Jak wybrać pojemność mikrofalówki?

Autor: Joanna

Najmniejsze mikrofalówki mają do 20 l pojemności, największe są zaś dwukrotnie więcej. Od wielkości wnętrza urządzenia zależy, jak duże porcje posiłku można podgrzać, rozmrozić czy nawet ugotować na parze. Przed zakupem kuchenki mikrofalowej należy sprawdzić również jej wymiary, aby dowiedzieć się, czy zmieści się w niej np. naczynie żaroodporne. Wyjaśniamy, jak dopasować pojemność mikrofali do potrzeb.

uchenka mikrofalowa mieszcząca duży talerz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jaką mikrofalówkę kupić do małej kawalerki
 2. Jakie zalety mają mikrofale o pojemności od 20 do 25 l
 3. Jaką mikrofalówkę o pojemności od 26 do 30 l kupić
 4. Komu opłaca się wybrać 40-litrową mikrofalówkę.

Jaką mikrofalówkę kupić do małego aneksu kuchennego?

Najmniejsza mikrofala dostępna w sklepie RTV EURO AGD ma zaledwie 17 l pojemności. To kompaktowa kuchenka mikrofalowa Amica AMG17M70V z wykończeniem emaliowanym i podstawowymi funkcjami – podgrzewaniem oraz rozmrażaniem. Dzięki talerzowi obrotowemu i systemowi przestrzennego rozprowadzania mikrofal posiłki są podgrzewane równomiernie. Średnica talerza wynosi 24,5 cm – naczynie z posiłkiem musi być dostosowane do jego wielkości, aby nie blokowało obrotów.

Talerz obrotowy w kuchence mikrofalowejMała mikrofalówka Amiki sprawdzi się w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Niewielka pojemność i mały talerz są dostosowane do podgrzewania posiłków raczej dla jednej osoby. Podstawowe funkcje spełnią oczekiwania tych, którym zależy na szybkim podgrzaniu potrawy i rozmrażaniu na czas.

Niestety na rynku jest niewiele takich rodzajów kuchenek mikrofalowych. Popularnością cieszą się większe modele, które znajdziesz w tym rankingu mikrofalówek do 300 zł.

Cechy i zalety kuchenek mikrofalowych o pojemności od 20 do 25 l

20-litrowe i 23-litrowe mikrofalówki mieszczą duże talerze obiadowe o maksymalnej średnicy do 30 cm. Różnica wymiarów między kuchenkami mikrofalowymi o tej pojemności jest niewielka.

Jeśli porównasz pod względem głębokości, szerokości i wysokości bestsellerowe urządzenia, jakimi są Amica AMGF20E1GI z funkcją planowania godziny podgrzewania i Samsung MG23J5133AM, okaże się, że dzieli je tylko kilka centymetrów. Jeśli różnica jest niewielka, warto wybrać pojemniejszą kuchenkę mikrofalową – wymiary większe niż zakładane mogą się przydać np., kiedy goście przyniosą potrawy w różnych naczyniach.

W przypadku mikrofalówki Samsunga z panelem dotykowym zyskasz większą moc kuchenki i grilla. Ponadto wnętrze z emalii ceramicznej, której atuty podaliśmy w tym poradniku, jest łatwiejsze do oczyszczenia tymi sposobami.

W kategorii 25-litrowych mikrofalówek znajdziesz urządzenia z funkcjami dodatkowymi, takimi jak:

WSKAZÓWKA

Kuchenki mikrofalowe o pojemności min. 25 l są wielofunkcyjne i przydadzą się rodzinom z małymi dziećmi. Blokada rodzicielska zapobiega przypadkowemu włączeniu mikrofali i zmianie jej ustawień w trakcie pracy. Dzięki funkcjom takim jak termoobieg czy opiekanie 25-litrowa mikrofalówka może zastąpić mały piekarnik.

 • 399 zł
 • 259 zł
 • 339 zł
 • 419 zł
 • 839 zł

Mikrofalówka o pojemności od 26 do 30 l

28-litrowa mikrofala Sharp R92STW to najlepszy wybór, jeśli oczekujesz od kuchenki mikrofalowej automatyzacji gotowania, podgrzewania i rozmrażania. Dzięki automatycznemu doborowi czasu urządzenie na podstawie wagi i rodzaju produktu dobierze odpowiednie parametry pracy. W efekcie unikniesz sytuacji, w której zbyt długi czas opiekania spowodował przypalenie posiłku lub jedzenie pozostało zimne w środku.

CZY WIESZ, ŻE…

Oprócz wielkości talerza obrotowego sprawdź, czy do zestawu z mikrofalą zostały dołączone inne praktyczne akcesoria. Do mikrofalówki Sharp R92STW producent dołączył talerz przyrumieniający, dzięki któremu opiekana, grillowana lub podgrzewana potrawa może nabrać chrupkości.

28-litrowa kuchenka mikrofalowa Sharp R92STWKiedy wybrać 40-litrową kuchenkę mikrofalową?

42-litrowa Sharp R982STWE to największa mikrofala wolnostojąca dostępna w sklepie RTV EURO AGD. Ze względu na spore wymiary jest przeznaczona do dużej kuchni, w której może zajmować miejsce na szerokim blacie. To model rodzinny, ponieważ:
 • ma blokadę rodzicielską,
 • dzięki klasycznemu sterowaniu przyciskami i pokrętłem z obsługą poradzą sobie seniorzy,
 • 24 programy automatyczne spełniają potrzeby wielu użytkowników,
 • jest dostosowana zarówno do pieczenia kurczaka dla kilku osób, jak i dużego ciasta.

Jeśli szukasz większej mikrofalówki, sprawdź kuchenki do zabudowy, które mają nawet 50 l pojemności. Z poradnika Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – najważniejsze parametry dowiesz się, jak poprawnie dopasować wymiary mikrofali do wnęki w zabudowie kuchennej.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link