Klimatyzator – 5 parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę

Autor: Klaudia

Wybór klimatyzatora pokojowego to ważna decyzja. Coraz bardziej zaawansowane techniczne urządzenia wymagają od użytkowników dużej wiedzy podczas ich zakupu. Jaki klimatyzator wybrać i jakie są najważniejsze parametry techniczne klimatyzatorów?

klimatyzator pokojowy, biały klimatyzator

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest i jakie znaczenie ma wydajność cieplna i chłodnicza,
- jaki jest poziom hałasu emitowanego przez klimatyzator,
- czym są wskaźniki EER i COP i jaki mają wpływ na klasę energetyczną,
- co kryje się pod pojęciem „parametry instalacyjne”,
- jaki jest zakres temperatury pracy klimatyzatora pokojowego.

Jak wybrać wydajny klimatyzator?

budowa klimatyzatora, uśmiechnięty mężczyzna naprawiający klimatyzatorWydajność cieplna i chłodnicza to ilość ciepła/chłodu, jaką konkretny model klimatyzatora jest w stanie oddać do pomieszczenia. Na obniżenie wydajności wpływać może źle wykonana instalacja oraz duża odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej. Terminem powiązanym z wydajnością jest moc chłodnicza, którą uznaje się za jeden z najważniejszych parametrów klimatyzatora. Według definicji jest to wydajność chłodnicza urządzenia pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Podaje się ją w Btu/h (brytyjska jednostka cieplna na godzinę) lub w kW. Klimatyzatory konsumenckie mają moc od 2 do 12 kW.

Moc chłodniczą należy dopasować do konkretnego pomieszczenia. Jest to istotne, bo jeśli będzie ona za mała, urządzenie nie będzie w stanie schłodzić powietrza do oczekiwanej temperatury, natomiast gdy będzie zbyt duża, nadmiernie wzrosną koszty eksploatacji sprzętu.

Na ilość potrzebnej mocy wpływa wiele czynników, przede wszystkim kubatura pomieszczenia, ale też jego usytuowanie, liczba i wielkość okien oraz drzwi, rodzaj i grubość izolacji ścian oraz dachu, zyski ciepła od innych urządzeń czy też liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu. Odpowiednie dla własnych pomieszczeń zapotrzebowanie można w przybliżeniu obliczyć metodą wskaźnikową, przyjmując, że na każdy 1 m3 potrzebne jest 45 W mocy klimatyzatora lub że na 1 m2 potrzebna jest moc chłodnicza 80–150 W. Ciężko jednak dobrać w ten sposób urządzenie naprawdę precyzyjnie, dlatego też lepiej zdać się na fachowców – większość firm sprzedających klimatyzatory ma specjalne programy komputerowe służące do znacznie dokładniejszych obliczeń w tym zakresie.

W przypadku klimatyzatora przenośnego moc waha się z reguły w przedziale 800-1000 W. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, zajrzyj do naszego rankingu 10 najlepszych klimatyzatorów przenośnych.

Jak wybrać cichy klimatyzator?

Choć odgłos pracy klimatyzatorów nie należy do najgłośniejszych, jednostajny szum na dłuższą metę może okazać się uciążliwy, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których wykonuje się czynności wymagające skupienia czy spokoju.

Producenci klimatyzatorów mają obowiązek podawać poziom hałasu, ale tylko dla jednostek wewnętrznych. Znajduje się on na etykiecie energetycznej i jest wyrażony w decybelach akustycznych z tzw. korekcją A, która wprowadza poprawki do pomiarów związane z charakterystyką akustyczną ludzkiego słuchu. Klimatyzatory wytwarzają hałas na poziomie od 16 do 65 dB(A). Tymczasem polskie normy dopuszczają w pomieszczeniach pracę urządzeń o poziomie hałasu maks. 40 dB(A). W jednostce wewnętrznej głównym źródłem dźwięków są sprężarki i wentylator. Osiągnięcie przez niektóre modele wartości zaledwie 16 dB(A) jest możliwe dzięki umieszczeniu sprężarek w jednostce zewnętrznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Im praca klimatyzatora jest cichsza, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej.

Wskaźniki EER i COP a klasa energetyczna klimatyzatora

jak działa klimatyzacja, uśmiechnięta kobieta na kanapie sterująca klimatyzatorem za pomocą pilotaWażnymi parametrami charakteryzującymi efektywność pracy klimatyzatora są współczynnik wydajności grzewczej (COP) oraz współczynnik wydajności chłodniczej (EER). Jest to stosunek pobranej mocy elektrycznej do energii wytworzonej na cele grzewcze (COP) lub chłodnicze (EER). Przykładowo, jeśli COP wynosi 3,5 oznacza to, że na jedną jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza 3,5 jednostki energii grzewczej. Im wyższe są współczynniki EER i COP, tym większa jest efektywność energetyczna klimatyzatora.

Dyrektywa unijna ErP (Energy-related Products) z 2009 roku określa dwa dodatkowe wskaźniki – SEER i SCOP. Jest to odpowiednio wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej (stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na chłód do rocznego zużycia energii elektrycznej na potrzeby chłodzenia) i współczynnik sezonowej wydajności (stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na ciepło do rocznego zużycia energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania). Od wartości SEER i SCOP uzależniona jest klasa energetyczna klimatyzatorów określana symbolami A++, A+, A, B, C, D lub E (od 2019 roku ma dojść klasa A+++). Klasą na poziomie A+ w naszym sklepie mogą pochwalić się m.in. takie modele, jak Electrolux EXP09HSECI, Whirlpool PACB9CO i DeLonghi PAC AN112 Silent.

Parametry instalacyjne klimatyzatora - na co zwrócić uwagę?

Na parametry instalacyjne składa się maksymalna długość instalacji i różnica wysokości. To pierwsze określa maksymalną długość rurek instalacji cieczy chłodzącej łączących jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, a drugie różnicę wysokości między nimi. Wywierają one bezpośredni wpływ na to, jak działa klimatyzacja. Przy zbyt dużych długościach układ po prostu nie będzie mógł funkcjonować.

Zakres temperatury pracy klimatyzatora

Optymalny zakres temperatur zewnętrznych i wewnętrznych określa, w jakich warunkach klimatyzator może pracować w stanie najwyższej efektywności. W przypadku chłodzenia może być to przedział od -10 do 46⁰C, a w przypadku grzania od -15 do24⁰C. Oprócz tego określa się także rozpiętość ustawień temperatury, która przeważnie wynosi od 16-18 do 30-32⁰C.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link