Data publikacji: 15 stycznia 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Sprawdzone sposoby

Poleć znajomemu Drukuj

Klawiatura w laptopie łatwo zbiera kurz. Jeżeli nie będziemy jej regularnie czyścić, to po pewnym czasie klawisze przestaną poprawnie działać. Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić klawiaturę, np. przy pomocy sprężonego powietrza lub taśmy samoprzylepnej.

Kobieta oczyszczającą laptopa ściereczką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak przygotować klawiaturę do czyszczenia
  2. jakie są metody czyszczenia klawiatury w laptopie
  3. jak wyczyścić klawiaturę domowymi sposobami
  4. czy warto czyścić klawiaturę od razu po zalaniu

Jak wyczyścić klawiaturę? Przygotowanie

Gruszka do wydmuchiwania powietrza z klawiatury

Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy wytwarzają ciepło, które przyciąga kurz. Jak skutecznie wyczyścić klawiaturę, usuwając z niej wszystkie zanieczyszczenia? Aby zrobić to szybko i sprawnie, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że laptop należy czyścić regularnie. Gdy zadbamy o to, aby wykonywać tę czynność np. co miesiąc, wówczas nie będzie to czasochłonne zajęcie.

Pierwszą czynnością powinno być usunięcie z komputera płyt CD lub DVD oraz odłączenie pendrive'ów i kabla zasilającego. Aby pozbyć się pierwszej warstwy kurzu, należy delikatnie wytrzepać klawiaturę. Wśród zanieczyszczeń mogą znaleźć się także resztki jedzenia i innych substancji, które zalegają między klawiszami. Niemniej jednak samo wytrzepanie to dopiero początek. Następnie należy skorzystać z:

Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów, na wszelki wypadek warto przygotować także ręcznik, płatki kosmetyczne i miskę z ciepłą wodą. Niekiedy będziemy musieli także podważyć klawiaturę, aby dostać się do środka urządzenia. Wówczas z pewnością przyda się także płaski śrubokręt.

Metody czyszczenia klawiatury w laptopie

Zacznijmy od nałożenia specjalnego preparatu do elektroniki na obszar wokół klawiatury. Następnie delikatnie przetrzyjmy go bawełnianą szmatką. Czyszczenie klawiatury laptopa jest nieco czasochłonne, ponieważ brud wpada w szczeliny między klawiszami. Aby go z nich wyjąć, posłużmy się patyczkami do uszu nawilżonymi alkoholem izopropylowym. W ten sposób łatwiej pozbędziemy się bakterii, gdyż patyczki mogą sięgnąć w głąb urządzenia. Jak czyścić klawiaturę, aby jej nie uszkodzić? Przede wszystkim nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Okruchy wymiatajmy delikatnie, dodatkowo używając pędzelka, szczoteczki lub sprężonego powietrza.

Niemniej ważna jest technika z wykorzystaniem puszki ze sprężonym powietrzem. Załączoną rurkę należy trzymać tak, aby wydmuchiwane zanieczyszczenia nie trafiły jeszcze głębiej pod klawisze. Żeby tego uniknąć, trzymajmy rurkę pod odpowiednim kątem. Czyszczenie klawiatury w laptopie będzie skuteczniejsze, jeśli dodatkowo użyjemy mini odkurzacza na USB. Po wszystkim wystarczy pokryć klawiaturę preparatem do elektroniki i przetrzeć bawełnianą szmatką. Po około 15 minutach całość wyschnie, a laptop będzie gotowy do pracy.

Proponowane produkty:
Lenovo ThinkPad T570 15,6" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 1TB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Dell Inspiron G3 3590-1428 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Max-Q Grafika <%– –%>
Lenovo ThinkPad E495 14" AMD Ryzen 7 3700U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Lenovo ThinkPad T490 14" Intel® Core™ i5-8265U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 Pro <%– –%>
Dell Inspiron G3 15 3590-1091 15,6" Intel® Core™ i5-9300H - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10 <%– –%>

Jak czyścić klawiaturę w laptopie? Domowe sposoby

Klawiatura laptopa oczyszczana szczoteczką

Jak umyć klawiaturę, gdy akurat nie mamy pod ręką specjalistycznych akcesoriów? Zamiast nich możemy użyć następujących narzędzi:

  • suszarka do włosów ‒ można ją potraktować tak, jak puszkę ze sprężonym powietrzem. Pamiętajmy jednak, aby nie używać jej zbyt długo, gdyż w przeciwnym wypadku przegrzejemy klawiaturę. Ponadto, w odróżnieniu od patyczków nasączonych wodą lub alkoholem, nie ma ryzyka, że woda zmoczy styki;
  • taśma samoprzylepna ‒ wystarczy część pokrytą klejem wsunąć między klawisze, aby mogła zebrać kurz pomiędzy nimi. W podobny sposób możemy użyć biurowych karteczek samoprzylepnych. Mimo iż jest to czasochłonna metoda, to zakup taśmy jest o wiele tańszy niż w przypadku specjalnych preparatów.

Mycie klawiatury tuż po zalaniu ‒ czy warto to robić?

Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowo zalać klawiaturę kawą, herbatą czy innym napojem. Naturalnym odruchem jest sięgnięcie po suszarkę i rozpoczęcie osuszania nią klawiatury. Jednak nie jest to bezpieczny sposób na uratowanie zalanej klawiatury. Może on bowiem doprowadzić nawet do jej stopienia, także obudowy laptopa. Jeśli wylejemy płyn na klawiaturę, w pierwszej kolejności odłączmy zasilanie komputera i po prostu pozwólmy mu wyschnąć.

Czyszczenie zalanej klawiatury powinno polegać wyłącznie na wspomnianym wyłączeniu zasilania i wyjęciu baterii z laptopa. Dodatkowo ułóżmy komputer tak, aby ciecz nie wchłaniała się do środka, lecz wypływała na zewnątrz. Aby tak się stało, odwróćmy go klawiaturą w dół. Do wytarcia kropel użyjmy wyłącznie papierowego ręcznika lub delikatnej ściereczki, np. takiej, jaką znajdziemy w zestawie do czyszczenia ekranów Reinston ECH010.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas