Jaki dzbanek filtrujący wybrać? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Autor: Joanna

W celu poprawienia walorów smakowych, zapachowych i estetycznych wody czerpanej z kranu wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia do filtrowania wody. Do najpopularniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych w obsłudze należy dzbanek filtrujący. To skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, by w domowych warunkach uzyskać czystą i zdrową wodę.

Dzbanek z filtrem węglowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa dzbanek filtrujący,
- na jakie cechy dzbanka filtrującego zwrócić uwagę,
- jaki dzbanek filtrujący nadaje się do domu, a jaki sprawdzi się na treningu.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Podstawowym zadaniem wszystkich urządzeń do filtrowania wody jest oczyszczenie wody transportowanej rurami przepływowymi od wodociągów do kranów i wyeliminowanie z niej nieprzyjemnej woni chloru. Dzbanki filtrujące wyposażone w filtry wzbogacone minerałami dodatkowo mineralizują wodę i poprawiają jej walory smakowe.
Nalewanie wody do zbiornika z filtremBudowa klasycznego dzbanka filtrującego jest bardzo prosta, co przekłada się na łatwą i intuicyjną obsługę. Dzbanek z filtrem wody zbudowany jest z pojemnika na wodę kranową, wkładu filtrowego, komory na oczyszczoną wodę oraz pokrywy ze wskaźnikiem zużycia wkładu węglowego.
Obsługa dzbanka filtrującego sprowadza się do nalania wody do odpowiedniej komory, a pozostałe czynności związane z oczyszczeniem wody dzbanek wykonuje samodzielnie. Woda kranowa swobodnie przepływa przez filtr z węglem aktywnym i dostaje się do pojemnika na czystą wodę. Dzięki odpowiedniej konstrukcji całości woda kranowa nigdy nie miesza się z tą już przefiltrowaną. Więcej o tym, jak powinno się używać dzbanka filtrującego, przeczytasz w tym artykule.
To, o czym należy pamiętać, to regularna wymiana filtra węglowego i dokładne mycie pojemnika dzbanka filtrującego. O konieczności wymiany wkładu filtrowego przypomina wskaźnik umieszczony na pokrywie. Przyjęło się, że wkład wystarcza na miesiąc oczyszczania wody. Pierwsza woda przefiltrowana po wymianie filtra nie nadaje się do spożycia.  
 • 249 zł
 • 59,99 zł
 • 44,99 zł
 • 29,99 zł
 • 39,99 zł

Wkład, pojemność, koszty - na jakie cechy dzbanka filtrującego zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni model do własnego domu, warto przejrzeć kilka propozycji różnych marek. Przyglądając się im, pamiętaj, by szczególną uwagę zwrócić na pojemność dzbanka, rodzaj wkładu i ekonomiczność użytkowania.

 1. Rodzaj wkładu w dzbanku filtrującym

  Dzbanek z filtrem z reguły wyposażony jest we wkład z węglem aktywnym, który poza zatrzymywaniem cząsteczek piasku, kamyków i żwiru usuwa nieprzyjemny zapach chloru i jego pochodnych oraz innych związków chemicznych z wody. Wkład w dzbanku filtrującym nie likwiduje bakterii i wirusów chorobotwórczych. W wybranych modelach filtr węglowy wzbogacony jest o inne prozdrowotne dodatki, przede wszystkim minerały: wapń, sód, potas. Filtr z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną posiada właściwości zmiękczające wodę, co przeciwdziała pozostawaniu osadu z kamienia na naczyniach podczas gotowania. Dodatek złoża alkalicznego poprawia odczyn pH wody i lekko ją mineralizuje. Woda przefiltrowana nadaje się do spożycia bez konieczności jej przegotowania, ale tylko w ciągu 12 godzin.

 2. Pojemność dzbanka filtrującego

  Na rynku dostępne są modele dzbanków filtrujących z pojemnikiem litrowym, półtoralitrowym, jak też z dwa razy większymi objętościowo. Wybór odpowiedniej wielkości zależy od potrzeb domowników. Dla singla czy pary wystarczająca wydaje się pojemność 1 l do 1,5 l, zwłaszcza że na przefiltrowanie kolejnej wody nie trzeba długo czekać – wystarczy kilkanaście minut. Dla większej, czteroosobowej rodziny odpowiedni będzie dzbanek filtrujący z pojemną komorą (powyżej 2 l).

 3. Rodzaj wskaźnika wymiany wkładu filtrującego

  Wskaźnik wymiany wkładu filtrowego, czyli funkcja przypominająca o konieczności wymiany filtra na nowy, to przydatne rozwiązanie. Nie musisz pamiętać ani zaznaczać w kalendarzu, kiedy nastąpiła wymiana filtra na nowy. O potrzebie wyrzucenia zużytego wkładu węglowego może informować wskaźnik mechaniczny bądź elektroniczny w postaci małego wyświetlacza umieszczonego na pokrywie. Bez obaw można pokrywę myć, ponieważ wskaźnik jest wodoszczelny.

 4. Materiał i kolorystyka dzbanka
  Dzbanek filtrujący w kolorze niebieskim
  W przypadku materiału wykonania i kolorystyki można wybrać według swoich upodobań, ponieważ nie wpływają one na komfort użytkowania czy jakość filtrowanej wody. Z reguły pojemniki wykonane są z bezbarwnego tworzywa sztucznego, a komora na filtr z plastiku barwionego. Coraz częściej można spotkać dzbanki filtrujące z pojemnikiem w kolorze czarnym, co ma ograniczyć zakwitanie wody. Transparentne tworzywo jest wygodne, bo daje możliwość obserwowania ilości wody w zbiorniku, ale też przepuszcza promienie słoneczne, które podgrzewają wodę i tworzą z niej doskonałe środowisko dla bakterii. Bez względu na model dzbanka filtrującego pamiętaj, by przechowywać go w zacienionym i chłodnym miejscu. Na rynku można spotkać jeszcze dzbanki filtrujące ze szkła, jednak jest to na tyle mało bezpieczny i niewygodny w użytkowaniu materiał, że ustępuje miejsca plastikowi.

 5. Koszty użytkowania i względy ekonomiczne

  Ceny dzbanków z filtrem wahają się od niespełna dwudziestu złotych po kwotę znacznie przekraczającą sto złotych – wszystko zależy od marki, wyglądu, pojemności i funkcji dodatkowych. Biorąc pod uwagę, że to jednorazowy wydatek, użytkowanie dzbanków należy do najtańszych metod filtrowania wody. Nie wolno zapominać o obowiązku wymiany filtrów węglowych każdego miesiąca, co generuje dodatkowe koszty. Bez wymiany filtra dzbanek nie spełnia swojej roli, a zużyty węgiel aktywny staje się również doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Koszt wkładu filtrowego zależy od marki, rodzaju, wielkości i składników dodatkowych i waha się w granicach kilkunastu złotych. Na rynku dostępne są również filtry zamienne do znanych marek dzbanków filtrujących, ale nie ma gwarancji, że działają równie skutecznie, co oryginały.

Jaki dzbanek filtrujący nadaje się do domu, a jaki sprawdzi się na treningu?

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową, świeżą i czystą wodą nie tylko w domu, możesz wybrać nowoczesne dzbanki filtrujące w postaci bidonów lub małych butelek. Modele takie proponuje między innymi Brita (Brita Fill&Go Vital lub Brita Fill&Go Active). Do użytku domowego znacznie częściej wybiera się klasyczne modele, takie jak Brita Marella Cool czy Aquaphor Onyx lub eleganckie i lekkie karafki typu Brita Fill&Serve. 
 
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów