Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Zobacz sprawdzone propozycje

Autor: Klaudia

Myjka ciśnieniowa ma zastosowanie przydomowe, głównie do mycia samochodu, roweru czy motoru, do czyszczenia kostki brukowej, mycia tarasu i elewacji. Warto wiedzieć, do czego najczęściej będziesz używał myjki ciśnieniowej, ponieważ do różnych powierzchni zastosujesz różne ciśnienie. Myjki ciśnieniowe sprawią, że szybko przywrócisz właściwy stan mytej powierzchni i zaoszczędzisz sporo pieniędzy, które wydałbyś na myjnię lub profesjonalną usługę czyszczenia np. kostki brukowej. Zobacz, jak wybrać właściwą myjkę ciśnieniową.

Czyszczenie tarasu myjką ciśnieniową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest myjka ciśnieniowa i jak działa,

- jakie myjki ciśnieniowe wybrać w zależności od czyszczonej powierzchni,

- jaka powinna być temperatura wody wychodzącej z myjki ciśnieniowej,

- na jakie inne parametry myjek ciśnieniowych warto zwrócić uwagę.

Co to jest myjka ciśnieniowa i jak działa?

Myjka ciśnieniowa wytwarza natrysk wody pod wysokim ciśnieniem od 105 do 180 barów. Takie ciśnienie pozwala zmywać uporczywy brud nawet z tak trudnych powierzchni jak kostka brukowa czy chropowate elementy elewacji – tzw. „baranek”. Myjka ciśnieniowa musi być podłączona do źródła wody oraz do zasilania. Sercem myjki ciśnieniowej jest wysokowydajna pompa, która generuje odpowiednio wysokie ciśnienie wody. Woda doprowadzana jest za pomocą przewodów do końcówek natryskowych o różnych końcówkach (lanca natryskowa, gąbki, szczotki zwykłe, szczotki obrotowe).

Źródłem wody może być sieć wodociągowa. Są jednak myjki, które pobierają wodę z innych zewnętrznych źródeł, np. myjka ciśnieniowa Bosch Professional GHP 5-75 X. Dzięki funkcji samozasysania możesz pobierać wodę z beczek, zbiorników lub oczek wodnych, oszczędzając tym samym wodę z sieci wodociągowej. Pamiętaj, aby woda podawana do pompy była stosunkowo czysta.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre myjki ciśnieniowe mają funkcję auto-stop. Automatycznie zatrzymuje ona silnik i pompę od razu po zwolnieniu przycisku, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia prądu i wody. Dzięki niej Twoja praca z myjką będzie oszczędniejsza i bardziej ekologiczna.

Jakie myjki ciśnieniowe wybrać w zależności od czyszczonej powierzchni?

Mycie samochodu myjką ciśnieniowąZastanów się, do czego będziesz najczęściej używać myjki ciśnieniowej. Chociaż urządzenia te są uniwersalne, musisz wiedzieć, jakie czynności będziesz wykonywać przede wszystkim. Względem tego dobierz parametry i wyposażenie myjki. Najczęściej myjki ciśnieniowe są przeznaczone do:
  • mycia samochodu,
  • czyszczenia kostki brukowej lub innych twardych podłoży,
  • mycia elewacji.

Do mycia samochodu myjka ciśnieniowa nie może wytwarzać zbyt wysokiego ciśnienia wody. Lakier lub inne elementy wyposażenia mogą się uszkodzić, gdy podziałasz na nie zbyt wysokim ciśnieniem. Dlatego myjki o ciśnieniu do 130 barów w zupełności wystarczą.

Powinieneś zwrócić uwagę na końcówki. Powinna to być przede wszystkim miękka szczotka, która nie porysuje nam lakieru, lanca pianowa i lanca spryskująca. Takim przykładem jest osprzęt myjki ciśnieniowej Karcher K 2 Car.

Myjka ciśnieniowa do czyszczenia kostki brukowej lub innych twardych podłoży powinna z kolei dysponować możliwie najwyższym ciśnieniem, powyżej 130 barów. Tylko strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest w stanie usunąć największy brud. Dobrze, aby na wyposażeniu była także twarda szczotka do płaskich powierzchni lub dysza rotacyjna. Przykładem jest myjka ciśnieniowa Bosch AQT 45-14X.

Myjka ciśnieniowa do mycia elewacji także musi się charakteryzować dużym ciśnieniem. Jednak w przypadku mycia delikatniejszych powierzchni i okien warto czyścić z mniejszym ciśnieniem. Dlatego powinieneś wybrać model z regulacją mocy, np. myjkę ciśnieniową Karcher K 7 Full Control Plus.

Sprawdź myjki ciśnieniowe i myjki do okien – zadbaj o dom i ogród.
Polecane myjki ciśnieniowe
  • 649 zł
  • 699 zł
  • 1 699 zł
  • 2 629 zł
  • 1 149 zł

Jaka powinna być temperatura wody wychodzącej z myjki ciśnieniowej?

To ważny parametr, bo wyższa temperatura to większe możliwości usuwania brudu. Wśród różnych modeli znajdziesz myjki ciśnieniowe z i bez funkcji podgrzewania wody. W przypadku myjek ciśnieniowych z podgrzewaniem są dostępne urządzenia podgrzewające wodę w zakresie od 40 do 60 stopni Celsjusza. Myjka ciśnieniowa na gorącą wodę nadaje się idealnie do mycia na przykład kostki brukowej czy samochodu.

PORADA EKSPERTA

Jest jeszcze grupa myjek do okien i luster. Są to jednak urządzenia parowe pracujące pod małym ciśnieniem i niezaliczane do myjek ciśnieniowych. Oczywiście okna można umyć myjką ciśnieniową, ale tylko od zewnątrz.

Na jakie inne parametry myjek ciśnieniowych warto zwrócić uwagę?

Myjka ciśnieniowa o wysokim ciśnieniu roboczymWarto, abyś zwrócił uwagę na długość węża myjki ciśnieniowej. To istotne, bo decyduje o zasięgu myjki i o komforcie Twojej pracy. W przypadku długich węży upewnij się, czy są one nawinięte na bęben.

Sprawdź, czy myjka ciśnieniowa posiada na wyposażeniu pojemnik na detergent. To znacznie ułatwia mycie mocno zabrudzonych powierzchni.

I jeszcze jedno – waga. To parametr, który nie decyduje może o wyborze myjki ciśnieniowej, ale im mniejsza waga, tym łatwiej będzie przenosić i pchać urządzenie na kółkach.

Sprawdź, co oferuje nasz sklep w zakresie myjek ciśnieniowych.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów