Krzesło do biurka – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Klaudia

Dobrze dobrane krzesło do biurka to nie tylko kwestia wygody. Jego odpowiednie ustawienie i dopasowanie do osoby siedzącej nie ma negatywnego wpływu na jej postawę oraz nie będzie powodować uporczywego bólu kręgosłupa. Sprawdź, czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniego fotela, tak aby uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Sprawdź, jakie krzesła do biurka dla dzieci odciążają kręgosłup podczas nauki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwracać uwagę podczas wyboru krzesła
  2. jakie wymiary powinno mieć odpowiednie krzesło do biurka
  3. jak wybrać krzesło do komputera

Krzesło do biurka – czym kierować się przy jego wyborze?

Dobre krzesło obrotowe dla dzieci umożliwia regulację oparcia, siedziska i podłokietników

Na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych krzeseł do biurka. Niektóre z nich przyciągają wzrok ciekawymi wzorami bądź motywami z bajek, inne zaś cechuje klasyczna prostota. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie warto jednak kierować się wyłącznie względami estetycznymi, a wręcz przeciwnie – największą uwagę należy przykładać do aspektów praktycznych. Krzesło do biurka nie odpowiada bowiem jedynie za wygodę i komfort pracy przy biurku. Ma również ogromny wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy, szczególnie u stale rozwijających się dzieci oraz na ogólną kondycję naszego kręgosłupa. Przede wszystkim krzesło do biurka powinno posiadać szeroką regulację wysokości oparcia i siedziska. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż mebel będzie „rosnąć” razem z dzieckiem. Regulowane podłokietniki również się przydadzą – umożliwią one ustawienie odpowiedniego kąta między ramieniem a przedramieniem. Regulacja kąta odchylenia oparcia będzie dodatkowym atutem, który pozwoli jeszcze lepiej dopasować fotel do potrzeb jego użytkownika. Oparcie prawidłowo dobranego krzesła powinno kończyć się powyżej łopatek, ponieważ tylko w ten sposób odciąży kręgosłup. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na naturalny kształt oparcia fotela – powinien jak najdokładniej odpowiadać linii pleców, tak aby podczas siedzenia dziecko mogło swobodnie się o nie opierać. Szczególnie ważne jest podparcie pleców w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Odpowiedni mebel ma też podłokietniki, które zniwelują ryzyko przemęczenia rąk.

Fotel do biurka – odpowiednie wymiary

Krzesło do biurka nie ma odpowiednich, odgórnie wyznaczonych wymiarów. Powinno ono być indywidualnie dopasowane do wzrostu dziecka i zmieniać się razem z nim. Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego modelu, najpierw należy go wypróbować. W tym celu warto posadzić dziecko na fotelu, odpowiednio go wyregulować i sprawdzić, czy oparcie odpowiednio podtrzymuje plecy (szczególnie w odcinku lędźwiowym i piersiowym). Dziecko powinno swobodnie siedzieć w siedzisku, a po bokach musi zostać kilka dodatkowych centymetrów luzu. Stopy nie mogą zwisać, a leżeć na podłodze. Jeszcze lepiej jeśli znajdują się na odpowiednio do tego przystosowanym podnóżku. Kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Dodatkowym atutem jest zagłówek, który przynosi ulgę odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, czy fotel nie jest zbyt miękki lub twardy. Siedzenie w nim ma być jak najbardziej komfortowe.

  • 1 789 zł
  • 899 zł
  • 1 149 zł
  • 1 549 zł
  • 1 999 zł

Krzesło do komputera – jakie wybrać?

Krzesła biurowe dla dzieci muszą być dostosowane do ich wysokości

Spędzanie długiego czasu przed komputerem zdarza się coraz częściej, zarówno w przypadku osób dorosłych, dla których najczęściej jest to miejsce pracy, jak i nastolatków pasjonujących się grami komputerowymi. Podstawą jest posiadanie odpowiedniego fotela, tak aby długie godziny spędzane przy komputerze nie miały negatywnego wpływu na nasz kręgosłup. W tym celu powstała nawet oddzielna kategoria krzeseł do biurka – to tzw. fotele dla graczy. Są one specjalnie przystosowane do długiego przesiadywania przed komputerem. Mają idealnie wyprofilowane siedzisko i oparcie o dużym, regulowanym kącie odchylenia. Często możliwe jest nawet całkowite jego położenie. Są one wyposażone także w regulowane podłokietniki i w specjalną funkcję, która znacznie odciąża mięśnie i układ kostny. Dzięki szerokiej gamie udogodnień możliwe jest spędzenie przed komputerem długich godzin bez uszczerbku na zdrowiu. Oto najciekawsze modele foteli dla graczy dostępne na rynku:

Mnogość dostępnych wzorów, kolorów i fantazyjnych wykończeń jest gwarancją tego, że każda osoba spędzająca dużo czasu za komputerem znajdzie fotel, który spełni jej wszystkie, nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Jak widać, odpowiednio dobrane krzesło do biurka pozwala odpoczywać i pracować w sposób komfortowy oraz zdrowy. Właśnie dlatego należy z dużą starannością podejść do jego wyboru. Wówczas sprzęt ten usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających użytkowników.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link