Pralka z silnikiem inwerterowym – co możesz zyskać, decydując się na taki model?

Z tego artykułu dowiesz się:jak działa silnik inwerterowy w pralce jakie zalety posiadają pralki z silnikiem inwerterowym kto powinien rozważyć zakup inwerterowej pralki automatycznej
Autor: Joanna

Denerwuje Cię hałas pracującej pralki, która stoi w kuchni lub łazience? Twoja pralka automatyczna pobiera zbyt dużo prądu? Problemy te rozwiązuje zakup pralki z silnikiem inwerterowym, która poza niezrównaną kulturą pracy oferuje również wysoką bezawaryjność. Czy warto zainwestować w taki model? Podpowiadamy!

Zobacz także: Dlaczego warto kupić pralkę z silnikiem inwerterowym?

Jak działa silnik inwerterowy w pralce?

Tradycyjne pralki automatyczne napędza silnik klatkowy, który wytwarza energię mechaniczną za sprawą specjalnych szczotek – na skutek tarcia generują one hałas i ciepło, a z czasem się zużywają. W sposób naturalny przekłada się to na maksymalną prędkość wirowania, która w przypadku niedrogich pralek szczotkowych sięga ok. 800 obrotów na minutę. Szczotek nie posiada inwerterowy silnik do pralki. Brak ocierających się o siebie elementów sprawia, że konstrukcje tego typu generują mniej uciążliwego hałasu, oferując wysoką niezawodność. Potwierdza to często 10-letnia gwarancja producenta na silnik inwerter. Prędkość obrotowa bębna dochodzi w tym przypadku do 1600 obrotów na minutę, dzięki czemu suszenie prania zajmuje mniej czasu.

Jakie zalety posiadają pralki z silnikiem inwerterowym?

Pralka z silnikiem inwerterowym zainstalowana w kuchni
Pralki automatyczne wyposażone w silnik inwetretowy dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, co ułatwia wybór urządzenia zarówno dla singla, jak i kilkuosobowej rodziny. Dostępne są zarówno modele ładowane od przodu (np. Hoover AWMPD 49LH7/1-S, Electrolux EWS1266CI), jak i od góry (np. Whirlpool TDLR 60220).
Ciche pralki inwerterowe są przeważnie droższe niż pralki z tradycyjnym silnikiem szczotkowym, jednak niższe zużycie energii elektrycznej sprawia, że inwestycja ta może zwrócić się z czasem za sprawą niższych rachunków za prąd.
Zalety pralek z silnikiem inwerterowym to przede wszystkim:
  • cicha praca – głośność pralki z silnikiem inwerterowym to ok. 50 dB podczas prania (głośność na poziomie normalnej rozmowy) i ok. 70 dB podczas wirowania (oglądanie telewizora),
  • trwałość – brak tarcia przy pracy silnika to bezawaryjność całej konstrukcji, potwierdzona przez większość producentów 10-letnią gwarancją na silnik inwerter,
  • wysoka wydajność – liczba obrotów bębna na minutę jest większa o 20-30% w porównaniu z silnikiem klatkowym,
  • energooszczędność – klasa energetyczna A++ lub A+++,
  • napęd bezpośredni Direct Drive – zapewnia stabilną pracę bębna oraz możliwość korzystania z zaawansowanych programów prania, np. funkcji „mniej zagnieceń”.

Wytrzymałość silników inwerterowych bada niezależny niemiecki instytut VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker), przyznając najlepszym pralkom certyfikat „Nawet 20 Lat Działania".

Maksymalna prędkość wirowania pralki

Czy wiesz że...

Na głośność pracy pralki automatycznej wpływa nie tylko liczba obrotów w trakcie wirowania, ale i sposób przeniesienia napędu. Dla zminimalizowania hałasu warto wybierać pralki z silnikiem bezszczotkowym (np. silnikiem inwerterowym), wyposażone w technologię ograniczającą tarcie Direct Drive.

Maksymalna prędkość wirowania pralki

Kto powinien rozważyć zakup inwerterowej pralki automatycznej?

Samsung AddWash Slim WW60K42109W
Energooszczedna pralka inwerterowa to znakomity wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Kupno pralki w klasie energetycznej A+++ zapewnia roczne zużycie prądu na poziomie zaledwie 120 kWh, czyli ok. 66 złotych. Cicha praca sprawia, że pralka z silnikiem inwerterowym sprawdzi się w domach z małymi dziećmi. Nie będzie również przeszkadzać domownikom w niewielkich mieszkaniach, gdy konieczna jest jej instalacja w kuchni lub w łazience.
Planujesz zakup pralki automatycznej z silnikiem inwerterowym? Poznaj urządzenia, które wyróżniliśmy ze względu na ich niezawodność i funkcje: Najlepsze pralki z silnikiem inwertorowym – oto nasze propozycje. Sprawdź również wszystkie pralki dostępne w naszym sklepie.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny