Mike Pondsmith – co warto wiedzieć o autorze Cyberpunka 2020?

Autor: Grzegorz

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku, czyli Cyberpunk 2077, wywodzi się z twórczości amerykańskiego projektanta gier fabularnych, jakim jest Mike Pondsmith. Człowiek ten od lat zajmuje się kreowaniem fantastycznych światów, które dają mnóstwo zabawy fanom z całego świata. Tradycyjne gry fabularne to doskonałe źródło rozrywki, a teraz twórczość Mike’a Pondsmitha trafi także do świata gier komputerowych.

Futurystyczne miasto

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kim jest Mike Pondsmith
  2. o grze fabularnej Cyberpunk 2020
  3. o grze wideo Cyberpunk 2077

Kim jest Mike Pondsmith?

Cyberpunk 2077

Mike Pondsmith urodził się w 1954 roku. W młodości bardzo dużo podróżował, co miało związek z faktem, że jego rodzina jest mocno związana z wojskowością. Pondsmith już w najmłodszych latach swojego życia projektował gry. W trakcie studiów zapoznał się z papierowymi grami fabularnymi – stało się to dzięki przyjacielowi, który kupił podręcznik do pierwszego wydania Dungeons & Dragons. Wielu ludzi może kojarzyć Pondsmitha na przykład ze względu na fakt jego powiązania z grami komputerowymi. Będzie tak w przypadku osób, które nie są zainteresowane tradycyjnymi grami fabularnymi. Co ciekawe, początki jego kariery zawodowej mają związek z branżą gier wideo, bo pracował jako grafik reklamowy w California Pacific Computer.

Pondsmith trudnił się także składaniem książek oraz czasopism. Sprawiło to, że miał dostęp do profesjonalnej maszyny przeznaczonej do składu. Owocem tego zbiegu okoliczności oraz jego zainteresowań było to, że bez wielkich trudów stworzył swój pierwszy podręcznik do tradycyjnego RPG (gra fabularna). Mekton, bo o nią tu chodzi, to gra o gigantycznych robotach. Premiera miała miejsce w 1984 roku, a gra okazała się mieć zadowalający popyt, który przełożył się na to, że Pondsmith mógł pozwolić sobie na odejście z pracy i założenie własnej firmy.

Jednym z wielu dzieł Pondsmitha jest też gra fabularna Cyberpunk 2020. Stanowi ona fundamenty tworzonej współcześnie gry komputerowej o nazwie Cyberpunk 2077. CP2020 to już druga edycja, ponieważ najpierw stworzono Cyberpunk. W skrócie, w roku 1988 R. Talsorian Games wydało Cyberpunk, czyli grę fabularną o mrocznej wizji przyszłości. Jej druga edycja, a więc Cyberpunk 2020, ujrzała światło dzienne w roku 1990.

Polecane gry xbox one
  • 249 zł
  • 129,99 zł
  • 99,99 zł
  • 129,99 zł
  • 319 zł

Cyberpunk 2020

Kobieta w stylu cyberpunk

Cyberpunk 2020 to gra fabularna dla co najmniej dwóch osób. Gracze wcielają się w fikcyjne postacie z futurystycznego świata. Zabawa polega na kontrolowaniu poczynań własnej postaci oraz na interakcjach z innymi graczami. Wszystko przebiega za pośrednictwem ustnych deklaracji tego, co robimy. Do obiektywnego ustalania wyników takich działań służy rozbudowany system gry. Kiedy wszyscy spotykają się danego dnia w celu prowadzenia rozgrywki, jest to tak zwana sesja. Wszystko jest realizowane w celu zapewnienia sobie towarzyskiej rozrywki, w której ogromne znaczenie ma ludzka wyobraźnia, a czasem nawet zdolności aktorskie (gdy odgrywamy jakąś scenkę dla budowania klimatu).

Warto podkreślić, że światem gry, czyli tłem do wszystkich przygód rozgrywanych podczas sesji, jest dystopijna wizja przyszłości roku 2020 (dziś może się ona wydawać trochę zabawna, lecz gra powstała wiele lat temu). Cyberpunkowy świat stworzony przez Mike’a Pondsmitha jest pełen społecznego rozwarstwienia, gigantycznych korporacji mających duży wpływ na kształtowanie świata, a także wszechobecnej zaawansowanej technologii.

Cyberpunk 2077

Nie można pominąć gorącego tematu, jakim jest gra Cyberpunk 2077. Będzie ona dostępna na komputery osobiste oraz konsole. Jakiś czas temu przesunięto oficjalną premiery, lecz mamy nadzieję, że produkcja na pewno ukaże się w tym roku. Bardzo wielu graczy z całego świata czeka na ten tytuł od lat. Atmosfera jest już bardzo gorąca i większość czasopism branżowych oraz portali internetowych regularnie dostarcza nowinek na temat dzieła tworzonego przez polskie studio CD Projekt RED. Nasi rodacy oczywiście konsultują wszystko z twórcą popularnej i lubianej gry fabularnej CP2020. Sam Mike Pondsmith udziela swoich rad w kreowaniu wizji dystopijnej przyszłości, choć tym razem będzie to rok 2077.

Gra dostarczy nam pięknych efektów wizualnych i otwartego świata, który będzie mógł być dowolnie eksplorowany przez gracza (miasto o nazwie Night City). Będzie to tytuł FPP, czyli widziany z perspektywy pierwszoosobowej. Każda misja będzie mogła zostać rozwiązana na wiele sposobów, a dokonywanie ważnych decyzji ma stanowić sporą część zabawy. Rozwój postaci powinien być satysfakcjonujący, a linia fabularna na pewno nie zawiedzie. CD Projekt RED jest znane ze świetnej serii gier Wiedźmin, która zyskała duże uznanie na całym świecie. Właśnie dlatego oczekiwania są wysokie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów