Procesor do laptopa – jaki wybrać? Jakie parametry są istotne?

Autor: Joanna

Procesor zarządza wszystkimi ważnymi procesami w komputerze. Jego wydajność znacząco wpływa na możliwości całej jednostki, a więc i na ogólny komfort użytkowania, dlatego na tym podzespole nie warto oszczędzać. Dowiedz się, jaki procesor do laptopa warto wybrać.

Jaki procesor

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest procesor i jak działa w laptopie
 2. co decyduje o wydajności procesora
 3. jaki procesor warto wybrać do użytku domowego, gier i pracy

Jak działa procesor w laptopie?

Procesor komputera

Procesor (ang. Central Processing Unit) nie bez powodu nazywany jest mózgiem komputera. Jego zadaniem jest koordynowanie pracą pozostałych podzespołów. Co więcej, ich poprawna komunikacja byłaby bez niego całkowicie niemożliwa. CPU – korzystając z układów sterujących, jednostki arytmetycznej i zespołu rejestrów – przetwarza dane i przesyła otrzymane wyniki do innych pamięci w komputerze. W ten sposób, najprościej rzecz ujmując, poszczególne elementy jednostki wiedzą, co mają robić. Użytkownik otwierający przeglądarkę internetową, odtwarzający muzykę czy oglądający film, przy każdej z tych czynności korzysta z pomocy procesora.

Procesory w laptopach, ze względu na ograniczoną ilość miejsca w obudowie, wyglądają i działają nieco inaczej niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych. Przede wszystkim pobierają mniej energii, ponieważ nie mogą generować zbyt wiele ciepła. W smukłej konstrukcji laptopa nie ma miejsca na rozbudowany system chłodzenia. Niestety mniejszy pobór energii oznacza też zwykle niższą wydajność. Inną istotną różnicą jest to, że procesor do laptopa jest często na stałe przytwierdzony do płyty głównej (wyjątkiem są procesory z obudową typu PGA), dlatego jego wymiana w serwisie jest dość kosztowna, a czasami nawet niemożliwa ze względu na ograniczenia techniczne. Warto więc, żeby użytkownik wybierający komputer przenośny od razu zdecydował się na procesor, który będzie odpowiadał jego potrzebom.

Procesor do laptopa – co decyduje o jego wydajności?

CPU różnią się od siebie kilkoma istotnymi parametrami, które wpływają na ich wydajność i które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru procesora do laptopa. Do najważniejszych z nich należą:

 • liczba rdzeni i wątków – im więcej rdzeni w procesorze, tym więcej procesów jest on w stanie przeprowadzić jednocześnie (działać wydajniej). W procesorach do laptopów jest zwykle od 2 do 6 rdzeni. Oczywiście równie ważna jest liczba wątków. Zasada jest taka sama – ich liczba przekłada się na wydajność procesora;
 • częstotliwość taktowania – zapisuje się ją w GHz. Jest to kolejny istotny parametr wpływający na wydajność, a dokładnie na szybkość przeprowadzania procesów. Naturalnie wyższe taktowanie będzie dawało więcej możliwości;
 • współczynnik TDP – jest on wyrażany w watach (W). Procesor do laptopa powinien mieć jak najniższy współczynnik TDP, dzięki temu zużyje mniej energii (będzie działał dłużej na jednym ładowaniu baterii) i, przynajmniej w teorii, powinien działać ciszej.

Oczywiście procesor w laptopie to nie wszystko. Warto pamiętać, że wydajność komputera w dużej mierze zależy też od ilości pamięci RAM (w jednostkach przenośnych wykorzystuje się pamięć SO-DIMM, taką jak chociażby GoodRam DDR3 8GB 1600 CL11) oraz typu dysku. Laptop będzie działał szybciej z dyskiem SSD (na przykład GoodRam CX400 512GB) niż HDD. Natomiast jeśli chodzi o komputery gamingowe i przeznaczone do renderingu lub skomplikowanych obliczeń, trzeba też uwzględnić kartę graficzną.

Polecane procesory
 • 3 199 zł
 • 369 zł
 • 2 079 zł
 • 3 799 zł
 • 3 249 zł

Jaki procesor do laptopa wybrać?

Procesor do laptopa

Wybór procesora do laptopa zależy głównie od indywidualnych oczekiwań użytkownika. Procesor, który w zupełności wystarczy do użytku domowego, nie sprawdzi się na stanowisku zapalonego gracza. Tak samo jest z laptopami wykorzystywanymi do pracy biurowej – one także największe korzyści będą czerpać z nieco odmiennych cech tego istotnego podzespołu komputerowego.

Do użytku domowego, polegającego na oglądaniu filmów, przeglądaniu Internetu czy sporadycznej pracy na edytorach tekstu, w zupełności wystarczy stosunkowo tani procesor ekonomiczny o przyzwoitej wydajności. Podzespoły te można rozpoznać po literze „N” znajdującej się na początku ich oznaczenia. Przykładem jest procesor Intel® Pentium® N5000 1,1 - 2,7 GHz, zastosowany w laptopie Acer Swift 1 SF114 NX.GXUEP.015 14".

Do niewymagającej pracy biurowej, na przykład na plikach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych czy do podstawowej obróbki zdjęć lud do tworzenia prostych grafik, można z powodzeniem wykorzystać procesory niskonapięciowe (literka „U” na końcu oznaczenia), takie jak ten znajdujący się w komputerze przenośnym Apple Macbook Air 13 13,3". Natomiast do bardziej wymagających prac przeznaczone są procesory standardowe z oznaczeniem H, HQ albo X.

Gracze również mogą korzystać z procesorów standardowych albo tych z możliwością podkręcania (oznaczenie HK). Ich producenci umożliwiają ingerencję w częstotliwość taktowania zegarów – podkręcenie taktowania skutkuje jeszcze większą wydajnością i szybkością komputera przenośnego.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link