Niania elektroniczna – na co zwrócić uwagę?

Autor: Joanna

Na myśl o elektronicznej niani widzisz urządzenia przypominające miniaturowe krótkofalówki, które przekazują dźwięk płaczącego dziecka rodzicom w innym pokoju? Takie nianie elektroniczne wciąż są dostępne, jednak istnieją też nowocześniejsze rozwiązania. Najbardziej innowacyjne są nianie elektroniczne z kamerą, które łączą się z aplikacją zainstalowaną na smartfonach rodziców. Jak działają? Dowiedz się i sprawdź, jak wybrać elektroniczną nianię dla dziecka.

Niania elektroniczna dla dziecka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jakie są rodzaje elektronicznych niań
 2. Jak wybrać najlepszą nianię elektroniczną
 3. Jakie funkcje dodatkowe mają elektroniczne nianie
 4. Która niania z kamerą jest warta zakupu

Jak działają i czym się różnią nianie elektroniczne?

Nianie elektroniczne dostępne w sklepie RTV EURO AGD można podzielić na różne kategorie ze względu na informacje, które przekazują świeżo upieczonym rodzicom, ułatwiając im opiekę nad maluchem.

 • Podstawowe elektroniczne nianie, jak BabyOno 197, przekazują tylko dźwięk. Zestaw składa się z odbiornika i nadajnika, które współpracują ze sobą w maksymalnej odległości określonej przez producenta. Nadajnik zostaje blisko dziecka, odbiornik jest dla rodzica. Dzięki temu nawet w przydomowym ogródku możesz usłyszeć płacz pociechy w sypialni na piętrze.
 • Bardziej zaawansowane nianie elektroniczne przekazują także obraz. W zestawie, np. Switel BCF 986, znajduje się nadajnik z kamerką i odbiornik z wyświetlaczem pokazującym rejestrowane na żywo otoczenie malucha. Dzięki trybowi noktowizyjnemu kamerka może rejestrować wyraźny obraz w ciemności. Korzystając z odbiornika, który wyglądem przypomina konsolę Nintendo, usłyszysz zarówno płacz, jak i zobaczysz, w jakiej pozycji spoczywa dziecko w łóżeczku.
Niania elektroniczna z pomiarem temperatury i funkcją alarmu
 • Najbardziej nowoczesna niania elektroniczna z kamerą może mieć wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki któremu urządzeniem możesz sterować zdalnie za pomocą aplikacji na smartfon. Przykładem jest futurystycznie wyglądająca Nattou Tattou PIO 555203, która aktywuje nagrywanie po aktywacji głosem bądź ruchem. Rodzic może podglądać na ekranie telefonu, co dzieje się w pokoju pociechy. Urządzenie ma nawet funkcję zdalnego odtwarzania kołysanek. Z kolei Motorola MBP 67 Connect pozwala na robienie zdjęć – dzięki tej funkcji możesz błyskawicznie upamiętnić słodkie chwile z życia niemowlęcia.

PORADA EKSPERTA

Jeśli chcesz wykorzystać nianię z kamerą do nagrywania opiekunki do dziecka, osoba, która zajmuje się Twoją pociechą, musi wyrazić zgodę na nagrywanie. Najlepiej w formie pisemnej. Wobec informacji o nieodpowiedzialnych opiekunkach obawy rodziców, zwłaszcza świeżo upieczonych, są zrozumiałe, jednak nie możesz nagrywać niani bez jej pozwolenia. Ponadto – potencjalnie nieuczciwa osoba po takiej informacji prawdopodobnie sama zrezygnuje ze świadczenia usługi.

Nianie elektroniczne, które nie mają modułu Wi-Fi, przekazują dźwięk, pracując na częstotliwościach głównie od 1,88 lub 2,4 GHz. O różnicach między nianiami analogowymi a cyfrowymi przeczytasz tutaj.

Poza kwestiami technicznymi ważna jest także obudowa elektronicznej niani. Niektóre przypominają miniaturowe roboty, jak Switel BCF 989, inne – krótkofalówki, jak Badabulle Baby Online. Jeżeli chcesz, aby niania elektroniczna była mniej zauważalna w dziecięcym pokoju, sprawdź, czy zakres funkcji zestawu z nadajnikiem w kształcie sowy albo misia Ci odpowiada.

BabyOno 197

Które parametry elektronicznej niani są najważniejsze?

Lista danych technicznych i funkcji niań elektronicznych różni się w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia. W przypadku niań z kamerką warto poszukać np. nagrań na Youtubie, aby sprawdzić jakość rejestrowanego obrazu o różnych porach dnia.

Przed zakupem dowolnej niani zwróć uwagę na:

 • zasięg – maksymalna odległość między nadajnikiem a odbiornikiem może wynosić zaledwie 50 m (Motorola MBP 482), jak i aż 800 m (Beurer BY 84). Dane są podawane dla otwartych przestrzeni – komunikacja może zostać zakłócona chociażby przez ściany, więc zasięg się zmniejszy. W przypadku niań z Wi-Fi zasięg jest nieograniczony;
 • zasilanie – praktyczne elektroniczne nianie mogą pracować bezprzewodowo, wykorzystując wcześniej naładowany akumulator. Zasilanie akumulatorowo-sieciowe jest najkorzystniejsze, bo zapewnia ciągłość pracy urządzenia, np. podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej;
 • liczbę kanałów transmisji – dotyczy niań pracujących na wspomnianych częstotliwościach. Im więcej kanałów, tym większa szansa na transmisję bez zakłóceń. BabyOno 197 ma aż 32 kanały;
 • wyświetlacz – jeśli pokazuje wyłącznie godzinę i temperaturę w pokoju dziecka, powinien być podświetlany, aby dane były czytelne także w słabym oświetleniu. Wyświetlacz pokazujący obraz może mieć regulację kontrastu, jasności i nasycenia barw, jak w niani Switel BCF930. Zobacz, jaką ma przekątną, aby sprawdzić, czy odbiornik zmieści się np. w kieszeni;
Niania elektroniczna z kamerą i odbiornikiem z wyświetlaczem
 • wskaźniki – sygnału, włączonego zasilania, ładowania baterii, niskiego naładowania akumulatora;
 • maksymalny czas pracy bezprzewodowej;
 • opcję automatycznego ostrzeżenia przed wyjściem poza zasięg – dzięki niej będziesz wiedzieć, czy Twój odbiornik wciąż może nawiązać połączenie z oddalonym nadajnikiem;
 • regulację głośności – jest przydatna, kiedy rodzice mają głęboki sen;
 • sygnalizację optyczną – jeśli elektroniczna niania jest w zasięgu Twojego wzroku, możesz wyłączyć dźwięk, bo efekty świetlne zaalarmują Cię o płaczu malucha,
 • aktywację głosem – dzięki niej urządzenie może pozostawać w uśpieniu aż do uruchomienia transmisji przez dźwięk. To rozwiązanie oszczędza baterię.

CIEKAWOSTKA

Parametry elektronicznej niani można dobrać do zupełnie innego zadania. Niektóre osoby inwestują w nianie z kamerką, aby podczas nieobecności w mieszkaniu weryfikować, czy ktoś niepożądany przebywa w ich pokoju, którego nie mogą zamknąć na klucz. Dzięki nianiom transmitującym obraz można także obserwować seniorów. Psiarze i kociarze wykorzystują te same urządzenia do obserwacji swoich pupili.

 • 639 zł
 • 469 zł
 • 459 zł
 • 279 zł
 • 439 zł

Switel BCF 989

Najciekawsze funkcje dodatkowe elektronicznych niań

Czy wiesz, że niania elektroniczna może zaśpiewać kołysankę? Za pomocą niani z kamerką Switel BCF 989 możesz albo odtworzyć muzykę, albo zanucić maluchowi dzięki funkcji dwustronnej komunikacji (nazywanej także „mówieniem do dziecka” czy interkomem). Jednak najciekawszą i rzadko spotykaną opcją tego modelu jest alarm przypominający o podaniu lekarstw czy pokarmu.

Inne nianie Switel, np. BCF 808, mają czujnik temperatury. Z kolei Switel BCF 867 to niania, której nadajnik można zamontować na ścianie. Dzięki temu kamera może obejmować cały pokój, a nie być skoncentrowana wyłącznie na łóżeczku malucha.

WSKAZÓWKA

Niektóre elektroniczne nianie, np. marki Switel, mogą stworzyć system monitorujący w domu. Jest to możliwe dzięki funkcji podłączenia kolejnych urządzeń.

Bestsellerowa elektroniczna niania Switel BCC58 ma wbudowaną lampkę nocną – delikatne światełko może dodać otuchy maluchowi, który nie przepada zasypiać w ciemności. Według naszych klientów ten model jest niezwykle czuły – rejestruje nawet tykanie zegara. Rodzic może ustawić alarm przypominający nie tylko o karmieniu, ale także o niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze w pokoju pociechy.

W przypadku niań rejestrujących obraz cenną funkcją jest obrotowa kamera, której oko zmienia pozycje na Twoje żądanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że nic jej nie umknie. Z kolei funkcja zoom pozwoli na przybliżenie interesującego Cię fragmentu pokoju dziecka.

Elektroniczna niania może nawet bawić malucha. Dzięki zabawnej funkcji projektora w modelu Vtech BM2200 urządzenie wyświetla kolorową, trójwymiarową animację.

Elektroniczna niania może łączyć się zdalnie z aplikacją na smartfona

Którą nianię elektroniczną z kamerą kupić?

W poniższej tabeli przedstawiamy porównanie 3 interesujących niań z kamerą:

 • Vtech BM4500 z trybem noktowizyjnym umożliwiającym monitorowanie dziecka w ciemności oraz 7-poziomową regulacją dźwięku,
 • Motorola MBP36S z obrotową kamerą i możliwością montażu ściennego,
 • Motorola MBP 67 Connect z modułem Wi-Fi, aplikacją na smartfony i dwoma czujnikami: ruchu oraz temperatury.

Warto zwrócić uwagę, że Motorola MBP 67 Connect zasilana sieciowo nie przekazuje obrazu podczas przerwy w dostawie prądu. Z drugiej strony – umożliwia podglądanie aktualnej sytuacji w pokoju niemowlęcia, nawet jeśli osoba obserwująca znajduje się daleko poza domem. Ta niania z kamerką pozwala na zrobienie zdjęcia śpiącego malucha bez ryzyka obudzenia go.

 Motorola MBP 67 Connect

Nianię z kamerką Vtech BM4500 możesz połączyć z innymi urządzeniami tego producenta i korzystać wówczas z trybu patrolowania – odbiornik może się przełączać między nianiami. Producent podaje zasięg do 50 m w budynkach i do 300 m.

Kilkaset metrów zasięgu ma również Motorola MBP36S, której akumulator działa do 12 godzin po pełnym naładowaniu. Miniaturowe urządzenie nie zużywa zawrotnej ilości energii, ale dzięki ekonomicznemu trybowi pracy może zmniejszyć zużycie prądu. Pamiętaj, że podczas ładowania urządzenie nie pracuje.

Poradnik Najlepsza elektroniczna niania – którą wybrać? zwróci Twoją uwagę na dodatkowe szczegóły, a Pierwsze dziecko – co warto kupić? podpowie, co jeszcze warto ująć w wyprawce dla noworodka. Dzięki tak kompleksowej wiedzy wybierzesz najlepszą elektroniczną nianię.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link