiele rodzajów software'u, warto więc znać najważniejsze z nich.

Oprogramowanie do obróbki zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupować programy komputerowe z licencją
 2. jakie są dobre programy antywirusowe
 3. co posiadają biurowe programy komputerowe

Każdy program komputerowy pełni w systemie inną funkcję, jednak nie wszystkie są niezbędne dla prawidłowej pracy urządzenia. Instalacja konkretnych z nich zależy więc od indywidualnych potrzeb. Programy komputerowe, antywirusowe i system operacyjny – jakie wybrać dla sprzętu biurowego, a jakie, jeśli urządzenie służy jedynie do domowego użytku? Pora to sprawdzić!

Podstawowe programy komputerowe – dlaczego warto wybierać te z legalnych źródeł?

Program antywirusowy Norton Security 3.0 Deluxe

Wszystkie programy komputerowe posiadają licencję, która określa warunki korzystania z nich. Mają one jednak swoją cenę, więc wiele osób często decyduje się na darmowe programy komputerowe. Część producentów udostępnia je bezpłatnie. Należy przy tym pamiętać, że nielegalne kopiowanie czy pobieranie programów z internetu może skutkować poniesieniem konsekwencji prawnych za piractwo komputerowe. Dlatego zamiast korzystać z nielegalnych źródeł, zdecydowanie lepszą praktyką jest zakup przydatnych programów komputerowych z licencją. Jeśli chodzi o typy oprogramowania komputerowego, to można je podzielić na pewne rodzaje, w zależności od pełnionej przez nie funkcji. Wyróżnia się:

 • systemy operacyjne (np. Windows 10 czy Vista),
 • programy graficzne (np. Adobe Photoshop czy Corel Photo-Paint),
 • programy biurowe (np. Microsoft Office),
 • programy chroniące przed wirusami (np. Norton AntiVirus czy ESET NOD32 Antivirus).

Ciekawym programem komputerowym jest także ten do odzyskiwania danych z dysków HDD, urządzeń mobilnych czy komputerów, jak np. Rescue Data Recovery Service. Dzięki niemu, w razie gdyby sprzęt uległ uszkodzeniu, zapisane na nim pliki nie muszą być utracone na zawsze.

Polecane oprogramowanie
 • 119,99 zł
 • 719 zł
 • 139,99 zł
 • 119,99 zł
 • 189,99 zł

Programy komputerowe antywirusowe – jakie wybrać?

Instalowanie oprogramowania na komputerze

Z pewnością każdy użytkownik peceta czy laptopa ma na swoim sprzęcie zainstalowane najważniejsze programy komputerowe. Nie są jednak one stworzone do tego, aby zarządzać samym urządzeniem. Do tego dedykowane są systemy operacyjne, które odpowiadają za jego poprawną pracę i umożliwiają instalację dodatkowych usług. Użytkownik, nabywając sprzęt, ma już go w „pakiecie” wraz z urządzeniem. W zależności od budżetu, można pozwolić sobie na bardziej zaawansowane wersje, oferujące więcej możliwości, np. Windows Professional. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest np. zdalne logowanie czy tworzenie wirtualnych pulpitów. Polecany jest on zwłaszcza do użytku biurowego. Użytkownikom, którzy nie będą korzystać z pełni nowoczesnych możliwości systemu w tak dużym zakresie z powodzeniem wystarczy wersja Home, która, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do użytku domowego. Niezależnie od wyboru, elementem wspierającym system operacyjny będzie dobry program komputerowy, który ma za zadanie chronić go przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Trafnym wyborem będzie zakup G Data AntiVirus 2018 3PC/12m-cy BOX, który jest kompatybilny z Windowsem. Zapewnia on wysoką ochronę podczas dokonywania transakcji bankowych czy zakupów przez internet. Przed trojanami czy spyware doskonale zabezpiecza również Eset NOD32 Antivirus PL BOX 1stan/36m-cy. W przypadku osób planujących zagwarantować ochronę także swoim urządzeniom mobilnym, np. tabletom czy smartfonom, sprawdzi się Symantec Norton Security Deluxe 5U/1Rok + WiFi Privacy BOX, który jest kompatybilny nie tylko z Windowsem, ale i z systemami Android, iOS i macOS.

Programy komputerowe do prac biurowych – co powinny posiadać?

Komputerowe programy użytkowe czy te do pracy biurowej to takie, które są wyposażone w szereg przydatnych narzędzi. Zwykle są to arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, narzędzia do obsługi poczty e-mail czy te do tworzenia prezentacji. Takie funkcjonalności są nieodzownymi narzędziami pracy w przypadku firm, a także osób prowadzących własną działalność. Pakiet tych najważniejszych oferuje Microsoft Office. Ten najpopularniejszy program komputerowy przeznaczony jest do pracy biurowej, ale sprawdzi się też do domowego użytku. Zwykle oferuje on dostęp do programów Microsoft Word, PowerPoint, Excel czy Outlook. Przykładem jest np. Microsoft Office 365 Personal PL Box 1stan/1rok. Licencja na 12 miesięcy, 1 TB dodatkowej przestrzeni na dysku OneDrive oraz 60 minut co miesiąc na rozmowy z numerami telefonów komórkowych i stacjonarnych w programie Skype to tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje zakup tego popularnego programu komputerowego. Dla firm zaś idealnie sprawdzi się Microsoft Office Home & Business 2019 Eng Box z bezterminową licencją.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link