Co zrobić, gdy komputer się zawiesza? Przyczyny i porady

Autor: Piotr

Jeżeli co jakiś czas komputer się zawiesza, jest to znak, że musimy jak najszybciej wykonać kilka wymaganych czynności. O ile w systemie nie doszło do nieodwracalnych uszkodzeń, cały proces naprawczy bez problemu możemy wykonać sami, pamiętając o kilku szczegółach.

Błąd powstający w wyniku zawieszenia się komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. z jakiego powodu komputer może się zawieszać
 2. w jaki sposób komputer może się zawieszać
 3. co zrobić, gdy komputer zawiesza się przy uruchamianiu i wyłączaniu

Dlaczego komputer może się zawieszać?

Zdenerwowany mężczyzna chce uderzyć w komputer

Jak w przypadku każdego innego urządzenia elektronicznego, niewłaściwe korzystanie z komputera może w pewnym momencie doprowadzić do jego zacinania i niewłaściwego działania. Stosując się do przynajmniej kilku podstawowych wskazówek, możemy pozbawić się takiego zagrożenia, które nie tylko potrafi solidnie zdenerwować, ale także narazić nasze pliki na uszkodzenie. Powodów, dla których urządzenie może nagle przestać wykazywać jakąkolwiek aktywność można wymienić co najmniej kilka.

Jeżeli komputer się zawiesza, najczęstszymi potencjalnymi przyczynami mogą być:

 • pobieranie niepewnych plików – zasoby internetu są trudne do zmierzenia, dlatego pobieranie jakichkolwiek plików z potencjalnie niepewnych źródeł może skutkować zainfekowaniem komputera, a w konsekwencji brakiem płynności działania;
 • zbyt dużo zajętej pamięci – niektóre komputery nie są sobie w stanie poradzić z przepełnionym dyskiem twardym i dużą liczbą zainstalowanych aplikacji;
 • zbyt rzadkie czyszczenie dysku twardego – każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w solidny program do oczyszczania dysku z niepożądanych plików. Rzadkie wykonywanie tej czynności prowadzi do problemów w działaniu;
 • zbyt rzadkie czyszczenie komputera z brudu – w toku codziennego użytkowania każde urządzenie doznaje zabrudzeń w postaci kurzu, pyłków czy drobinek jedzenia. Jeśli z tego powodu komputer często się zawiesza, to znak, że pilnie należy do przeczyścić.

Identyfikacja stanu komputera

Problemy w działaniu komputera można podzielić na cztery główne rodzaje:

 • komputer ogólnie się zawiesza – urządzenie nagle przestaje reagować na jakąkolwiek czynność ze strony użytkownika. Do przywrócenia jego działania konieczne jest ponowne uruchomienie;
 • komputer zawiesza się losowo – urządzenie przestaje reagować w dowolnych momentach, niezależnie od wykonywanej czynności. Aktywność wykazuje dopiero po ponownym uruchomieniu;
 • zawieszanie się „co jakiś czas” – w pewnych momentach urządzenie zawiesza się, ale po chwili wraca do normalnego, użytkowego stanu. Nie jest konieczne ponowne uruchomienie;
 • zawieszanie się aplikacji – urządzenie przestaje wykazywać oznaki życia po włączeniu danej aplikacji, podczas grania w grę lub przeglądania stron internetowych.
 • 4 899 zł
 • 2 769 zł
 • 7 579 zł
 • 3 999 zł
 • 5 299 zł

Komputer zawiesza się po uruchomieniu

Zły mężczyzna siedzący przed laptopem

Jeżeli komputer zawiesza się tuż po uruchomieniu, najczęściej powodem może być jedno z podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych (np. myszka, drukarka czy pendrive). Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy z reguły są problemy ze sterownikami. W celu przywrócenia płynności działania, należy odłączyć wszystkie urządzenia i ponownie uruchomić komputer. Kiedy problem zostanie rozwiązany, warto następnie po kolei podłączać te urządzenia, aby ustalić, które z nich powoduje zawieszanie się.

Drugą przyczyną, dla której komputer zawiesza się po uruchomieniu, mogą być niedawno dokonane zmiany w ustawieniach. Najszybciej można rozwiązać ten problem, decydując się na opcję przywracania systemu. W zależności od zainstalowanego na urządzeniu systemu operacyjnego, czynność tę wykonuje się w nieco inny sposób.

Komputer zawiesza się przy wyłączaniu

Druga z sytuacji, gdy zawiesza się komputer, może mieć miejsce podczas zamykania systemu Windows. Bezpośrednią przyczyną mogą być uszkodzenia sterowników, składników oprogramowania lub całego sprzętu.

 1. Aby zlokalizować przyczynę zawieszania się komputera, należy sprawdzić, czy producent załączył do urządzenia zaktualizowane oprogramowanie i sterowniki. Jeśli tak, niezwłocznie trzeba je zainstalować.
 2. Korzystając z usługi Windows Update, należy zainstalować wszelkie wymagane aktualizacje.
 3. W celu zlokalizowania przyczyny zawieszania się komputera, musimy odłączyć od niego wszystkie urządzenia zewnętrzne (np. pamięć USB) i sprawdzić, czy powoduje to jakieś zmiany.
 4. Przejdź do trybu awaryjnego i oceń, czy sytuacja się zmienia. Jeśli nie, odinstaluj oprogramowanie, z którego już nie korzystasz.
 5. Dokonaj szczegółowego skanowania systemu pod kątem złośliwego oprogramowania za pomocą dostępnego na komputerze programu antywirusowego.

Jeżeli komputer zawiesza się podczas grania czy nawet bez wykonywania jakichkolwiek czynności, warto spróbować wszystkich powyższych porad. W skrajnych przypadkach, gdy żadna z nich nie daje efektu, należy udać się do punktu serwisowego.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów