Jaką mam płytę główną? Jak to sprawdzić?

Autor: Anna

Jeśli chcesz zmodernizować swój komputer, np. zainstalować nowy procesor, będziesz potrzebować informacji o parametrach płyty głównej. Jeżeli ich nie znasz, podpowiadamy, jak sprawdzić model płyty głównej i poznać jej cechy.

Płyta główna komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto znać model płyty głównej
 2. jak sprawdzić model płyty głównej komputera
 3. jak zidentyfikować płytę aplikacją

Sprawdzanie płyty głównejDlaczego warto znać model płyty głównej?

Płyta główna to podstawowy element komputera i stanowi bazę dla innych podzespołów. Jeśli chodzi o konstrukcję, obowiązuje tutaj standaryzacja. Na każdej płycie głównej znajdziesz złącza PCI-E, sloty na pamięć RAM, gniazdo na procesor.

Złącza różnią się między sobą. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że pamięć RAM DDR3 będzie działać na płycie z gniazdami na pamięć DDR4. Największe różnice dotyczą miejsc na procesor. Jeśli chcesz zamontować nowy układ scalony, musisz wiedzieć, do jakiego gniazda pasuje.

Przykładowo, procesor Intel Core i3-8100 3,6GHz 6MB Box zamontujesz tylko na płycie głównej z gniazdem socket – 1151 dla układów Intela. Jeśli masz płytę ASrock Fatal1ty AB350 Gaming K4, będą do niej pasować jedynie procesory marki AMD, dostosowane do gniazda socket – AM4.

PORADA EKSPERTA

Płyty główne różnią się też wielkością. Jeśli planujesz zmianę obudowy, powinieneś wiedzieć, według jakiego standardu została skonstruowana. Niewielką Mini ITX zamontujesz praktycznie w każdej obudowie, ale duża ATX będzie potrzebowała odpowiednich rozmiarów „opakowania”.

Jak sprawdzić model płyty głównej komputera?

Płyta główna MSI MAG Z390 TomahawkRzecz jasna najprościej będzie Ci sprawdzić, jaka płyta główna znajduje się w Twoim komputerze, jeżeli masz opakowanie po płycie, instrukcję obsługi lub dokument kupna z wyszczególnionymi podzespołami.

Co jednak możesz zrobić w sytuacji, w której nie masz dostępu do dokumentacji? Możesz skorzystać z odpowiedniego oprogramowania, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nie możesz włączyć komputera, pozostaje Ci zajrzeć do jego wnętrza.

Jak sprawdzić, jaką masz płytę główną? Odłącz komputer od wszelkich źródeł prądu. Dotknij metalowego elementu, np. kaloryfera, żeby zapobiec wyładowaniom, które mogą uszkodzić podzespoły komputera. Następnie zdemontuj bok obudowy.

Spójrz na płytę główną i poszukaj naklejek z numerami seryjnymi i kodami kreskowymi. Zazwyczaj w ich okolicach znajduje się nazwa płyty głównej. Napis ma często pokaźne rozmiary w porównaniu do innych oznaczeń i nie powinieneś mieć problemu z jego odnalezieniem.

Polecane płyty główne
 • 719 zł
 • 229 zł
 • 1 179 zł
 • 319 zł
 • 459 zł

Jak zidentyfikować płytę aplikacją?

Dużo łatwiejszym sposobem na zweryfikowanie, jaką masz płytę główną, jest wykorzystanie oprogramowania. W systemie Windows informacje o płycie możesz sprawdzić na kilka sposobów.

Jak sprawdzić płytę główną, korzystając z komendy Msinfo32? Postępuj następująco:

 1. Naciśnij na klawiaturze równocześnie przycisk „Start” (z logo Windowsa) i klawisz z literą „R”.
 2. Otworzy się okno „Uruchamianie”.
 3. Wpisz komendę Msinfo32.
 4. Zobaczysz podsumowanie systemu.
 5. Informacje znajdziesz w podpunktach „Producent płyty głównej” i „Model płyty głównej”.

Jak sprawdzić, jaki masz komputer w inny sposób? Możesz skorzystać z tej metody:

 1. Wciśnij Start + R.
 2. Wpisz komendę cmd.
 3. Wpisz systeminfo.
 4. Odnajdź informacje „System Manufacturer” i „System Model”.

Nie zawsze narzędzia systemowe wyświetlają nazwę płyty głównej prawidłowo, szczególnie dotyczy to sytuacji z komendą Msinfo32. W takim przypadku możesz zainstalować darmowe oprogramowanie. Do polecanych należą CPU-Z i Aida32, które dostarczają kompletnych informacji o systemie.

Chcesz samemu zbudować PC? Przeczytaj nasz poradnik Składanie komputera krok po roku.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link