Jaki laptop do 1500 zł wybrać – praktyczne wskazówki, najlepsze modele sprzętu

Autor: Klaudia

Rynek elektroniczny rozwija się dynamicznie. Komputery osobiste są ciągle udoskonalane, a w sklepach pojawiają się urządzenia wykorzystujące innowacyjne technologie. Dzięki temu bez problemu można kupić laptop do 1500 zł o szerokim multimedialnym zastosowaniu. Sprawdź, jaki model warto wybrać!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki laptop do 1500 zł warto kupić
  2. jakimi parametrami powinien dysponować dobry komputer przenośny
  3. do jakiej pracy polecany jest laptop za 1500 zł

Dobry laptop do 1500 zł – jakich parametrów w nim szukać?

Dobry laptop do 1500 zł może stworzyć świetne warunki do pracy biurowej, nauki, rozrywki, przeglądania stron internetowych, oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w różne gry. Szerokie możliwości multimedialne wymagają jednak odpowiednich parametrów technicznych, aby umożliwić płynne otwieranie kilku aplikacji jednocześnie oraz zapisywanie dużej ilości danych na dysku. Mimo że laptop za 1500 zł nazywany jest sprzętem budżetowym, nie oznacza to, że urządzenia w tym przedziale cenowym nie są godne uwagi. Wystarczy wybrać właściwy model, sugerując się specyfikacją techniczną. Jednym z parametrów decydujących o wydajności sprzętu jest procesor. Dobry laptop do 1500 zł może posiadać ciekawe konfiguracje zarówno z procesorami Intel (np. ASUS X543MA – DM909T czy Lenovo IdeaPad S145-14IWL), jak i AMD (np. Lenovo Ideapad 330-17AST czy ASUS E402 AMDE2). Laptop do 1500 zł wyposażony w takie procesory zapewnia optymalną funkcjonalność w swojej kategorii cenowej. Drugim parametrem przykuwającym uwagę powinien być system operacyjny. Najbardziej powszechny w laptopach do 1500zł jest Windows 10, jak w Cavion z ekranem 10,1 cala. Mały laptop za 1500 zł sprawdza się szczególnie na uczelni i w podróży. Coraz częściej jednak można również dostać sprzęt z oprogramowaniem Linux. To otwarty i elastyczny system, co oznacza, że użytkownik może w dowolny sposób zmieniać jego ustawienia i sposób działania. Jest ponadto odporny na ataki wirusów. Linux warto zainstalować w urządzeniu bez wgranego odgórnie oprogramowania, tak jak np. w HP 14-dk0005nw.

Polecane laptopy

Laptop do gier do 1500 zł

Wybierając sprzęt pod kątem rozrywki, warto zwrócić uwagę na pamięć operacyjną, czyli RAM. To układ odpowiedzialny za przechowywanie danych, które są w konkretnej chwili niezbędne procesorowi do wydajnego działania. RAM uzyskuje dostęp do danych w ciągu kilku nanosekund, dzięki czemu komputer może wykonać bardzo szybko polecone mu zadanie. Laptopy do 1500 zł najczęściej mają pojemność 4 GB pamięci operacyjnej, jak np. w przypadku Lenovo Yoga 520-14IKB czy Acer Spin 1, choć można znaleźć również większe. Acer Swift 3 SF314-54-3803 posiada 4 GB RAM, a do tego pamięć Intel Optane 16 GB. Laptopy do gier do 1500 zł z taką funkcją bez problemu uruchomią i obsłużą wiele stron internetowych oraz gier online, aplikacji, a także gier uruchamianych z przenośnych nośników. Kolejnym parametrem technicznym mającym wpływ nie tylko na jakość rozrywki jest pojemność i rodzaj dysku komputera, który służy do przechowywania danych. W zależności od przeznaczenia sprzętu, można dopasować twardy dysk wyjściowy do potrzeb gier, prac i aplikacji lub w przyszłości wymienić dysk na bardziej pojemny. Rynek oferuje szerokie możliwości, np. HP 15-bs152nw posiada dysk 500 GB, Kiano Elegance 14.2 wyposażony jest w dysk 120 GB SSD, a Dell Inspiron 3582 wyróżnia dysk 1000 GB. Należy pamiętać, że aby laptop sprawnie i wydajnie funkcjonował, musimy pozostawić na dysku min. 10% wolnej przestrzeni i nie zapełniać go maksymalnie. W przypadku braku miejsca do przechowywania plików na komputerze, można zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny.

Laptop do 1500 zł – dodatkowe funkcje

Poza podstawowymi parametrami warto zwrócić uwagę jeszcze na inne udogodnienia. Port USB to jedno z bardziej przydatnych i praktycznych rozwiązań, pozwalające podłączyć do laptopa szereg dodatkowych urządzeń, jak drukarka, mysz czy telefon. Laptopy do 1500 zł powszechnie wyposażone są w różnego rodzaju złącza USB 1.1, 2.0 oraz 3.0, tak jak np. w Kiano SlimNote 14.2. Takie porty umożliwiają szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami, dzięki czemu w ciągu kilku minut można przenieść na inne urządzenie folder ze zdjęciami, dokumentami tekstowymi czy plikami muzycznymi. Ważne jest również wejście HDMI – multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości, który służy do przesyłania cyfrowego nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Istotna jest też funkcja Bluetooth. Pozwala ona wymieniać się danymi na odległość. Laptopy do 1500 zł mogą spełniać te same funkcje co droższe urządzenia – wystarczy wybrać model o parametrach, które umożliwią Ci najbardziej efektywną pracę.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny