Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Autor: Joanna

Podczas prasowania koszuli zauważyłeś przypalone ślady na stopie żelazka? To jeszcze nie powód, by sprzęt wylądował w koszu! Sprawdź, jak wyczyścić przypalone żelazko w zależności od rodzaju powierzchni prasującej.

jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- skąd na żelazku biorą się ślady przypaleń,
- jak wyczyścić przypalone żelazko,
- jak czyścić żelazko domowymi sposobami,
- jak wyczyścić żelazko z kamienia.

Skąd na żelazku biorą się ślady przypaleń

Niewiele osób wie, że żelazko wymaga systematycznego czyszczenia. Na stopie oraz wewnątrz urządzenia zbiera się brud i kamień. Z czasem osad zaczyna plamić ubrania i uszkadzać sprzęt. Regularnie czyść spód żelazka, korzystając z domowych metod opisanych w dalszej części artykułu, np. przecieraj powierzchnię ściereczką nasączoną octem.
Aby unikać powstawania przypaleń na stopie żelazka, przede wszystkim stosuj się do maksymalnej temperatury prasowania, zalecanej na metce ubraniowej. Uważaj również na czas prasowania – pamiętaj, aby nie zostawiać żelazka leżącego na tkaninie nawet na chwilę. Ostrożnie prasuj tekstylia z nadrukami, koronkami i innymi ozdobami. Nie zapominaj także o częstym odkamienianiu żelazka.

Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, jak wyczyścić żelazko bezpiecznie dla sprzętu Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Widok przypalonej stopy żelazka i zepsutej odzieży popycha do szybkiego działania – ratowania sprzętu i garderoby. W tym przypadku pośpiech jest jednak niewskazany. Czyść żelazko dopiero po całkowitym wystygnięciu i odłączeniu od prądu. Jeśli zabierz się za to tuż po wyłączeniu sprzętu, to ryzykujesz poparzeniem, ale także samo czyszczenie może być po prostu nieskuteczne. Ponadto zapoznaj się dokładnie z instrukcją dołączoną do żelazka.
Odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić żelazko, są specjalnie przeznaczone do tego celu środki czyszczące. Przy wyborze specyfiku kieruj się informacją producenta, do jakiego typu powierzchni jest on przeznaczony. Powierzchnie prasujące emaliowane, aluminiowe i teflonowe są bardziej podatne na zarysowania, dlatego starannie dobieraj zastosowane środki i metody czyszczenia.
Najwygodniejszy jest produkt w formie sztyftu, który umożliwia szybką aplikację, np. marki HILLMANN. Na rynku znajdziesz także różne rodzaju płynów, past i ściereczek czyszczących. W przypadku silniejszych zabrudzeń dobrze sprawdzają się mleczka czyszczące, ale korzystając z nich, uważaj, aby nie porysować nimi pielęgnowanej powierzchni. W przypadku każdej metody przed nałożeniem specyfiku na całą stopę żelazka najpierw wypróbuj jego działanie na małej powierzchni.
Polecane żelazka
  • 59,99 zł
  • 348 zł
  • 349 zł
  • 229 zł
  • 209 zł

Jak czyścić żelazko domowymi sposobami?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć przypalenie z żelazka najprostszymi metodami, to postaw na specyfiki, które znajdziesz w kuchni! Najpopularniejszym domowym sposobem jest przecieranie stopy żelazka ręcznikiem nasączonym octem. Podobne efekty uzyskasz, jeśli zamiast octu użyjesz kwasku cytrynowego lub sody. Aby przyspieszyć ich działanie, lekko i z umiarem podgrzej żelazko. Jeśli uporczywy ślad nie chce zniknąć ze stopy urządzenia, użyj mieszaniny octu i soli połączonych pół na pół oraz podgrzanych razem w garnku. Szybkim sposobem na usunięcia spalenizny z żelazka jest także prasowanie drobnej soli przez kartkę papieru, ale metoda ta jest zarezerwowana tylko dla sprzętów odpornych na zarysowania.
Jak wyczyścić żelazko z kamienia naturalnym sposobem? Przy zastosowaniu octuW przypadku delikatnych powierzchni ceramicznych lub teflonowych przecieraj powierzchnię jedynie miękkim ręcznikiem nasączonym octem. Jeśli żelazko pozostanie wciąż zabrudzone, to skorzystaj z gotowych, delikatnych środków czyszczących.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Podobnie jak w czajniku elektrycznym, także i w żelazku osadza się kamień z twardej wody. Jeśli chcesz znaleźć łatwy i skuteczny sposób na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia, to zaufaj naturalnym właściwościom octu. Przygotuj mieszaninę złożoną w połowie z octu, a w połowie z wody, wlej do komory parowej i pozwól substancji wyparować. Po oczyszczeniu żelazka powtórz czynność, używając czystej wody. Nie rozpoczynaj prasowania dopóki cały ocet nie wyparuje z wnętrza urządzenia. Wolisz kupić gotowy produkt? Szukaj środków do odkamieniania żelazek, np. w formie gotowego płynu lub proszku do rozrobienia, jak środek marki Dr. Beckmann.

CZY WIESZ, ŻE…

Odporność stopy żelazka na zarysowania zależy od materiału, którym jest pokryta. Delikatna powierzchnia chromowana, emaliowana, aluminiowa i teflonowa wymagają łagodnych metod czyszczenia. Nigdy nie próbuj zeskrobać spalenizny ostrymi narzędziami lub szorstką gąbką, ponieważ możesz zniszczyć powierzchnię prasującą.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów