Jak pozbyć się kleju po naklejce? Porady, bezpieczne, domowe metody, środki ze sklepu

Autor: Zosia

Ślad po naklejce to uporczywe zabrudzenie, widoczne bardziej z każdym dniem ze względu na osiadający kurz i brud. Oszpecony produkt nie zachęca do korzystania z niego. Nie każdy wie jednak, jak zmyć klej po naklejce ze sprzętu RTV, mebli czy innych artykułów. Na szczęście istnieją bezpieczne metody!

Klej i resztki naklejki na ścianie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak usunąć klej po naklejce z metalu, plastiku, mebli i innych powierzchni
  2. czym grozi niewłaściwy dobór środków czyszczących
  3. jakie produkty do usuwania naklejek oferują sklepy
  4. jak usunąć klej domowymi sposobami

Czyszczenie kleju po naklejce – od czego zacząć?

Zrywanie naklejki przyciemniającej szybę

Z różnych powodów na urządzeniach gospodarstwa domowego, meblach czy ubraniach widnieją przyklejone etykiety, naklejki, taśmy klejące czy folie ochronne. Często po ich zerwaniu pozostają nieestetyczne ślady. Uciążliwe do usunięcia zabrudzenia z każdym dniem stają się coraz bardziej widoczne ze względu na gromadzony się na ich powierzchniach kurz i brud. Niestety nie każdy wie, jak pozbyć się kleju po naklejce. Tymczasem istnieje wiele skutecznych i zarazem bezpiecznych dla czyszczonej powierzchni sposobów, wykorzystujących zarówno produkty znajdujące się w domu, jak i profesjonalne preparaty dostępne w sklepach. Przed podjęciem się usunięcia naklejki należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj zabrudzonej powierzchni. Niektóre artykuły, jak słoik czy butelka, można bezpiecznie namoczyć w wodzie, z kolei urządzenia wrażliwe na wilgoć, szorstkie szczotki czy chemikalia, np. telewizory, monitory, smartfony, wymagają wyjątkowej ostrożności i bezinwazyjnych środków. Inaczej należy też postępować z meblami, galanterią czy ubraniami.

Jak ściągnąć klej po naklejce ze sprzętu RTV i AGD?

Sprzęt RTV oraz różnego rodzaju urządzenia branży IT, GPS, GSM czy FOTO najlepiej czyścić z kleju po naklejkach specjalnie do tego stworzonymi preparatami syntetycznymi i miękkimi szmatkami. Różne firmy oferują produkty łączące odpowiednią chemię i narzędzie pracy, gotowe natychmiast po otwarciu opakowania. Należą do nich np. chusteczki czyszczące Reinston ECH002. Jednorazowe ściereczki ze specjalnego włókna zabezpieczają powierzchnię przed zarysowaniem i skutecznie usuwają brud czy kurz. Środek sprawdza się także w przypadku kleju po naklejce na laptopie, która zwykle znajduje się w pobliżu touchpada i znacznie utrudnia pracę. Ekologiczny produkt przeznaczony jest do każdego rodzaju laptopów, telefonów i smartfonów. Do usuwania kleju po naklejce z metalu, różnorodnych emalii i powierzchni szklanych można użyć bardziej agresywnych środków, takich jak HILLMANN AGDPL01. Preparat przeznaczony jest głównie do powierzchni ceramicznych. Wystarczy nanieść go na ślad po naklejce ściereczką lub gładką gąbką, odczekać kilka minut i wytrzeć na mokro. Sprawdzi się szczególnie w kuchni. Równie efektywny w działaniu jest HILLMANN AGDKU02 do stali nierdzewnej. Produkt nadaje się do czyszczenia kleju po naklejkach z urządzeń ze stali nierdzewnej, a wygodny spryskiwacz ułatwia nanoszenie płynu. Decydując się na produkty sklepowe, należy przestrzegać instrukcji dotyczących użycia i bezpieczeństwa.

  • 24,99 zł
  • 16,99 zł
  • 24,99 zł
  • 59,99 zł
  • 39,99 zł

Jak pozbyć się kleju z plastiku?

Resztki papierowej naklejki

Aby zmyć klej z naklejki umieszczonej na plastiku, poleca się wstępnie przetrzeć nieestetyczny ślad mokrą ściereczką, a następnie spryskać go dobrym płynem odtłuszczającym, takim jak Dr. Beckmann. Gęsta konsystencja żelu dokładnie przywiera i nie spływa, co gwarantuje powodzenie zabiegu. Po kilku minutach wystarczy zebrać szmatką preparat lub zeskrobać go drewnianą łopatką. W zależności od ilości kleju i rodzaju czyszczonego produktu można zdecydować się też na przemycie śladu wacikiem nasączonym acetonem. Równie skutecznym sposobem jest nasączenie kleju olejem roślinnym, np. masłem, pozostawienie go na kilka minut i wytarcie kolistymi ruchami papierowym ręcznikiem. Podobnie można stosować też ocet, sok z cytryny, spirytus czy perfumy.

Jak usunąć klej po naklejce z mebli?

Zdejmowanie kleju po naklejce z mebli to wyzwanie, szczególnie w przypadku mebli drewnianych lub pokrytych okleiną. Niewłaściwie dobrany preparat może odbarwić blaty, a nawet odkleić listwy, różnorodne elementy zdobnicze oraz obicie. Optymalnym produktem usuwającym resztki kleju są nawilżane chusteczki e5 RE02552. Wygodne w użyciu ściereczki przeznaczone są także do innych powierzchni użytkowych domu. Poza śladami z naklejek usuną mydlane i wapienne osady, różnorodne naloty, pajęczyny i zgniłe liście z ogrodowych plastikowych mebli, a także odświeżą kafle, armaturę i okapy, pozostawiając przyjemny zapach. W wydajnym opakowaniu znajdują się 72 chusteczki.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny