Jaka lodówka turystyczna będzie dla Ciebie odpowiednia?

Autor: Joanna

Jeśli często wyjeżdżasz za miasto, lubisz pikniki lub grille w rodzinnym gronie, przyda Ci się lodówka turystyczna. Dzięki niej utrzymasz chłodną temperaturę swoich napojów, a także zapobiegniesz utracie świeżości produktów spożywczych, które – zwłaszcza w upale – mogłyby się szybko zepsuć. Nie wiesz, jaką lodówkę turystyczną wybrać? Zapoznaj się z poradnikiem!

Lodówka turystyczna na wkłady obok leżaków na plaży

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy lodówka turystyczna,
- jakie są rodzaje lodówek turystycznych,
- dla kogo najlepsza będzie lodówka turystyczna na wkłady,
- w jakich sytuacjach przyda się lodówka turystyczna elektryczna.

Lodówka turystyczna – do czego służy?

O lodówce turystycznej marzy niemal każdy plażowicz, gdy zorientuje się, że przyniesione napoje zdążyły już zanadto się ocieplić. Orzeźwienie płynące z zimnego piwa czy pysznych lodów, którymi możesz raczyć się na plaży, to niejedyna korzyść z posiadania lodówki turystycznej. Urządzenie to przyda się także w wielu innych sytuacjach. Oprócz chłodzenia napojów czy przechowywania lodu możesz wykorzystać je do przechowywania żywności zawsze wtedy, kiedy podróżujesz. Dzięki temu unikniesz marnowania jedzenia i zaoszczędzisz pieniądze na wyjeździe. Co więcej, niektóre lodówki turystyczne pozwalają nie tylko na chłodzenie produktów, ale także podtrzymywanie ich temperatury. Oznacza to, że możesz dzięki nim na przykład przechować ciepły obiad czy gorącą herbatę.

Lodówka turystyczna – rodzaje

Otwarta lodówka turystyczna w bagażniku wypełniona butelkami piwaIstnieją różne rodzaje lodówek turystycznych, które różnią się od siebie źródłem chłodzenia. Wybór odpowiedniego typu zależy od tego, do czego i w jakich sytuacjach będziesz używać lodówki. Oto najważniejsze rodzaje:
 • lodówka turystyczna na wkłady – to najpopularniejszy, a zarazem najmniej skomplikowany typ przenośnej lodówki. Jest to lekkie pudełko z termoizolacyjnego materiału, w którym umieszcza się wkłady chłodzące. Ich zadaniem jest utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz. Ten typ lodówek jest tani i łatwy w transporcie, ale efekt chłodzenia jest stosunkowo krótki,
 • lodówka turystyczna elektryczna – zazwyczaj jest zasilana prądem 230V, pochodzącym ze zwykłego gniazdka. Lodówka turystyczna 12V jest natomiast ładowana z gniazda do zapalniczek w samochodzie. Elektryczne lodówki turystyczne
  mają większy zakres chłodzenia i nadają się do przechowywania żywności przez dłuższy czas. Niektóre lodówki termoelektryczne mają też funkcję grzania,
 • lodówka turystyczna na gaz – to rodzaj wykorzystywany najczęściej na jachtach i w kamperach, który do chłodzenia wykorzystuje amoniak. Lodówki te są bardzo wydajne i cechują się dużym zakresem chłodzenia, ale ich wadą jest wysoka cena.

Kiedy sprawdzi się lodówka turystyczna na wkłady?

Lodówka turystyczna na wkłady to popularne, niedrogie rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie zawsze wtedy, gdy chcesz utrzymać temperaturę schłodzonych napojów, lodów czy kostek lodu. Nie waży zbyt dużo, dzięki czemu łatwo jest ją przenosić.
Chociaż przenośne lodówki na wkłady mrożące są najpopularniejsze, nie oznacza to, że sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich dużą wadą jest to, że nie zapewniają idealnego chłodzenia – ich działanie utrzymuje się do 8-12 godzin, zależnie od temperatury na zewnątrz. Ponadto aby skorzystać z lodówki, trzeba najpierw przygotować wkłady chłodzące, co może być uciążliwe i dodatkowo zajmuje czas. Oprócz tego pojemność tego typu lodówek przenośnych zazwyczaj jest niewielka – może wynosić od 10 do max. 35 litrów.
Z tego względu ten typ lodówek świetnie sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujesz przechować zimne napoje, lody czy przekąski przez krótki czas. Znajdzie zastosowanie między innymi podczas:
 • pikniku,
 • grillowania,
 • wyjścia na plażę.
 • 2 299 zł
 • 2 790 zł
 • 299 zł
 • 349 zł
 • 429 zł

Lodówka turystyczna elektryczna – dla kogo?

Lodówka turystyczna jest niezastąpiona podczas biwakowania na campinguElektryczna lodówka przenośna ma dużo większe możliwości, niż ta na wkłady chłodzące. Wiele modeli, na przykład Continental T25 Electra Neve Dual Power, posiada dwa możliwe źródła zasilania – tradycyjne gniazdko i gniazdo do zapalniczki 12 V. Dlatego z lodówki możesz skorzystać w domu lub na campingu, ale także podczas podróży samochodem.
Ponieważ lodówka turystyczna elektryczna jest zasilana prądem, jest bardziej wydajna od tej na wkłady, a ponadto ma nieograniczony czas działania – pracuje zawsze, gdy jest podłączona do gniazdka. Dzięki temu możesz przechowywać w niej także te produkty, które bez stałego chłodzenia szybko by się zepsuły, np. nabiał. Lodówki elektryczne utrzymują temperaturę o około 20 stopni niższą od panującej na zewnątrz.
Cechują się też zazwyczaj sporą pojemnością, co pozwala przechowywać i chłodzić większą ilość jedzenia czy napojów.
Elektryczne lodówki turystyczne mają też minusy. Należy do nich ich waga, przez którą trudniej jest je przenosić z miejsca na miejsce. Wymagają dostępu do prądu, dlatego nie skorzystasz z nich na plaży czy podczas biwaku w lesie. Innym minusem tych urządzeń jest pobór prądu – kiedy sprzęt jest podłączony w samochodzie, musisz uważać, by lodówka nie rozładowała akumulatora.
Lodówka turystyczna elektryczna przyda Ci się, gdy:
 • jedziesz na dłuższe wakacje,
 • planujesz biwak na campingu z dostępem do prądu,
 • podróżujesz samochodem,
 • chcesz nie tylko chłodzić, ale też podgrzewać jedzenie.
Więcej o zaletach i wadach elektrycznych lodówek przenośnych przeczytasz w artykule Elektryczna lodówka turystyczna – zalety i wady.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link