Data publikacji: 15 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Kamera sportowa, która sprawdzi się zimą – sprawdź nasze propozycje

Poleć znajomemu Drukuj

Kamery sportowe są niezastąpionym sprzętem dla osób aktywnych i bardziej niezawodnym w trudnych warunkach niż smartfon. Mają niewielkie rozmiary i potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Co więcej, swoją kamerę możesz przymocować do kasku, zamocować na kijku do nart, przytwierdzić do selfie sticka lub po prostu do ubrania. Pytanie powstaje, którą kamerę warto wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Kamera sportowa zamocowana na kasku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki obiektyw powinna mieć kamera sportowa,

- jaka powinna być jej rozdzielczość,

- co jest lepsze: wyświetlacz kamery czy sterowanie smartfonem,

- jaki ważny jest stabilizator obrazu w kamerach sportowych.

Jaki obiektyw powinna mieć kamera sportowa?

Najlepsze kamery sportowe są wyposażone w obiektyw szerokokątny. Na szczęście większość tego typu urządzeń ma obiektywy mogące obejmować pole widzenia do nawet 170 stopni np. kamera sportowa Sony Action Cam FDR-X3000R. Jeżeli będziesz jeździł na nartach lub pływał w basenie termalnym, to kamera uchwyci zarówno centrum wydarzenia jak również jego otoczenie. W trakcie wyczynów sportowych nie będziesz miał czasu na precyzyjne kadrowanie.

UWAGA

Uważaj na efekt tzw. rybiego oka. Szerokokątny obiektyw powoduje, że linie proste mogą się zakrzywiać przy bokach. Wybierz taką kamerę sportową, która ma funkcję cyfrowego usuwania tego efektu.

Zobacz, jakie są Rodzaje obiektywów fotograficznych – co warto wiedzieć o obiektywie szerokokątnym czy obiektywie makro.

Jaką rozdzielczość kamery wybrać?

Kamera sportowa zamocowana na kijku do nartW przypadku kamer sportowych musisz zdecydować, jaka rozdzielczość będzie odpowiednia dla Twoich filmów: im większa, tym lepsza, ale ważna jest także płynność, czyli ile klatek na sekundę (kl./s lub fps) nagrywa dana kamera. Przykładowo kamera sportowa GoPro HERO7 Black nagrywa filmy w rozdzielczości 4K (3840 x 2160) w 60 fps, ale w jakości Full HD (1920 x 1080) już w 240 fps. Czasami lepiej nagrać film w niższej rozdzielczości, ale z większą ilością klatek na sekundę.

Zwróć także uwagę na rozdzielczość zdjęć, jeżeli będziesz chciał używać kamery jako aparatu fotograficznego.

Co jest lepsze, wyświetlacz kamery, czy sterowanie smartfonem?

Jeżeli jakość wyświetlacza kamery sportowej jest dla Ciebie ważnym kryterium wyboru, to rozważ dodatkowo opcje sterowanie kamerą za pomocą smartfona i podglądu filmów na żywo na ekranie telefonu. Te rozwiązania magą okazać się praktyczne: czasem ekran kamery może nie być wygodny w obsłudze, gdy w ubraniu zimowym nagrywasz swój przejazd skuterem śnieżnym. Co prawda cześć kamer sportowych ma ekran dotykowy lub dwa ekrany z przodu i z tyłu, co bardzo ułatwia użytkowanie, szczególnie wtedy, gdy kamera jest przypięta do ubrania, a nie do kasku czy kijka.

Niektóre kamery są sterowane za pomocą pilota lub też za pomocą komend głosowych.

Proponowane produkty:
SJCAM SJ8 PLUS <%– –%>
SJCAM SJ5000X ELITE (srebrny) <%– –%>
SJCAM SJ6 Legend (srebrny) <%– –%>
Redleaf RD1006 <%– –%>
SJCAM SJ8 PRO <%– –%>

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre kamery sportowe są wyposażone w technologię NFC, która pozwala przesłać zdjęcia i filmy przez przyłożenie kamery np. do smartfona. W ten prosty sposób będziesz w stanie udostępniać zapisane na kartach pamięci multimedia np. w serwisach społecznościowych.

Kamera sportowa Sony Action Cam FDR-X3000RPrzeczytaj też artykuł Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać.

Jaki ważny jest stabilizator obrazu w kamerach sportowych?

Najlepiej, aby kamera sportowa posiadała stabilizator obrazu. To ważne udogodnienie w sytuacji nagrywania niestabilnego, zmiennego i narażonego na wstrząsy. Najbardziej skuteczne stabilizatory obrazu są dostępne w droższych kamerach sportowych.

Jeżeli chciałbyś cieszyć się dobrej jakości obrazem uzyskanym w tańszych modelach, z pomocą Ci przyjdzie tzw. gimbal. Jest to elektronicznie i mechanicznie stabilizowany uchwyt, w którym umieszcza się kamerę.

Sprawdź, jakie kamery sportowe znajdziesz w naszym sklepie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas