Jaki monitor wybrać do biura, gier i obróbki zdjęć?

Autor: Klaudia

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli monitorów. Różnią się one między sobą matrycą, parametrami technicznymi, dodatkowymi funkcjami oraz oczywiście rozmiarem. Dobór właściwego sprzętu według osobistych preferencji jest dość ważny. Grafik będzie potrzebował idealnego odwzorowania kolorów, kiedy przy pracy biurowej nie okaże się to już tak istotne. Jak więc wybrać odpowiedni monitor?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. LCD czy LED – co lepiej wybrać
 2. jaka przekątna ekranu i rozdzielczość będą najlepsze
 3. jakie są rodzaje matryc
 4. co oznacza czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania
 5. na jakie modele warto zwrócić uwagę

LCD czy LED – co lepiej wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są monitory wykonane w różnej technologii. LCD to starsze rozwiązanie, które jednak wciąż cieszy się dość dużą popularnością. Największą jego zaletą jest znacznie niższa cena niż LED. Same parametry takiego sprzętu w zupełności wystarczają do codziennego użytkowania. Dodatkowo mamy tu do czynienia ze znacznie niższym zużyciem prądu, co przekłada się na comiesięczne rachunki. Ta technologia nie jest jednak stworzona do profesjonalnych zastosowań. Obróbka zdjęć lub oglądanie filmów wymagają lepszego kontrastu oraz głębszej czerni od tego, co monitory LCD są w stanie zaoferować.

Technologia LED natomiast, mimo często wyższej ceny, zapewnia bardziej żywe, realistyczne barwy i nie tylko. Świetnie sprawdzi się ona zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i grafiki komputerowej, grania w gry wideo czy pracy biurowej. Największą zaletą tego rozwiązania jest ulepszony kontrast, w porównaniu do LCD, oraz głęboka czerń.

Jaka przekątna ekranu i rozdzielczość są najlepsze?

Bardzo dużo zależy tutaj od osobistych preferencji. Rozmiar monitora to kwestia indywidualna, ale należy pamiętać, że do pracy biurowej w zupełności wystarczą mniejsze urządzenia o przekątnej 17–19 cali. Oglądanie filmów, obrabianie zdjęć lub granie w gry wymagają za to większego wyświetlacza. Wtedy wszystkie te czynności będą po prostu wygodniejsze oraz przyjemniejsze.

Dobry monitor do zastosowań profesjonalnych

W kwestii rozdzielczości warto zwrócić uwagę na modele oferujące przynajmniej pełne Full HD. Nie pojawi się wtedy efekt zauważalnych pikseli, który nie wygląda zbyt estetycznie. Bardziej zaawansowane monitory pozwalają na korzystanie z QHD, a nawet znanego z telewizorów 4K UHD. Wymaga to jednak także proporcjonalnie bardziej wydajnego komputera, który jest w stanie przetworzyć tak szczegółowy obraz.

Polecane monitory led i lcd
 • 3 249 zł
 • 919 zł
 • 1 599 zł
 • 1 159 zł
 • 2 099 zł

Jakie są rodzaje matryc?

Wśród urządzeń dostępnych na rynku można wyróżnić kilka matryc, które są najczęściej stosowane:

 • TN – taka matryca najlepiej sprawdzi się przy zastosowaniach domowych. Charakteryzuje się dość okrojonym spektrum wyświetlanych kolorów, aczkolwiek świetnie poradzi sobie zarówno przy pracy biurowej, jak i mniej wymagających grach wideo. Bardzo ważną kwestią jest to, że matryca TN zwykle ma bardzo niski czas reakcji, co zapobiega efektowi smużenia.
 • IPS – charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obrazu oraz znakomitym odwzorowaniem barw. Dodatkowo takie matryce zwykle posiadają też niesamowicie szerokie kąty widzenia zarówno w poziomie, jak i w pionie. To idealny wybór, kiedy chcemy obrabiać zdjęcia, oglądać filmy czy tworzyć grafikę komputerową. Bardzo dobry kontrast oraz głębokie czernie to cechy, które wyróżniają ten typ matrycy.
 • MVA i PVA – pod względem parametrów są nieco gorsze niż matryce TN. Posiadają jednak stosunkowo dobry czas reakcji oraz szerokie kąty widzenia. Doskonale za to sprawdzą się przy oglądaniu filmów ze względu na bardzo wysoki kontrast i niesamowitą szczegółowość obrazu.

Co oznaczają czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania?

Czas reakcji matrycy to bardzo ważny parametr zwłaszcza dla graczy. Zwykle podaje się go w milisekundach. Jeżeli z danego monitora będziemy korzystać do zastosowań biurowych lub wyświetlania mniej dynamicznych obrazów, to reakcja nie ma większego znaczenia. W przypadku gier wideo lub oglądania filmów czas reakcji powinien być możliwie jak najniższy.

Częstotliwość odświeżania monitora określa z kolei to, jak wiele klatek może on wyświetlić w sekundę. Standardowa wartość w większości modeli to 60 lub 75 Hz. Na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane modele, mogące wyświetlać od 120 do nawet 240 Hz. Pozwala to na obserwowanie niesamowicie płynnego, realistycznego obrazu.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele monitorów. Warto jednak wybrać sprzęt sprawdzony, od uznanego producenta, z dobrymi opiniami. Zagwarantuje to satysfakcjonującą jakość obrazu. Jeżeli potrzebujemy standardowego urządzenia do domowych zastosowań, to w zupełności wystarczy iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU-B1 za około 600 złotych. Gracze powinni zwrócić uwagę na modele z wysokim odświeżaniem ekranu, na przykład ASUS ROG Strix XG258Q 1ms 240Hz lub LG 27GL650F-B 1ms 144Hz. Obróbka grafiki lub oglądanie filmów wymagają świetnego odwzorowania kolorów i stosunkowo dużego wyświetlacza. W takim wypadku więc znacznie lepszym wyborem będą urządzenia typu Acer Predator XB271HABMIPRZX 1ms 144Hz oraz Acer Predator XB272bmiprz 1ms 240Hz.

Monitor dotykowy
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link