Jaki dysk zewnętrzny kupić?

Autor: Klaudia

Dysk twardy kiedyś kojarzył się tylko z dużym komputerem stacjonarnym, a dziś ma coraz więcej zastosowań i wersji. Ale jaki dysk zewnętrzny najlepiej wybrać?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie dyski zewnętrzne są dostępne na rynku,
- czym się od siebie różnią dyski przenośne,
- jakie są najważniejsze parametry dysków zewnętrznych,
- jaki dysk przenośny będzie najlepszy.

Jakie dyski zewnętrzne są dostępne na rynku?

Tak zwany „twardy dysk” albo inaczej „pamięć zewnętrzna” służy do długotrwałego przechowywania dużych ilości danych. Niegdyś o ich istnieniu wiedzieli tylko ci, którzy zajrzeli do wnętrza komputera stacjonarnego. Dziś ten rodzaj napędu stał się tak popularny, że wykorzystuje się go na wiele różnych sposobów.

Najbardziej oczywistym wyróżnikiem obu urządzeń jest ich umiejscowienie. Jeśli mówimy o nośniku montowanym wewnątrz komputera, jest to dysk wewnętrzny. Ale bardziej interesujący jest ten drugi rodzaj i o nim przeczytasz tu znacznie więcej.

Pamięć zewnętrzna to przede wszystkim jej wielkość, wielkość rozumiana dosłownie i mierzona w calach. Spotkasz urządzenia o przekątnej wynoszącej 2,5 cala oraz 3,5 cala. A to, czy obudowa błyszczy chromem, czy też oczarowuje matową czernią, jest jedynie kosmetyką. Okrągłe serce urządzenia bije w środku tego pancerza i tam właśnie jest wszystko, co będzie Cię interesować.

Czym różnią się od siebie dyski zewnętrzne?

Bez wątpienia mają różne ceny, lecz ta może co najwyżej sugerować wysokość nakładów na marketing. Jedną z ważniejszych różnic już znasz: to średnica tego prostopadłościennego urządzenia. Ponadto logiczne jest, że mniejsze dyski są lżejsze, a te duże wciąż przywołują wspomnienia metalowej „cegły”, czyli wewnętrznego dysku komputera stacjonarnego, który ma właśnie 3,5 cala przekątnej i słuszną masę.

Wielkość pociąga za sobą kolejną różnicę: mniejsze dyski wykonane w tej samej technologii co duże mają mniejszą pojemność. Wynika to z faktu, że te większe używają większych talerzy, a dane zajmują określony obszar na błyskawicznie obracających się kołach. Jeśli dostępne jest więcej miejsca, pomieścisz więcej zdjęć, muzyki czy filmów.
 
Inną ważną różnicą jest tak zwany interfejs, czyli sposób, w jaki przenośny dysk twardy komunikuje się z urządzeniem, do którego jest podłączony. Dla napędów zewnętrznych najpopularniejszy jest standard USB, czyli jeden cienki przewód z charakterystyczną końcówką.
 
Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą, która wyróżnia dyski, jest użyta technologia. Do niedawna istniały tylko dyski oznaczane jako HDD, lecz od kilku lat zyskują na popularności a tracą na cenie dyski SSD. Te drugie mają wyraźnie mniejsze pojemności, za to są blisko dwa razy szybsze niż HDD. Rośnie ich popularność, rosną też pojemności: wszystko wskazuje na to, że niebawem ta nowa technologia zdominuje ten segment ludzkiej działalności.
  • 419 zł
  • 229 zł
  • 319 zł
  • 299 zł
  • 359 zł

Jakie są najważniejsze parametry dysków zewnętrznych?

Dla znakomitej większości użytkowników kilka określonych parametrów ma kluczowe znaczenie, zaś inne to detale.

Pojemność dysku twardego jest – jak się zdaje – fundamentalna. Przecież to właśnie problem niewystarczającej pojemności innych nośników stworzył rynek dysków twardych.

Czy są jeszcze do kupienia dyski o pojemności 500 GB, czyli gigabajtów? Nawet jeśli tak, standardem stają się 2 albo 4 terabajty. To mniej więcej tyle, ile zajmuje milion zdjęć wykonanych średniej klasy smartfonem!

Wiemy, które dyski zewnętrzne za 300 złotych oferują najwięcej. Zajrzyj tutaj i sprawdź nasz ranking.

Drugim z tych parametrów jest użyta technologia. HDD czy SSD? Jak wiadomo, dane kopiowane z albo na dysk HDD są dwa razy wolniej niż na dysk SSD. Masz więc szybszy dostęp do zawartości dysku twardego i całe urządzenie korzystające z zasobów tego typu pamięci pracuje szybciej. Szybko też zwrócisz uwagę na to, że pamięć SSD kosztuje kilka razy więcej niż HDD. Za jeden gigabajt SSD zapłacisz mniej więcej 1 złoty. Tyle samo w dysku HDD kosztuje nawet 8 razy mniej!

Dla części użytkowników znaczenie ma również interfejs dysku twardego, czyli to, jakiej technologii użyto, aby nośnik mógł komunikować się z komputerem, smartfonem czy konsolą do gier. Zajmiemy się tym zagadnieniem poniżej.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, co określa prawo Moore’a? Definiuje ono zależność pojemności nośników pamięci, w tym dysków przenośnych, od czasu. Stworzył je ponad 50 lat temu jeden z założycieli firmy Intel. Według tego prawa moc obliczeniowa komputerów, jak również pojemność dyskowa, podwajają się co dwa lata. Przez pewien czas prawo wymagało drobnych korekt, gdyż w epoce kaset magnetofonowych i dyskietek rozwój ten był powolny. Ocenia się, że dziś podwojenie mocy i pojemności ma miejsce co pół roku.

Jaki dysk przenośny będzie dla Ciebie najlepszy?

To zależy głównie od tego, do czego chcesz go wykorzystać i ile przeznaczysz na dysk funduszy.

Jeśli robisz dużo zdjęć smartfonem, to bardzo Ci się przyda 4-terabajtowy dysk HDD. Pomieści on blisko milion zdjęć dobrej jakości, a ponieważ nie będziesz do nich wracać kilka razy w roku, to 5400 obrotów, które gwarantuje technologia HDD, w pełni Ci wystarczą.

Gdy natomiast jesteś zawodowym fotografem lub filmowcem, to pewnie masz całą kolekcję dysków. Zaczynałeś od małych, 250-megabajtowych, a teraz masz całą szafkę 4- i 8-terabajtowych. Jeśli sądzisz, że te największe mogą być jeszcze niestabilne i wolisz dmuchać na zimne, kupujesz sprawdzone, stabilne rozwiązania.

Jeżeli komputer to Twoje biurowe narzędzie pracy, na pewno rozważysz zakup dysku SSD, choćby tego podstawowego, czyli o pojemności 120 GB. Dlaczego? Całkowicie wystarcza on do zainstalowania na nim systemu Windows, zaś to z kolei oznacza, że Windows, czyli cały komputer, uruchomi się szybciej.

Sprecyzuj swoje problemy i oczekiwania związane z zakupem przenośnego dysku twardego, a następnie przeczytaj jeszcze raz ten artykuł. Z pewnością pomoże Ci on wybrać właściwie.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link