Data publikacji: 17 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jakie żelazko kupić?

Poleć znajomemu Drukuj

Prasowanie może być szybkie i bezproblemowe albo przypominać walkę z ciągle pogniecionymi ubraniami. Jeśli zastanawiasz się, jakie żelazko kupić, to z pewnością zależy Ci na wyborze sprzętu, który będzie dobrze wygładzał powierzchnię tkanin, pracował niezawodnie oraz był odporny na zarysowania. Czym kierować się podczas zakupu?

Jeśli zastanawiasz się, jakie żelazko kupić pod kątem jego trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości, to sprawdź z jakiego materiału wytworzona została stopa żelazka.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie żelazko kupić,
- jaka stopa żelazka będzie najlepsza,
- jak wybrać żelazko o odpowiednich parametrach,
- jakie żelazko wybrać w wersji oszczędnościowej.

Jakie żelazko kupić?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie kupić żelazko. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu musisz wciąć pod uwagę posiadany budżet i swoje preferencje, które zadecydują o satysfakcji lub jej braku.

Najpopularniejsze są obecnie na rynku żelazka parowe. Posiadają one zbiornik na wodę, dzięki któremu wytwarzana jest para, która przyspiesza prasowanie i ułatwia wygładzanie nawet silnych zagnieceń. Decydując się na funkcję parową, warto szukać modeli uzupełnionych o możliwość samooczyszczania. W trakcie użytkowania wewnątrz żelazka oraz na jego stopie osadza się kamień, który brudzi ubrania i skraca żywotność sprzętu. Jeżeli wybierzesz model bez tej funkcji, to pamiętaj o samodzielnym usuwaniu osadu w sposób przestawiony w artykule Jak wyczyścić przypalone żelazko.

Cenisz sobie wysoki komfort i precyzję podczas wykonywania obowiązków domowych? Gdy zastanawiasz się, jakie żelazko wybrać spośród modeli najnowszej generacji, rozważ żelazko systemowe. Jest to ulepszona wersja urządzenia parowego, która wytwarza ciągły strumień gorącej pary. Dzięki temu dokładniej prasuje nawet ubrania zawieszone swobodnie na wieszaku.

Jak wybrać żelazko do domu? Szukaj sprzętu o oczekiwanych funkcjach, np. najpopularniejsze są modele parowe, które ułatwiają i przyspieszają prasowanie mocnych zagnieceńJaka stopa żelazka będzie najlepsza?

Bardzo ważny jest materiał, którym wykończona została powierzchnia prasująca. Wpływa ona nie tylko na łatwość prasowania, ale także na jakość uzyskanego efektu. Pamiętaj także, aby sprawdzić predyspozycje danego surowca do powstawania rys. W tańszych modelach najczęściej spotykane są stopy metalowe – wykonane ze stali. Materiał ten nie gwarantuje dobrego komfortu pracy oraz odporności na zarysowania. Na naruszenie powierzchni stopy należy uważać także w przypadku modeli aluminiowych i pokrytych teflonem, które oferują jednak lepsze efekty prasowania i ułatwiają samą czynność.

Bardzo wygodna w użyciu jest stopa ceramiczna. Płynnie prasuje ona wszelkie zagniecenia, lekko sunąc po tkaninie. Powierzchnia ceramiczna jest jednak stosunkowo trudna do wyczyszczenia. Dobre parametry posiada także żelazko ze stopą emaliowaną, choć jest ona mało odporna na uszkodzenia.

Najtwardsze i najbardziej wytrzymałe są szafirowe
i granitowe stopy żelazek. Zapewniają one nie tylko wygodę ich użycia, ale także czyszczenia.

Proponowane produkty:
Morphy Richards Breeze 300260 <%– –%>
Morphy Richards Turbo Steam 40631 <%– –%>
Tefal FV5688 Turbo Pro AirGlide <%– –%>
RAVEN EZT001 <%– –%>
Morphy Richards Breeze IONIC 300259 <%– –%>

Jak wybrać żelazko o odpowiednich parametrach?

Istotny jest nie tylko materiał użyty do produkcji stopy żelazka. Przy wyborze sprzętu ważna jest także jego moc. Im jest ona większe, tym szybciej sprzęt nagrzeje powierzchnię prasowania oraz tym szybciej wytworzy się para.

Przy modelach żelazek parowych podawana jest także wartość natężenia wytwarzania pary. Gdy zastanawiasz się, jakie żelazko kupić, kierując się tym parametrem, zasada jest prosta – im wyższy współczynnik w gramach na minutę, tym więcej pary urządzenie wyprodukuje, a Ty szybciej wyprasujesz swoją odzież.


Niezbędna jest także wygodna regulacja temperatury prasowania. Zazwyczaj umożliwia ją pokrętło lub przyciski uzupełnione o ekran, na którym wyświetla się wybrana temperatura.

Jakie żelazko wybrać w wersji oszczędnościowej?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać żelazko o niskiej cenie, postaw na modele o mniejszej liczbie parametrów. Zainteresuj się tańszymi egzemplarzami oferowanymi przez znane marki. Na ogół będą się one lepiej sprawować niż żelazka z najniższej półki. Tańsze są również modele żelazek tzw. suchych, a więc pozbawionych funkcji generowania pary. Dla większości użytkowników jest to jednak rozwiązanie mniej wygodne – samo prasowanie trwa dłużej i ciężko jest wygładzić mocno pogniecioną tkaninę.

CZY WIESZ, ŻE…

Jak wybrać żelazko najwygodniejsze w użyciu? Postaw na model bezprzewodowy. Sprzęt pozbawiony przymocowanego na stałe kabla zapewnia większą swobodę i precyzję ruchu. Nie oznacza to jednak, że możesz prasować, zupełnie nie przejmując się nagrzewaniem stopy żelazka. Sprzęt musi być stale – co kilka ruchów żelazka – odstawiany na stojak podłączony do gniazdka elektrycznego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas