Klawiatura membranowa a mechaniczna – wady, zalety, różnice

Autor: Anna

Klawiatura to nieodłączny element zestawu komputerowego. Bez niej komunikacja z jednostką stacjonarną byłaby niemożliwa. Dobrze dobrane peryferia ułatwiają pracę na komputerze i podnoszą satysfakcję z zabawny, na przykład podczas wirtualnej rozgrywki. Dowiedz się, czym różni się klawiatura mechaniczna od membranowej. Poznaj też ich zalety i wady.

Zestaw gamingowy: klawiatura gamingowa, myszka i słuchawki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest klawiatura membranowa
  2. czym jest klawiatura mechaniczna
  3. czym różni się klawiatura membranowa od mechanicznej
  4. jaka klawiatura jest lepsza: membranowa czy mechaniczna

Klawiatura membranowa – zalety i wady

Stanowiska do gry: klawiatura podświetlana dla graczy, myszka i słuchawki

Klawiatury komputerowe membranowe (na przykład Logitech G213 Prodigy), w konstrukcji nieco przypominają pilota do telewizora. Ich praca możliwa jest dzięki membranom, które znajdują się pod klawiszami. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajduje się jeszcze gumowa kulka, która przenosi nacisk z przycisku na wypukłą powierzchnię membrany, która następnie styka się z płytką elektroniczną, a ta przesyła określony komunikat do jednostki stacjonarnej. Widać więc wyraźnie, że sposób, w jaki działa klawiatura membranowa, nie jest skomplikowany. Konstrukcja ta jest łatwa w produkcji, a więc i stosunkowo tania. W sklepach bez problemu można kupić modele, które kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dobrym przykładem jest Natec Trout Slim czy Tracer Ofis USB. Warto też wiedzieć, że klawiatury membranowe są bardzo lekkie i w porównaniu do „mechaników” działają znacznie ciszej. Ich największą wadą jest to, że przy intensywnym użytkowaniu szybko się niszczą. Ponadto praca na nich wymaga użycia większej siły (aby klawisz zadziałał, trzeba przycisnąć go znacznie mocniej), a sam przycisk wolniej wraca do pozycji początkowej, co może być sporym problemem dla graczy, szczególnie tych grających w strzelanki, w których refleks i czas reakcji mają kluczowe znaczenie. Klawiaturę membranową można kupić zarówno w wersji przewodowej (między innymi Corsair K55 RGB), jak i bezprzewodowej – Logitech K375s.

  • 76,99 zł
  • 89,99 zł
  • 339 zł
  • 159,99 zł
  • 899 zł

Zalety i wady klawiatury mechanicznej

Gracz z klawiaturą gamingową

Klawiatury komputerowe mechaniczne, takie jak Logitech G413 (carbon), zamiast układu opartego na membranach, wykorzystują mechanizm oparty na stalowych sprężynach. Każdy klawisz jest osadzony na osobnym przełączniku, dzięki temu praca klawiatury może być szybsza, a więc i bardziej wydajna. Przyciski cechują się wysoką wytrzymałością i tracą swoje parametry dopiero po wielu milionach wciśnięć. Ponadto łatwiej jest je wprawić w ruch, dlatego praca na nich jest mniej męcząca. Klawisze w klawiaturach mechanicznych mają też krótszy czas reakcji, co jest ich największą zaletą w oczach wielu graczy.

Warto wiedzieć, że przełączniki mechaniczne, wykorzystane w klawiaturze mogą mieć różnych charakter. Przełączniki liniowe, takie jak te użyte w Corsair K70 RGB MK.2 Cherry MX Red świetnie sprawdzają się w wirtualnych rozgrywkach. Natomiast przełączniki progresywne, wykorzystane na przykład w HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue, będą lepsze dla osób, które spędzają dużo czasu na pisaniu.

Klawiatury mechaniczne nie są pozbawione wad. W porównaniu do „membranówek” działają znacznie głośniej – dźwięk, jaki wydają niektórzy, porównują do tego generowanego przez pracującą maszynę do pisania. W rzeczywistości nie jest aż tak źle, ale rzeczywiście są one dość hałaśliwe. Ponadto obecność przełączników mechanicznych sprawia, że są też cięższe i droższe.

Klawiatura membranowa a mechaniczna – jaka jest lepsza?

Wiedząc już, czym różni się klawiatura mechaniczna od membranowej, można pokusić się o określenie, która z nich jest lepsza. Jak w wielu przypadkach, tak i w tym, wiele zależy od oczekiwań i indywidualnych preferencji.

Klawiatura membranowa, ze względu na niższą cenę, wydaje się lepszym wyborem dla przeciętnego użytkownika – takiego, który spędza przed komputerem do kilku godzin dziennie, sporadycznie gra w gry, ale swój sprzęt wykorzystuje głównie do przeglądania internetu czy oglądania filmów i seriali. Klawiatura membranowa przy takim użytkowaniu może z powodzeniem służyć nawet kilka lat.

Klawiatura mechaniczna to dobra propozycja dla tych, którzy oczekują czegoś więcej. Szybki czas reakcji, mechanizm zwiększający komfort użytkowania przy wielogodzinnej pracy, to atuty, które z pewnością zostaną docenione przez graczy, a także pracowników biurowych, którzy dużo czasu spędzają na pisaniu. Inwestycja w klawiaturę mechaniczną może okazać się korzystna finansowo (sprzęt posłuży tyle, co 2–3 „membranówki”), ale równie istotny jest aspekt zdrowotny. Mniej siły użytej do wciskania przycisków, to także mniejsze zmęczenie rąk, co pozytywnie przekłada się na ich ogólną kondycję.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link