Jakie zalety ma filtr Brita? Jak często trzeba go wymieniać?

Autor: Anna

Czysta, pozbawiona chloru oraz zanieczyszczeń woda pozwala na duże oszczędności finansowe, a także chroni środowisko naturalne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dzbanków filtrujących Brita, o różnych pojemnościach i wzorach. Na jak długo starcza jeden filtr? Skąd należy wiedzieć, kiedy je wymienić?

Różnice między wodą z filtra a nieprzefiltrowaną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety dzbanków filtrujących Brita
 2. czym są systemy filtrujące Brita i jak działają
 3. jakie są rodzaje dzbanków filtrujących i filtrów Brita
 4. na jak długo starcza filtr Brita

Jakie są zalety dzbanków filtrujących?

Kobieta wlewa wody z dzbanka z fltrem do szklanki

Jednymi z najbardziej użytecznych małych sprzętów AGD są dzbanki filtrujące Brita. Kosztują niewiele, są wygodne w użytkowaniu i nie zajmują dużo miejsca w kuchni. Ich największą zaletą jest jednak to, że nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Wyprodukowane są z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw. W kilka chwil pozwalają na uzyskanie czystej wody, odpowiedniej do przygotowania z niej aromatycznej kawy czy herbaty. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Niektóre modele nadają się do mycia w zmywarce. Ponadto wyróżniają się wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Jak działają dzbanki filtrujące Brita?

Budowa dzbanków filtrujących Brita nie jest zbyt skomplikowana. Są one proste w budowie i obsłudze. Na dzbanek filtrujący składa się pojemnik na oczyszczoną wodę (różne objętości w zależności od modelu) oraz wkład z filtrem, który jest wyposażony w pokrywkę i wskaźnik zużycia. Pojemnik należy podłożyć pod kran i napełnić wodą do nie więcej niż maksymalnego poziomu oznaczonego na dzbanku. Już w trakcie napełniania rozpoczyna się filtracja wody. Zanieczyszczona woda przepływa przez filtr. Czysty płyn znajduje się na dole pojemnika, a ten wymagający oczyszczenia na jego górze. Dzbanki z systemami filtrującymi Brita różnią się głównie pojemnościami, kształtami i kolorami. Dzięki temu każdy użytkownik znajdzie coś, co będzie dopasowane do jego potrzeb.

 • 49,99 zł
 • 26,99 zł
 • 119,99 zł
 • 19,99 zł
 • 26,99 zł

Rodzaje filtrów Brita

Uśmiechnięta kobieta trzyma szklanę czystej wody

Sercem urządzenia systemu Brita jest filtr. Jego zadanie polega na poprawie walorów zdrowotnych, zapachowych i smakowych wody. W zależności od materiału, z jakiego jest skomponowany, może usuwać chlor, drobne cząsteczki i zniwelować twardość wody. Najczęściej wykonuje się go z węgla aktywnego. Na rynku dostępne są także takie filtry, które zmieniają pH wody.

Dużą popularnością cieszą się filtry Brita Maxtra, Maxtra+ oraz MicroDisc do Fill & Go. Filtry z serii Maxtra wykonane są z perełek węgla aktywnego, co skutecznie redukuje zanieczyszczenia. To rozwiązanie polecane przede wszystkim do wody miękkiej i średnio twardej. Specjalna siateczka zatrzymuje zanieczyszczenia pochodzące z rur, jak np. piasek, a wymiennik jonowy eliminuje metale ciężkie.

Filtry z serii MicroDisc do Fill & Go wykonane są z węgla aktywnego, który pozwala usunąć zanieczyszczenia, pozostawiając w wodzie cenne minerały, w tym wapń i magnez. Technologia ActiveSelect skutecznie zatrzymuje chlor, co pozytywnie wpływa na zapach oraz smak herbaty i kawy. Wkłady te są dopasowane do najmniejszych pojemników filtrujących Brita, które można wziąć ze sobą do samochodu, pracy, na spacer lub przejażdżkę rowerem.

Na jak długo starcza filtr Brita?

W zależności od modelu, jeden filtr Brita starcza na oczyszczenie od 100 do 150 litrów wody. Jak rozpoznać, że nadszedł czas jego wymiany? Na dzbankach filtrujących zamontowany jest elektroniczny wskaźnik, który informuje użytkownika o tej konieczności. Przed kupnem osobnego filtra należy upewnić się, że będzie on kompatybilny z konkretnym modelem dzbanka.

Rodzaje dzbanków filtrujących Brita

Istnieje wiele modeli dzbanków filtrujących Brita. Zazwyczaj są one sprzedawane razem z zapasem filtrów. Najpopularniejsze to:

 • Brita Elemaris XL – o pojemności 3,5 litra, z dwoma wkładami Brita Maxtra +,
 • Brita Flow – o pojemności 8,2 litra, z wygodnym kranem i wkładem Brita Maxtra +,
 • Brita Aluna – o pojemności 2,4 ltra,
 • Brita Marella PerfectFit – o pojemności 2,4 litra, z trzema zapasowymi filtrami typu Maxtra +,
 • Brita Fill & Go Vital – o pojemności 0,6 litra, z filtrem MicroDisc do Fill & Go. Jest to produkt idealny dla osób aktywnych, ponieważ można wziąć go ze sobą w dowolne miejsce,
 • Brita Style – o pojemności 2,4 litra, z wkładem zapasowym Maxtra+. Wyróżnia go oryginalny design.

Ceny dzbanków filtrujących razem z filtrami są przystępne. Najtańsze modele można zakupić już za 50 złotych. Jest to wydatek, który pozwala ograniczyć ilość używanego plastiku pochodzącego z zużytych butelek po wodzie mineralnej. Warto w niego zainwestować, aby przez wiele lat cieszyć się czystą i zdrową wodą.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link