Laptop do gry i do pracy w jednym – o czym pamiętać?

Autor: Joanna

Poszukujesz laptopa na studia lub biznesowego, na którym w wolnych chwilach będziesz mógł oddawać się graniu w gry komputerowe? W niniejszym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze cechy dobrych laptopów do pracy i modeli gamingowych. W podsumowaniu zaproponowaliśmy kilka modeli, z których skorzystasz zarówno podczas pracy i nauki, jak i rozrywki.

dobre laptopy do gier i pracy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Czym odznaczają się dobre laptopy do pracy
 2. Jakie są cechy dobrych laptopów gamingowych
 3. Jaki powinien być laptop na studia: do nauki i rozrywki

Czym odznaczają się dobre laptopy do pracy?

Coraz więcej osób szukających urządzenia do pracy zamiast klasycznego komputera stacjonarnego wybiera laptopa. Wynika to z faktu, iż ten drugi zapewnia mobilność zarówno na terenie firmy, jak i podczas podróży służbowej.

laptop na studia – do nauki i rozrywkiZ uwagi na aspekt reprezentatywny dobre laptopy do pracy powinny być schludne i eleganckie. Dobrze też, by oznaczały się mocną obudową, odporną na uszkodzenia. W przypadku częstych podróży lepszy będzie cieńszy ultrabook, lecz to tradycyjny laptop ma więcej portów, do których podłączysz rzutnik, drukarkę, ksero i inne urządzenia zewnętrzne.

Na liście cech, które powinny mieć dobre laptopy biznesowe, znajdują się:

 • trwała obudowa,
 • wodoodporna klawiatura,
 • waga dopasowana do trybu pracy (stacjonarny/mobilny – w tym drugim przypadku także pojemna bateria),
 • optymalna liczba przydatnych złączy i portów (USB 3.0 i 2.0, porty HDMI, VGA, czytnik kart pamięci),
 • odbiorniki/nadajniki Wi-Fi i Bluetooth,
 • dysk twardy SSD lub hybrydowy,
 • pojemna wartość RAM.

Poznaj proponowane parametry dobrego laptopa do pracy.

SYSTEM OPERACYJNY MA ZNACZENIE

Jeśli szukasz dobrego laptopa do pracy, na którym będziesz mógł wykonywać bardziej zaawansowane operacje, zwróć uwagę na zainstalowany na nim system operacyjny. Polecany dla biznesu jest Microsoft Windows 10 Professional. Łączy cechy cenione w poprzednich wersjach: 7 i 8. Ten nowoczesny system umożliwia m.in. szybki i łatwy dostęp do dysku OneDrive, na którym bezpiecznie przechowasz dane służbowe.

Polecane laptopy

Jakie są cechy dobrych laptopów gamingowych?

Podczas wybierania dobrego laptopa do gier ważne jest, by nie ulec efektom wizualnym. Podświetlana klawiatura i stylizowana gamingowa obudowa to z pewnością dodatki uprzyjemniające rozgrywkę, jednak znacznie bardziej liczą się parametry urządzenia. Na jakie zwracać uwagę?

Dobre laptopy gamingowe mają wydajny układ graficzny, procesor i pamięć RAM, dzięki czemu bez trudu uruchomisz na nich nawet bardziej wymagające gry. Od tradycyjnego dysku znacznie lepiej sprawdzi się tu model SSD lub hybrydowy. Istotny jest też wydajny i cicho pracujący układ chłodzenia, który nabierze jeszcze większego znaczenia, gdy rozgrywka będzie trwała wiele godzin. Jasny ekran z matowym wykończeniem zapobiegnie odbijaniu się promieni słonecznych i zapewni Ci lepszą jakość obrazu.

dobre laptopy do gier i pracy Dell Inspiron 15 7577 15,6"Proponowane parametry dobrych laptopów do gier to:

 • układ graficzny Nvidia GeForce GTX 1050 lub 1080,
 • 4 GB pamięci RAM (lub więcej) na karcie graficznej,
 • procesor Intel Core i5 (lub lepszy),
 • Nvidia G-Sync lub inne rozszerzenie odpowiadające za płynność gry,
 • 8 GB pamięci w RAM w laptopie (lub więcej).

Przeczytaj kompleksowy instruktaż wyboru laptopa do gier.

Jaki powinien być laptop na studia: do nauki i rozrywki?

Wiesz już, na jakie parametry zwracać uwagę, by wybrać dobrego laptopa do pracy, a jakie aspekty są kluczowe dla laptopa gamingowego. Po zsumowaniu ich wytypowaliśmy dla Ciebie dwa modele łączące zalety obu urządzeń.

Dell Inspiron 15 7577 15,6" to odpowiedni laptop na studia, jako że wśród modeli o podobnych parametrach odznacza się korzystną ceną. Ma 8 GB pamięci RAM, więc umożliwi Ci granie w najnowsze gry. Z kolei w ciągu dnia wykorzystasz zainstalowany w laptopie system Windows 10. Za grafikę odpowiada karta Nvidia GeForce GTX1050 oraz Intel HD Graphics 630, co również sprzyja graniu w wymagające gry. Dysk ma aż 1000 GB, więc pomieści i pliki pracownicze, i gry. Korzystanie z urządzenia po zmierzchu uprzyjemni Ci podświetlana klawiatura.

Nieco więcej zapłacisz za laptop Dell Inspiron G3 3579 15,6", który ma wydajniejszy dysk – SSD 256 GB, a systemem operacyjnym jest Windows 10 Professional. Moduły Bluetooth i Wi-Fi 802.11 ac umożliwią Ci łączenie się z internetem bezprzewodowo oraz szybkie przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami multimedialnymi.

Obejrzyj wszystkie laptopy wytypowane jako właściwe zarówno do stosowania w pracy, jak i w domu – do rozrywki. Z większym budżetem kupisz model o pamięci 1000 GB dysku SSD, 16 GB pamięci RAM czy z ekranem dotykowym. Wybierz dobry laptop dla siebie!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny