Data publikacji: 19 marca 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak wybrać laptopa do 1500 zł?

Poleć znajomemu Drukuj

Rynek sprzętów elektronicznych rozwija się bardzo dynamicznie. Modele laptopów są regularnie udoskonalane, a w sklepach pojawiają się urządzenia wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Dzięki temu przenośny komputer o multimedialnym zastosowaniu można kupić już za 1500 zł. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Laptop do 1500 zł może służyć do codziennego użytkowania, czyli przeglądania stron internetowych, oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w starsze wersje gier. Przedstawiamy parametry takich urządzeń. 

Procesor

Procesor to najważniejszy element w komputerze, ponieważ decyduje o jego wydajności. Czy można kupić laptop do 1500 zł z dobrym procesorem? Jak najbardziej.
W tej kwocie można zakupić ciekawe konfiguracje zarówno z procesorami Intel, np. i3, jak i AMD np. A9. Laptop wyposażony w takie procesory zapewnia optymalną funkcjonalność w swojej kategorii cenowej - można na nim bez problemu przeglądać strony internetowe, oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, słuchać muzyki, a także grać w gry na podstawowych ustawieniach.
 
 

System operacyjny Windows 10 oraz Linux

Obecnie najpowszechniejszym systemem operacyjnym w nowych laptopach jest Windows 10
W laptopach do 1500 zł można też zainstalować  Linuxa. Jest to otwarty system operacyjny, co oznacza, że użytkownik może w dowolny sposób zmieniać jego ustawienia i sposób działania. Jedna z zalet Linuxa to odporność na ataki wirusów.
 

Pamięć RAM 

Pamięć operacyjna, czyli RAM, to układ odpowiedzialny za przechowywanie danych, które są w danej chwili niezbędne procesorowi do wydajnego działania. RAM uzyskuje dostęp do danych w ciągu kilku nanosekund, dzięki czemu laptop może bardzo szybko wykonać polecone mu zadanie.
W laptopach do 1500 zł producenci instalują maksymalnie 4-8 GB pamięci operacyjnej.  Częściej jednak pojawiają się laptopy wyposażone w 4 GB RAM. Ta pojemność zapewnia optymalną wydajność podczas korzystania z aplikacji biurowych i prostych gier. Bez problemu możesz wtedy uruchomić kilka stron internetowych oraz aplikacji jednocześnie.

Dysk HDD

Dysk HDD to inaczej dysk twardy komputera, który służy do przechowywania danych. Są na nim zapisywane wszystkie pliki z grami, zdjęciami, muzyką i folderami tekstowymi. Jeżeli Twój komputer ma służyć jako nośnik do odtwarzania i zapisywania plików do pracy lub szkoły, wybierz laptop z jak największym dyskiem HDD.
Inną możliwością jest zakup laptopa ze sporo mniejszym, ale dużo szybszym i nowocześniejszym dyskiem o pojemności np. 128 GB. Jest to świetna opcja dla osób niepotrzebujących dużej pamięci wewnętrznej lub planujących zakup dysku zewnętrznego USB. 
 
Pamiętaj, że aby Twoje urządzenie sprawnie funkcjonowało, warto pozostawić na dysku min. 10 proc. wolnej przestrzeni. Jeżeli brakuje Ci miejsca do przechowywania plików na komputerze, zaopatrz się w dysk zewnętrzny.

Złącza USB 3.0 

Port USB pozwala podłączyć do laptopa szereg dodatkowych urządzeń, m.in.:
  • drukarkę,
  • myszkę na USB,
  • telefon,
  • tablet.
Większość tych sprzętów łączy się z laptopem za pomocą funkcji Plug and Play, co oznacza, że komputer po rozpoznaniu urządzenia zewnętrznego samodzielnie rozpoczyna instalację sterowników potrzebnych do jego prawidłowego działania.
W laptopach do 1500 zł najszybsze obecnie dostępne na rynku złącze USB to USB 3.0. Super Speed, które zapewnia transfer danych z szybkością 640 MB/s. USB 3.0 jest także kompatybilne z poprzednimi wersjami: USB 2.0 i USB 1.1. Oznacza to, że do złącza USB 3.0. możesz podłączyć urządzenia ze starszymi wersjami portów.
Za 1500 zł możesz kupić laptopa z kilkoma złączami USB 3.0. 
Złącza USB 3.0. dostępne w laptopie pozwolą Ci na szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Dzięki temu w ciągu paru minut możesz przenieść na inne urządzenie folder ze swoimi zdjęciami z wakacji lub ważnymi plikami.
 

Inne złącza oraz funkcje

Poza portami USB laptopy są wyposażone także w inne przydatne złącza:
  • Wejście HDMI – multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości, który służy do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Dzięki temu komputer możesz podłączyć do telewizora lub rzutnika.
  • Bluetooth – za pomocą włączonego w swoim laptopie Bluetootha przesyłaj dane z innego komputera lub smartfona, który znajduje się blisko twojego urządzenia. Nie potrzebujesz do tego żadnych kabli ani połączenia z internetem.
  • Modem 3G – do wbudowanego w laptopie modemu 3G wystarczy włożyć kartę SIM operatora sieci komórkowej i cieszyć się internetem w ramach wykupionego pakietu lub abonamentu. Dzięki temu, że modem 3G został wbudowany w laptopie HP, nie musisz go kupować oddzielnie.
Laptopy do 1500 zł mogą spełniać te same funkcje co droższe urządzenia – wystarczy wybrać model o parametrach, które umożliwią Ci najbardziej efektywną pracę.

 


Podpowiadamy też, jakie są najważniejsze cechy i właściwości komputerów oraz to, jak wybrać laptop idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas