Czym są sterowniki i jak je zaktualizować?

Autor: Piotr

Wielu użytkowników komputerów, zwłaszcza graczy, zastanawia się nad tym, jak zaktualizować sterowniki i co zrobić, aby grafika w oprogramowaniach funkcjonowała wydajnie i płynnie. Aktualizacja sterowników karty graficznej jest kluczowa do prawidłowego działania wielu gier.

mężczyzna siedzący przed monitorem komputera stacjonarnego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są sterowniki;
 2. na czym polega aktualizacja sterowników karty graficznej przy użyciu oprogramowania producenta;
 3. jakie są polecane karty graficzne.

Czym są sterowniki?

mężczyzna siedzący przed dwoma monitorami

Sterowniki to programy, których głównym zadaniem jest pośredniczenie między systemem a sprzętem komputerowym. Oznacza to, że system nie jest w stanie współpracować z kartą graficzną, kartą dźwiękową, drukarką i innymi elementami peryferyjnymi komputera, jeśli nie ma sterowników lub nie są one zaktualizowane. Właśnie dlatego po zainstalowaniu systemu na komputerze kolejnym krokiem powinna być instalacja sterowników. Należy zaznaczyć, że aktualizacja sterowników co jakiś czas jest konieczna, aby programy działały prawidłowo. Przykładowo, komputer z bardzo dobrą kartą graficzną wcale nie musi sobie radzić z nowymi grami, ponieważ sterowniki nie będą zaktualizowane. Problem ten jest dosyć powszechny, jednak doświadczeni gracze wiedzą, jak sobie z nim radzić.

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej? Przykłady

Istnieją cztery główne sposoby aktualizacji sterowników karty graficznej:

 • automatyczna aktualizacja przy użyciu oprogramowania producenta, czego przykładem może być Nvidia Geforce, czyli zbiór modeli karty graficznej, które co jakiś czas informują użytkownika o konieczności aktualizacji. Taką kartą graficzną jest Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4G 4GB GDDR5 128 bit, czyli bardzo wydajny produkt, który pozwala na uzyskanie świetnej grafiki w grach. Po pojawieniu się powiadomienia, że istnieje nowa aktualizacja sterowników, wystarczy kliknąć, a cały proces się rozpocznie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie wymaga poszukiwania informacji o aktualizacjach ani też posiadania specjalnej wiedzy technicznej;
 • automatyczna aktualizacja w systemie Windows za pomocą odpowiednich narzędzi. Oznacza to, że aby zaktualizować sterowniki w systemie, wystarczy wejść w „panel sterowania”, a następnie wybrać opcję „aktualizuj sterowniki oprogramowania”. Przykładem systemu jest Microsoft Windows 10 Home 64 bit OEM PL, który samodzielnie szuka oprogramowania, a następnie je aktualizuje. Jest to wygodne i proste rozwiązanie, polecane wielu użytkownikom;
 • aktualizacja sterowników za pomocą programu zakupionego przez internet. Taki program automatycznie wyszukuje aktualizacje, a także przestarzałe wersje. Dzięki temu sterowniki są skanowane i sprawdzane pod względem aktualności. Można znaleźć wiele darmowych programów do aktualizacji sterowników;
 • ręczna aktualizacja sterowników, która jest zadaniem najbardziej wymagającym, ponieważ wymaga ściągnięcia najnowszych wersji sterowników ze stron producenta, a następnie zainstalowania ich na komputerze.

Warto zaznaczyć, że praktycznie każdy użytkownik może zaktualizować samodzielnie sterowniki. Wystarczy wejść na stronę producenta i sprawdzić, jaka jest najnowsza wersja, a następnie ją pobrać.

Polecane karty graficzne
 • 2 499 zł
 • 1 249 zł
 • 8 499 zł
 • 8 199 zł
 • 9 899 zł

Automatyczna aktualizacja sterowników: polecane karty graficzne

klawiatura z pomarańczowym napisem „IT support

Decydując się na zakup karty graficznej, warto sprawdzić, czy oferuje ona automatyczną aktualizację sterowników. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie programy będą działały sprawnie i wydajnie, nie pojawią się problemy, takie jak klatkowanie lub mikroprzycięcia w grach. Można wyróżnić przynajmniej kilka dobrych kart graficznych:

Ręczne sprawdzanie aktualizacji jest uciążliwe, dlatego warto mieć w komputerze takie podzespoły, których producenci zadbali o ciągłą aktualizację sterowników. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy producent kart graficznych ma na swojej stronie instrukcję, jak zaktualizować sterowniki. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z tymi informacjami i samodzielne sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku. W przypadku gdy nie da się zaktualizować sterowników lub też oprogramowania źle działają mimo aktualizacji, najlepiej jest skontaktować się z działem technicznym danego producenta. Możliwe jest więc uzyskanie pomocy profesjonalistów.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów