Czyszczenie tapicerki – najlepsze sposoby i przydatne akcesoria

Autor: Klaudia

Tapicerka dodaje uroku meblom, ale jest również materiałem, który wymaga regularnej i specyficznej pielęgnacji. Istnieją różne metody czyszczenia tkanin obiciowych – z pewnością znajdą się zwolennicy konserwacji ręcznej oraz wykorzystywania wielofunkcyjnych odkurzaczy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby meblowe obicie zawsze prezentowało się doskonale, a tkanina zachowała wszystkie swoje właściwości przez długi czas.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są najpopularniejsze metody czyszczenia tapicerek meblowych
 2. jakie produkty i urządzenia będą pomocne w czyszczeniu tapicerek
 3. o czym należy pamiętać, decydując się na samodzielne czyszczenie tapicerki

Pranie tapicerki meblowej – najpopularniejsze metody

Kobieta czyści tapicerkę za pomocą odkurzacza

Tkaniny obiciowe bez wątpienia dodają uroku drewnianym meblom. Tapicerki przeważnie wykonane są z materiałów takich jak: bawełna, aksamit, skóra i welur. Wymagają one częstej i uważnej pielęgnacji. Jak należy o nie dbać? Powstałe zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco za pomocą wilgotnej ściereczki. Ponadto raz w miesiącu należy odkurzać meble, kierując się wskazaniami producenta. Użyteczne będą takie urządzenia jak odkurzacze oraz mopy parowe, które przywrócą meblom blask i wyeliminują roztocza pojawiające się nawet w najbardziej zadbanych domach.

Ręczne czyszczenie tapicerek warto przeprowadzać przy pomocy specjalistycznych produktów do czyszczenia takich jak Thomas Protex M – jest to silny koncentrat do pielęgnacji pokryć tapicerskich i wykładzin, który skutecznie eliminuje roztocza. 1 litr środka wystarczy do przygotowania 50 litrów płynu piorącego.

CZY WIESZ, ŻE...

Nowoczesne tapicerki wykonane są z mikrowłókien nowej generacji, które są nie tylko trwałe, ale również odporne na zabrudzenia. Wszystko dzięki powłoce teflonowej, która chroni powierzchnię obicia przed wchłanianiem wody i sprawia, że czyszczenie jest łatwiejsze.

Pranie tapicerek – czego używać?

Aplikacja specjalistycznego preparatu powinna zostać poprzedzona dokładnym odkurzeniem powierzchni. Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie urządzenia takie jak:

 • odkurzacze wielofunkcyjne,
 • mopy parowe.

Nie każdy odkurzacz będzie odpowiedni do czyszczenia meblowego obicia. W tym przypadku sprawdzą się bardziej wyspecjalizowane modele. Dobrym przykładem jest Tefal TY9256 – pionowy odkurzacz wyposażony w specjalistyczną ssawkę do tapicerki. Jest lekki i poręczny, dzięki czemu nawet pielęgnacja dużej liczby mebli nie jest uciążliwa.
Masz w domu zwierzęta, które ciągle zostawiają po sobie ślady? To żaden problem! Dzięki takim odkurzaczom jak Bissell Pet Hair można bez problemu usunąć psią lub kocią sierść z tapicerki. Dodatkowym atutem urządzenia jest jego lekkość. Waga tego profesjonalnego sprzętu wynosi zaledwie 1,36 kg!
Mopy parowe – podobnie jak nowoczesne parownice do ubrań – wykorzystują dobroczynne funkcje pary wodnej. Dzięki takim produktom jak Ariete 4169 można wyczyścić meblowe tapicerki. Służy do tego specjalistyczna nakładka, która znacznie ułatwia komfort pracy. Produkt wyposażony jest w liczne akcesoria, dzięki którym cieszy się mianem urządzenia wielofunkcyjnego. W zestawie znajdziesz: końcówkę do szyb, lejek, nakładkę do czyszczenia dywanów, szczotki do mycia podłogi, płytek i fug, dużą szczotkę, jak również szpachelkę.
Wśród często wybieranych produktów nie mogło zabraknąć urządzenia marki Karcher SC 1 EasyFix. Jego głównymi zaletami są:

 • kompaktowy rozmiar i wygoda użytkowania,
 • zdolność do czyszczenia trudno dostępnych miejsc,
 • efektywne czyszczenie różnych powierzchni,
 • posiada system skutecznych zabezpieczeń – blokada pistoletu parowego chroni przed przypadkowym naciśnięciem przez dzieci.
Polecane odkurzacze
 • 399 zł
 • 749 zł
 • 419 zł
 • 549 zł
 • 369 zł

Samodzielne pranie tapicerki. Na co zwrócić uwagę?

Profesjonalne czyszczenie tapicerki meblowej

Pranie tapicerki meblowej w domu nie musi być trudne. Wystarczy kierować się wskazaniami producenta mebli i używać sprawdzonych środków do czyszczenia powierzchni tekstylnych (pianka do tapicerek, koncentrat do pielęgnacji). Aby pranie przyniosło oczekiwane efekty, zwróć uwagę na kilka istotnych spraw:

 • preparat piorący nie powinien zamoczyć wypełnienia mebla (np. gąbki). Jeśli już do tego dojdzie, wysusz nasiąknięte miejsce letnim strumieniem suszarki do włosów;
 • zrób próbę! Jeśli nie masz pewności co do wybranego preparatu, użyj go najpierw na niewielkim skrawku materiału i poczekaj na efekt po wyschnięciu;
 • pamiętaj, że aksamitny materiał jest delikatniejszy i wymaga specyficznej pielęgnacji. Do czyszczenia materiału użyj roztworu z 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Mieszankę wcieraj bardzo delikatnie, zgodnie z kierunkiem ułożenia włosie. Po godzinie czesz włosie miękką szczoteczką, a w razie potrzeby użyj suszarki do włosów (delikatny strumień);
 • welur nie jest tak wymagającym materiałem jak aksamit, nie mniej jednak oczekiwanie na efekt trwa dość długo – przy rutynowym odświeżaniu środek piorący będzie się wchłaniał przez 1-2 godziny, w przypadku większych zabrudzeń będzie to czas 3-5 godzin;
 • pamiętaj, że czasem nawet tak profesjonalny sprzęt jak Karcher SE 5.100 nie zdoła usunąć dużych zabrudzeń. W przypadku rozległych plam nie wahaj się i poproś o pomoc profesjonalistów. Na rynku jest wiele firm, które oferują profesjonalne czyszczenie tapicerek.

CZY WIESZ, ŻE...

Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone impregnatem. Jednak to zabezpieczenie również z czasem się ściera. Najbardziej negatywny wpływ na skórzane obicia mają takie czynniki jak: suche powietrze, duże nasłonecznienie i wysoka temperatura. Pomocny może okazać się nawilżacz powietrza.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link