Jak wymienić tusz w drukarce – co warto wiedzieć? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Autor: Joanna

Gdy kolory słabną i zmienia się jakość drukowanych dokumentów, to znak, że nadszedł czas na uzupełnienie tuszu w drukarce. Sprawdź, jak odpowiednio i bezpiecznie wymienić tusz w drukarce, aby znów wygodnie drukować dokumenty i zdjęcia.

Sprawdź, jak włożyć tusz do drukarki szybko i bezpiecznie dla sprzętu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wymienić tusz w drukarce
  2. jak wybrać najlepszy tusz
  3. czy warto kupić oryginalny kartridż czy zamiennik

Jak wymienić tusz w drukarce?

Tusz do drukarki ma postać różnych wkładów

W biurach i domach najczęściej używanym rodzajem drukarek są drukarki atramentowe oraz urządzenia wielofunkcyjne, do których należy zakupić tusz. Drukarki laserowe natomiast obsługują tonery. Aby bliżej poznać specyfikację techniczną czy charakter pracy drukarek i wybrać model, który spełni wszystkie potrzeby domowego drukowania, warto zapoznać się z artykułem Rodzaje drukarek – zobacz, która będzie dla Ciebie lepsza. Rynek oferuje szeroki asortyment drukarek wyróżniających się odmienną konstrukcją, kosztami eksploatacji czy wydajnością. Każde z urządzeń jest również inne pod względem sposobu wymiany kartridża. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad ułatwiających przeprowadzenie zabiegu wymiany tuszu w drukarce. Przede wszystkim najlepiej wymieniać tusze i tonery tuż po ich wyczerpaniu lub po zauważeniu, że ich wydajność maleje. Większość modeli wymaga wyłączenia sprzętu przed wyciągnięciem kartridża. Następnie trzeba podnieść lub otworzyć klapkę zabezpieczającą dostęp do wkładów atramentowych lub mechanizmu tonera. Niektóre modele drukarek wymagają dodatkowo otwarcia odpowiedniej funkcji dotyczącej wymiany tuszu w panelu sterowania urządzenia. Gdy sprzęt przejdzie w stan oczekiwania i przestanie wydawać dźwięki, można dokonać wymiany tuszu w drukarce, wyciągając najpierw pojemnik z zużytym atramentem. Najczęściej wystarczy odblokować go poprzez naciśnięcie i załadowanie nowego w odpowiednią komorę, np. czarny tusz HP F6U68AE nr 302XL należy umieścić wyłącznie w miejscu przeznaczonym na tego typu produkt. Również kolorowy tusz do drukarki, np. HP C2P11AE nr 651, trzeba aplikować w dedykowane mu przegrody. Warto pamiętać, aby tusze do drukarki trzymać po bokach i unikać dotykania miedzianych styków, układów scalonych lub dysz podających atrament. Przed aplikacją produktu należy usunąć taśmę ochronną, a po umieszczeniu go w komorach drukarki, lekko docisnąć. Aby wznowić proces drukowania dokumentów, wystarczy zamknąć wcześniej zdjętą pokrywę zabezpieczającą pojemniki atramentowe.

  • 8,99 zł
  • 39,99 zł
  • 139,99 zł
  • 249 zł
  • 19,99 zł

Jaki tusz do drukarki wybrać?

Niektóre modele drukarek oferują możliwość napełniania tuszy

Przy wyborze tuszu do drukarki należy kierować się przede wszystkim posiadanym modelem drukarki i wybierać tusze mu dedykowane. Zawsze warto kupować materiały eksploatacyjne przeznaczone do konkretnego urządzenia, ponieważ odmienne kartridże mogą nie działać prawidłowo, wpływając na jakość pracy urządzenia. Przykładowo do drukarki marki Canon poleca się wybrać tusz Canon PGI – 50XXL PGBK BK lub Canon CLI – 581XL C BL SEC. Powinniśmy się także kierować częstotliwością i ilością wydruków. Kiedy drukowanie będzie sporadyczne, warto zaopatrzyć się we wkłady ekonomiczne, zalecane do druku okazjonalnego. Natomiast przy częstym drukowaniu lepiej postawić na wkłady wysokowydajne, które obniżają koszty intensywnej pracy urządzenia. Bardzo opłacalny jest zakup zestawu tuszów, takiego jak m.in. multikolor Epson 502XL C13T02W64010 czy czarny HPF6V25AE nr 652 2-pak, który to kolor zawsze jest najbardziej pożądany. Niektóre modele wymagają uzupełniania pojedynczych kolorów. Część drukarek umożliwia także napełnianie tuszów bez wymiany całego kartridża. W niektórych natomiast, jak np. w urządzeniu wielofunkcyjnym Epson EcoTank ITS L3050, można uzupełniać poziom atramentu pojemnikami z tuszem właściwego koloru do pożądanego poziomu. Epson 103 Eco Tank C13T00S24A i Epson 103 Eco Tank C13T00A44A to przykłady atramentowych buteleczek do takiego właśnie rodzaju uzupełniania.

CZY WIESZ, ŻE...

Nowoczesne modele drukarek posiadają opcję monitorowania poziomu tuszu. Informują one użytkownika o postępującym wyczerpaniu kartridża, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować czas wymiany materiału i wcześniej nabyć właściwy rodzaj tuszu czy tonera. Komunikaty wyświetlane są na monitorze podłączonego komputera lub na ekranie samego urządzenia.

Wymiana tuszu w drukarce – oryginał czy zamiennik?

Oryginalne tusze zapewniają najwyższą jakość druku i są zalecane do stosowania. Wiele osób jednak decyduje się na zamienniki, takie jak Black Point BPET33XLPB (T3361) czy Black Point BPET33XLM (T3363). Główną przyczyną jest niższa cena niż w przypadku oryginalnych produktów sygnowanych przez producenta drukarki. Warto przy tym pamiętać, że producenci zazwyczaj wymagają używania oryginalnych wkładów, a korzystanie z zamienników może stanowić problematyczną kwestię w przypadku uznania gwarancji sprzętu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link