Karta graficzna – która sprawdzi się najlepiej?

Autor: Anna

Jakość i parametry karty graficznej mają często decydujący wpływ na pracę w programach graficznych oraz satysfakcję z zabawy podczas grania w gry komputerowe. Tak istotne znaczenie tego elementu komputera sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybrać kartę graficzną. Odpowiedź nie jest prosta, ale jednocześnie można znaleźć kilka uniwersalnych porad.

karta graficzna do gier

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. która karta graficzna będzie optymalna
  2. na jakie parametry warto zwrócić uwagę

Jaka karta graficzna będzie najlepsza?

Wydajna karta Gigabyte GeForce GTX 1070 z trzema wentylatorami

Wybierając kartę graficzną, przede wszystkim powinniśmy przemyśleć kilka istotnych kwestii, m.in. do czego używamy komputera i jakie mamy potrzeby. Ważne jest także to, czy chcemy kupić kartę graficzną, która będzie bardzo wydajna przez kilka kolejnych lat, czy może taką, która okaże się solidna i posłuży np. do gier przez jakiś czas, a potem do mniej wymagających zadań.

Pytanie, jak dobrać kartę graficzną, jest jak najbardziej zasadne. Jednak tym, co determinuje zakup, jest oczywiście bardzo często budżet, jakim dysponujemy. Naturalną rzeczą jest z kolei to, że cena karty graficznej oraz jej jakość to dwa elementy wzajemnie ze sobą powiązane. Przedziały cenowe są naprawdę bardzo szerokie – można kupić kartę graficzną za kilkaset złotych, ale najnowsze i najbardziej wydajne modele to koszt nawet kilku tysięcy.

Karta graficzna, która znajduje się w obudowie naszego komputera to sprzęt, który po jakimś czasie powinien zostać wymieniony. Po to, aby aplikacje graficzne i gry, które wymagają coraz lepszych osiągów, mogły działać wydajnie. Przed wymianą należy oczywiście być świadomym, jaką kartę graficzną mamy obecnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić, jaką kartę graficzną ma wśród swoich podzespołów. Wystarczy wejść w Panel sterowania i Menedżer urządzeń, aby znaleźć w nim zakładkę Karty graficzne.

Istotną kwestią, która nurtuje wiele osób, jest to, jaka grafika w laptopie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zasadniczo mamy do wyboru karty graficzne zintegrowane i dedykowane. Te pierwsze często współdzielą pamięć operacyjną RAM lub czerpią moc z procesora. Dlatego, jeśli ktoś chce pograć na laptopie w bardzo wymagające gry, nie powinien wybierać tego rozwiązania. Lepsza będzie karta dedykowana, gdyż taki sprzęt jest już bardziej zbliżony do modeli kart graficznych, które można spotkać w komputerach stacjonarnych.

A jaka karta graficzna dla grafika będzie odpowiednia? Tutaj trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na rozdzielczość oraz jakość obrazu, jaką zapewni sprzęt. Będzie się to bowiem przekładało na wydajność i komfort pracy w programach graficznych i podczas obróbki zdjęć.

Polecane karty graficzne
  • 6 999 zł
  • 4 649 zł
  • 5 199 zł
  • 13 999 zł
  • 8 999 zł

Jaką kartę graficzną wybrać?

Karta graficzna zainstalowana w komputerze PC

Wiadomo już, że rynek kart graficznych jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Dla wielu osób niebagatelną rolę odgrywa cena. Na początku należy sprawdzić, jaka tania karta graficzna jest godna polecenia.

Osoby, które zastanawiają się, jaka karta graficzna do 200 złotych będzie dobrym wyborem, mogą zdecydować się na PNY GeForce GT 710 2GB DDR3 64bit. Ten sprzęt ma solidny zasób pamięci VRAM – 2 GB DDR3 z szyną pamięci 64 bit. Warto zwrócić uwagę na złącza VGA, DVI oraz HDMI, a także aktywne chłodzenie. Co jest największą zaletą tej karty? Technologia SLI, umożliwiająca obsługę nawet trzech monitorów jednocześnie, oraz kompatybilność z DirectX 12, co sprawia, że nowsze gry powinny działać bez zarzutu.

A jaka karta graficzna do 500 złotych jest warta uwagi? MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64bit również obsługuje SLI (w tym przypadku dwa monitory) i jest wyposażona w aktywne chłodzenie. Złącze tej karty z chipsetem Nvidia to PCI-Express 3.0 x 16. Oprócz DirectX 12 karta obsługuje też OpenGL 4.5. Co warte podkreślenia, jest to karta graficzna typu Low Profile, co oznacza, że dzięki mniejszym rozmiarom jej montaż okaże się łatwiejszy.

Osoby dysponujące dwukrotnie większym budżetem zadadzą pewnie pytanie, jaka karta graficzna do 1000 złotych będzie najlepsza. Świetny sprzęt w tym przedziale cenowym to bez wątpienia MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC GDDR5 256bit. Dzięki standardowi GDDR5 jest ona naprawdę szybka. Wrażenie robi tu również zasób pamięci wideo – 8 GB oraz szyna pamięci 256 bit, dzięki której przepływ danych jest błyskawiczny. Oprócz złącza DVI i HDMI ma ona trzy złącza DisplayPort. Jest w stanie wyświetlać obraz nawet z czterech monitorów.

Jaka karta graficzna do 1500 złotych zadowoli wymagających użytkowników? Mocnym kandydatem jest Gigabyte GeForce RTX 2060 OC (rev. 2.0) 6GB GDDR6 192bit. W jej przypadku imponuje wiele parametrów, np. ultraszybki standard GDDR6, szyna pamięci 192 bit, a także maksymalna rozdzielczość 7680x4320. Zatem osoby, które zastanawiają się, jaka karta graficzna do 4K będzie dobra, mają tu znakomitego kandydata. Aktywne chłodzenie dwoma wentylatorami to gwarancja tego, że karta nie będzie się przegrzewać.

Dla osób, które chcą jeszcze lepszego sprzętu i pytają, jaka karta graficzna do 2000 złotych będzie służyć przez lata, świetną propozycją będzie MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z 6G 192 bit. To wręcz podręcznikowa odpowiedź na pytanie, jaka powinna być karta do gier. Potężny układ graficzny GeForce RTX2060 oraz 6 GB pamięci DDR6 z szyną 192 bit to gwarancja szybkiego i wydajnego działania nawet najbardziej wymagających tytułów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link