Forma na lato – jak o nią zadbać?

Autor: Ula

Ciepłe promienie słońca i zaplanowane wakacyjne wyjazdy sprzyjają odsłanianiu ciała. To z kolei motywuje wielu z nas, aby po zimowym odpoczynku ponownie zadbać o swoją sylwetkę. Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest również właściwa forma treningu. Poniższy artykuł dostarczy ci niezbędnych informacji potrzebnych do rozpoczęcia aktywnego trybu życia. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka forma treningu będzie najbardziej efektywna
 2. jak zaplanować swoją aktywność
 3. jakie urządzenia mogą ułatwić utrzymanie formy

Jaki trening wybrać?

Dobór odpowiedniego treningu to kwestia indywidualna. Jednak aby prawidłowo go wybrać, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na dwa pytania: w jakiej formie aktualnie jesteśmy oraz jaki jest nasz cel. Jeśli pragniesz przede wszystkim zrzucić zbędne, nagromadzone podczas zimy kilogramy, wybierz ćwiczenia cardio. Do najbardziej efektywnych sposobów ćwiczeń należą bieganie, czyli popularny jogging oraz jazda na rowerze. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, możesz również zainwestować w rowerek stacjonarny, stepper lub orbitrek i ćwiczyć w domu. Jeśli od aktywności w plenerze i w domu wolisz spędzać czas na siłowni – wybierz bieganie na bieżni. Dzięki takiemu wysiłkowi z pewnością spalisz nadmiar tłuszczu, wyszczuplisz sylwetkę oraz zwiększysz wydolność organizmu. Jeśli poza schudnięciem, zależy ci na wymodelowaniu i wyrzeźbieniu sylwetki, konieczne jest dodanie ćwiczeń siłowych. Je również możesz wykonywać zarówno w domu (przy wykorzystaniu gotowych zestawów treningowych z użyciem hantli, gum oporowych bądź obciążników na kostki), w plenerze (przy wykorzystaniu licznych zewnętrznych siłowni), a także na siłowni (tam wybór odpowiedniego sprzętu będzie zdecydowanie największy). Przy dbaniu o sylwetkę należy pamiętać również o tym, że sama aktywność fizyczna stanowi zaledwie 30% sukcesu. Reszta zależy od zdrowej, zbilansowanej diety.

Plan treningów – jak go ułożyć?

Przed rozpoczęciem układania planu treningowego należy odpowiedzieć sobie na trzy istotne pytania. Oto one:

 • Ile razy w tygodniu możesz ćwiczyć?
 • W jakie dni możesz ćwiczyć?
 • Ile czasu możesz poświęcić na trening?

Po uzyskaniu odpowiedzi możesz przejść do układania realnego rozkładu ćwiczeń. Jeśli planujesz trenować zarówno siłowo, jak i wykonywać ćwiczenia cardio, najlepszym rozwiązaniem będzie przeplatanie poszczególnych treningów. Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać o dniach odpoczynku. W celu uniknięcia szybkiego przetrenowania i zniechęcenia się warto ćwiczyć 4–5 razy w tygodniu. Dni odpoczynku lepiej jest nie kumulować (tzn. nie odbywać ich jedno po drugim), a przeplatać je z treningami. Podczas wolnych dni należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku, jednak wskazana jest umiarkowana aktywność organizmu (np. spacer, joga). Bardzo istotny jest fakt, aby nie wykonywać tego samego treningu jedno po drugim i urozmaicać ćwiczenia. W środku tygodnia należy ustalić dzień na wykonanie tzw. punktu kulminacyjnego, czyli najcięższego wysiłkowo treningu. Jeśli wyznaczysz na jego odbycie np. środę oznacza to, iż odpowiednio w poniedziałek i wtorek stopniowo wzrasta intensywność ćwiczeń, a w następne dni powoli spada. Nie ma potrzeby dzielenia treningów na poszczególne części ciała (np. jednego dnia ćwiczenia wzmacniające na brzuch, innego na nogi i ramiona). Okazuje się, iż odbycie jednego całościowego treningu na całe ciało jest lepiej przyswajalne przez organizm, a przez to daje lepsze efekty.

Polecane smartbandy
 • 199 zł
 • 249 zł
 • 219 zł
 • 249 zł
 • 49,99 zł

Jakie urządzenia pomogą ci w utrzymaniu formy?

Jeśli rozpoczniesz już swoją przygodę z aktywnością fizyczną, możesz odczuć potrzebę inwestycji w specjalny sprzęt ułatwiający monitorowanie twoich treningów. Posłużyć do tego może smartwatch lub sportowa opaska monitorująca (tzw. fitband). Urządzenia te umożliwią ci kontrolę pomiaru spalanych kalorii, co będzie nieocenionym wsparciem w procesie odchudzania. Ponadto będą monitorować przebyty dystans, czas, w jakim pokonałeś daną trasę, a także poziom tętna, jaki towarzyszył ci podczas treningu. Będzie to wyjątkowo przydatne przy stawianiu sobie nowych sportowych celów i zwiększaniu intensywności ćwiczeń. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają również analizę jakości snu, a także wprowadzanie do systemu własnych programów treningowych. Oto najpopularniejsze urządzenia, które mogą ułatwić ci codzienne treningi:

Smukła i wyrzeźbiona sylwetka to cel większości z nas, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Jej zdobycie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami i pokonywaniem własnych granic, jednak osiągnięty cel będzie ogromną satysfakcją niwelującą wszystkie niedogodności.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny