Wentylator do łazienki – na jaki się zdecydować?

Autor: Anna

Wentylacja w łazience jest bardzo ważną kwestią. Redukcja nadmiaru wilgoci wiąże się z wieloma korzyściami. Wentylatory łazienkowe zwalczają problem zaparowanych luster i szyb, nieprzyjemnego zapachu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Do łazienki najlepsze będą wentylatory ścienne lub sufitowe.

Ścienny wentylator łazienkowy na zielonych płytkach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego potrzebna jest wentylacja do łazienki
  2. jakie są sposoby uruchamiania wentylatora
  3. na co zwrócić uwagę, kupując wentylator łazienkowy
  4. co jeszcze może pomóc usunąć nadmiar wilgoci z łazienki

Wentylatory łazienkowe – czy są potrzebne?

Mały wentylator łazienkowy ze sznurkiem na białym tle

Wentylatory łazienkowe są konieczne, aby utrzymać w pomieszczeniu właściwy mikroklimat. Urządzenia regulują poziom wilgotności i cyrkulację powietrza. To niezwykle istotne, gdyż nadmiar wilgoci sprzyja ciągle zaparowanym szybom i lustrom, prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu, kłopotów z suszeniem prania. Redukuje ryzyko namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, którym sprzyja właśnie wilgotne środowisko. Dzięki temu wentylator do łazienki znacznie podnosi komfort przebywania w łazience.

Jaki wentylator do łazienki?

Wentylator w łazience różnić się może sposobem sterowania. Do wyboru są rozmaite rozwiązania. Najbardziej tradycyjny jest wentylator uruchamiany ręcznie. Sam decydujesz, kiedy ma zostać uruchomiony, a dokonuje się tego zazwyczaj przez użycie sznurkowego wyłącznika. Rzadko spotykany w domach jest wentylator do pracy ciągłej. Cechuje go duża energochłonność. Używa się go zazwyczaj w łazienkach o stale podwyższonej wilgotności. Kolejną propozycją jest automatyczny wentylator sprzężony z wyłącznikiem światła. Mimo że jest najbardziej ekonomiczny, to niezbyt efektowny w łazienkach. Za to z powodzeniem można go zastosować w toaletach. Bardziej nowoczesna, bo zautomatyzowana jego wersja to wentylator łazienkowy z czujnikiem światła. Nie ma w nim bezpośredniego podłączenia do instalacji oświetleniowej. Sprzęt dostaje wiadomość, że włączono/wyłączono światło i tak dostosowuje swoją pracę. W sprzedaży są modele, które wyposażono dodatkowo w timer. Funkcja ta zabezpiecza przed wyłączeniem wentylatora równo ze światłem. Urządzenie pracuje jeszcze kilka minut później. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest wentylator do łazienki z czujnikiem ruchu. Zamontowany w nim czujnik sprawia, że sprzęt działa tylko przy obecności użytkownika w łazience. Zdecydowanie najlepszym ze wszystkich jest wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności nazywany inaczej higrosterowanym lub z higrostatem. Urządzenie reaguje w zależności od poziomu wilgotności. Nie nadaje się do toalet, gdzie wilgotność nie stanowi zbytnio problemu.

  • 499 zł
  • 819 zł
  • 259 zł
  • 469 zł
  • 299 zł

Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator łazienkowy?

Ścienny wentylator łazienkowy z włącznikiem sznurkowym

Zasadniczą kwestią przy zakupie wentylatora jest jego wydajność. Od niej zależy, jak szybko urządzenie usunie parę czy brzydki zapach. Wydajność wentylatora powinna być co najmniej 3 razy większa niż objętość łazienki. Tzw. kubaturę łazienki łatwo się wylicza, mnożąc powierzchnię i wysokość. Wentylator musi być dopasowany do średnicy kanału wentylacyjnego, dlatego dokładnie określenie jego wymiarów jest konieczne przed zakupem. Następny czynnik, jaki trzeba uwzględnić, to miejsce montażu. Najczęściej spotyka się wentylatory łazienkowe sufitowe lub na ścianę. Dobre modele wyposażone są w zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się powietrza z kanału wentylacyjnego, kiedy wentylator nie pracuje.

Osoby ceniące sobie wrażenia estetyczne mają do wyboru wentylatory o różnych kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są wentylatory w kolorze białym, czarnym i brązowym. Na rynku znaleźć można też takie z stalowymi, mosiężnymi, malowanymi frontami. Niezmiernie ważna jest też głośność. Te uruchamiane na krótko pracują zazwyczaj głośniej od tych przeznaczonych do długiej pracy. W sprzedaży dostępne są nawet bardzo ciche wentylatory łazienkowe, których poziom głośności wynosi 25-26,5 dB, co porównywane jest do szeptu.

Usuwanie wilgoci z łazienki – nie tylko wentylator

Osobom, którym zależy nie tylko na zwalczaniu nadmiaru wilgoci, ale i ogrzaniu powietrza w łazience, poleca się termowentylator. To proste w obsłudze i działaniu urządzenie. Przy pomocy energii elektrycznej ogrzeje pomieszczenie w mgnieniu oka i pozbędzie się pary wodnej. W sprzedaży jest bardzo dużo rozmaitych termowentylatorów, jednak nie każdy nadaje się do łazienki. Ze względu na ryzyko zachlapania, które mogłoby doprowadzić do spięcia lub uszkodzenia urządzenia, poleca się modele posiadające specjalne zabezpieczenia, jak np. Stadler Form Paul (biały).

Za alternatywę dla wentylatora można uznać cyrkulator, który doprowadza do wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jego praca polega na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza – powoduje stały jego obieg. Urządzenie ma zazwyczaj kilka poziomów prędkości nawiewu, dzięki czemu w łatwy sposób można zmienić siłę nadmuchu. W łazience poleca się te kompaktowe, jak np. Boneco F120 Air Shower, Boneco F210, Boneco F50 czy Boneco F100. Z powodzeniem można je postawić na szafce czy w innym miejscu, gdzie nie będą przeszkadzały, a ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą będzie ograniczone.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link