Jak sprawdzić IP routera?

Autor: Klaudia

Masz problem z połączeniem z siecią bezprzewodową? Masz nowy router i nie znasz danych do logowania? Konieczna może być konfiguracja routera albo zmiana jego ustawień. Aby dostać się do panelu konfiguracyjnego, musisz znać adres IP routera. Nie wiesz, skąd go odczytać? Przeczytaj poniższą instrukcję krok po kroku!

Router bezprzewodowy na biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak uruchomić panel konfiguracyjny routera,

- jakie są najpopularniejsze adresy IP routera,

- jak sprawdzić IP routera – adres bramy sieciowej.

Konfiguracja routera – dostęp do panelu

Włączanie routeraAby rozwiązać problemy z dostępem do Internetu, zmienić hasło do sieci bezprzewodowej lub skonfigurować nowy router, musisz zalogować się do panelu konfiguracyjnego urządzenia. Jak to zrobić?
 1. Włącz przeglądarkę internetową (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer).
 2. W pasku adresu znajdującym się na samej górze okna (tam, gdzie widzisz adres strony internetowej, np. http://google.pl) wpisz adres IP routera i wciśnij klawisz Enter.
 3. W okienku logowania wpisz login i hasło, a następnie kliknij „Zaloguj się”.
 
Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku: Jak wejść w ustawienia i zmienić hasło w routerze.

WSKAZÓWKA

Nie znasz danych logowania do swojego routera? Sprawdź, czy nie ma ich w materiałach od producenta lub od Twojego dostawcy Internetu. Nowe urządzenia często nie mają przypisanego hasła lub można się do nich zalogować za pomocą kombinacji „admin/admin”.

Polecane routery
 • 74,99 zł
 • 54,99 zł
 • 1 799 zł
 • 2 169 zł
 • 289 zł

IP routera – najpopularniejsze adresy

Jeśli kupiłeś nowy router, na przykład ASUS RT-AC1200, standardowe dane do logowania znajdziesz w instrukcji. Jeśli jednak urządzenie było już skonfigurowane, na przykład przez Twojego dostawcę Internetu, może się okazać, że nie znasz adresu IP urządzenia.

Najprostszym sposobem na ominięcie tego problemu jest wypróbowanie kilku najpopularniejszych kombinacji. Routery Wi-FI dostępne na rynku mają zazwyczaj przypisany któryś z poniższych adresów IP:
 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1
 • 192.168.178.1

Czasami zdarza się jednak, że urządzenie posiada niestandardowe IP. Jeśli żaden z powyższych adresów wpisany w pasku przeglądarki nie zadziała, pozostaje Ci sprawdzić adres IP za pomocą konsoli systemowej.

Jak sprawdzić adres IP routera?

Diody na routerze Wi-FiOdczytanie adresu IP routera jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.

Jak sprawdzić dane urządzenia?
 1. Pierwszym krokiem jest uruchomienie konsoli systemowej. Najprostszym sposobem jest wyszukanie Wiersza polecenia w Menu Start. Możesz też włączyć okno „Uruchom” (skrót klawiszowy Ctrl+R), wpisać w nim komendę cmd i nacisnąć Enter.
 2. Na ekranie pojawi się czarne okienko konsoli. Tam należy wpisać polecenie ipconfig i nacisnąć Enter.
 3. W oknie pojawią się dane dotyczące Twoich kart sieciowych. Znajdź wśród nich kartę bezprzewodową i odczytaj adres IP przypisany do bramy domyślnej (po angielsku Default Gateway).

Gotowe! Adres bramy domyślnej to jednocześnie IP routera, czyli to, co potrzebne do jego konfiguracji.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link