Po trzynastu latach nadchodzi King’s Bounty II!

I to w jakim stylu! Z nowoczesną grafiką, zmienionym widokiem eksploracji i nowymi bohaterami. Powrót do przeszłości, którego nikt nie oczekiwał, ale każdy potrzebował.

Odrobinkę historii (tylko trochę!)

Fani serii mogą sobie odpuścić ten akapit, ale pozostali niech zostaną. Warto mieć świadomość tego, jak dużym wydarzeniem jest wydanie King’s Bounty II.

Wszystko zaczęło się w 1990 roku – pradawnych czasach, gdy jeszcze nie istniały konsole PlayStation i Xbox, a premierę właśnie miało Super Mario World. Jon Van Caneghem stworzył wówczas King’s Bounty. Gra zainpirowała mnóstwo deweloperów na całym świecie i została kamieniem milowym dla branży gier wideo. To właśnie pierwsza część gry stworzyła fundament dla serii Heroes of Might and Magic, również dzieła Jona Van Caneghema. Projektant zaimplementował w „hiroskach” większość mechanizmów z King’s Bounty.

Osiemnaście lat później wydano King’s Bounty: The Legend, bardzo ciepło przyjęte na całym świecie. Nowym producentem zostało rosyjskie studio 1C Company. W międzyczasie seria doczekała się kilku mniejszych odsłon, jednak nie uzyskały one aż takiej dużej popularności.

I oto mamy 2021 rok. Sytuację ładnie podsumował pewien użytkownik: „Patrzcie, fani HoMM! Nadchodzi potomek babci waszego chłopaka!” 

 

Ostatnia nadzieja Antary

Opowieść King’s Bounty II zaczyna się w Nostrii, krainie położonej w świecie Antary. Jak nakazują klasyczne zasady fabularne – królestwo jest w rozsypce i tylko my możemy je uratować. Musimy stanąć do walki z wrogiem, rozwijając swoją armię. Z komunikatów wiemy, że do wyboru dostępne będą trzy postacie. Aktualnie poznaliśmy wojownika Ivara i maginię Katharine. Tożsamość paladynki nie została jeszcze ujawniona.

Kraina Antary to typowy świat fantasy. Zamieszkują ją najprzeróżniejsze rasy. Oprócz ludzi na swojej drodze spotkamy nieumarłych, smoków, krasnoludów, trolli itd. Każda z ras ma swój własny styl walki i 2-3 frakcje wojowników. W King’s Bounty II twórcy obiecają ponad 70 różnych jednostek wojskowych.

Podejmowanie decyzji w grze nie kończy się na wyborze protagonisty. Rozgrywka jest mocno połączona z czterema ideami: siła, finezja, anarchia i porządek. Przy wykonywaniu konkretnych akcji wzmacniamy wybraną z nich. Oznacza to, że większość questów w King’s Bounty II można wykonać na wiele sposobów. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli wyjątkowo polubimy się z jakąś ideą, to niektóre ścieżki fabularne przeciwstawnych wartości mogą zostać zamknięte.

 

Zmiana perspektywy

Oczywiste jest, że w King’s Bounty II musiały zajść zmiany, przede wszystkim graficzne. Jednak mało kto oczekiwał aż tak dużych! Przełomem jest wprowadzenie kamery z widokiem trzecioosobowym. Kamera będzie podążała za protagonistą na etapie eksploracji, która wg twórców powinna stanowić aż 2/3 gry.

Natomiast w momencie walki włączy się znany wszystkim widok izometryczny. Tutaj też nastąpiły zmiany. Najważniejsza z nich – bitwa toczy się dokładnie w miejscu spotkania wroga. W ten sposób układ terenu znacząco wpływa na przebieg walki i wymaga od gracza podejmowania strategicznych decyzji. Ograniczone zostaną też rozmiary jednostek w armii, które wymuszą strategiczne żonglowanie żołnierzami.

Główna mechanika gry pozostaje ta sama. Nadal będzie to wszystkim dobrze znana walka turowa – wymagająca i wciągająca. Jak przekonują twórcy: „King’s Bounty II to prawdziwy spadkobierca, który szanuje swych przodków, jednocześnie prowadząc serię do przodu”.

 

Legendarny przedstawiciel gatunku

Dla kogo jest King’s Bounty II? Przede wszystkim dla fanów gatunku. Jeśli na słowa „strategia”, „walka turowa”, „rpg” i „fantasy” miękną Ci kolana – ta gra jest dla Ciebie. Jeśli lubisz spędzać wieczory na eksploracji mediewistycznych krain  – King’s Bounty II czeka. Jeśli szukasz alternatywy dla hirosków lub chcesz spróbować czegoś nowego – dlaczego jeszcze czytasz ten artykuł, a nie kupujesz grę?

King’s Bounty II to gratka nie tylko dla fanów turowego erpegie, ale ogólnie dla miłośników fantastyki. Producent zapewnia, że w grze znajdzie się dużo odniesień do poprzednich części gry, filmów i książek fantasy.

Polecane konsole i gry
  • 239 zł
  • 229 zł
  • 229 zł
  • 189 zł

Niezadowoleni będą tylko wielbiciele multiplayera. King’s Bounty jest grą wyłącznie singleplayerową, ponieważ w każdej opowieści może być tylko jeden bohater.

 

Premiera King’s Bounty II

W grę zagramy już 24 sierpnia. Jest to końcowa data, ponieważ King’s Bounty II otrzymało kilka dni temu złoty status. Premiera odbędzie się na PC, konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch. Wszystkie wersje gry dostępne na Euro.com.pl są z edycji Day One, zawierającej digitalowe gratisy. 


Na Euro.com.pl kupisz także edycję kolekcjonerską gry. W specjalnym wydaniu znajdzie się replika królewskiej korony, dwustronny plakat przedstawiający mapę, 36-stronicowy artbook w twardej oprawie oraz ścieżka dźwiękowa. Edycję kolekcjonerską można kupić w naprawdę dobrej cenie, więc to prawdziwa perełka dla fanów serii.

Do zobaczenia w Nostrii! 


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link