Data publikacji: 18 września 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Zdalne formatowanie telefonu. Jak sformatować telefon przez komputer?

Poleć znajomemu Drukuj

Formatowanie telefonu przez komputer jest ostatecznością m.in. w przypadku kradzieży naszego cennego urządzenia. Spowoduje utracenie wszystkich danych, ale na szczęście nie dostaną się one w niepowołane ręce. Jak sformatować telefon przez komputer? Sprawdźmy, czy jest to skomplikowany proces resetowania smartfona.

Kobieta formatująca smartfon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są skutki formatowania telefonu;
  2. w jakich sytuacjach należy sformatować telefon przez komputer;
  3. jak wykonać formatowanie smartfona przez komputer.

Kiedy powinniśmy sformatować telefon przez komputer?

Zdalne formatowanie telefonu przez komputer

Jeśli chcemy zresetować telefon do ustawień fabrycznych, to zrobimy to bardzo intuicyjnie w kilka minut. Wystarczy tylko wejść w odpowiednie opcje ustawień smartfona i gotowe. Sytuacja wygląda gorzej w momencie, gdy nasz smartfon został skradziony. W takim przypadku warto sformatować telefon przez komputer. Nasze dane nie dostaną się wtedy w niepowołane ręce. Formatowanie telefonu z poziomu komputera przyda się również, gdy smartfon jest z jakiegoś powodu niedostępny do obsługi, zapomnimy kodu PIN lub hasła, mamy uszkodzony wyświetlacz i chcemy sprzedać smartfon w takim stanie, lecz bez znajdujących się w nim danych. Resetowanie telefonu przez komputer może sprawdzić się również w przypadku, gdy urządzenie mobilne funkcjonuje bardzo wolno – oczyszczenie smartfona może przywrócić lepszą prędkość i wydajność w działaniu.

Proponowane produkty:
Samsung Galaxy Note10 SM-N970F (aura glow) <%– –%>
myPhone HAMMER Patriot+ <%– –%>
Realme 6i 4/128 White Milk <%– –%>
Xiaomi Redmi Note 9S 4+64 (szary) <%– –%>
myPhone Pocket 18x9 (czarny) <%– –%>

Formatowanie telefonu przez komputer – sposoby

Formatowanie telefonu przez komputer

Jeśli posiadamy smartfon z systemem Android, to możemy sformatować telefon przez komputer za pomocą ADK (Accessory Development Kit). Jest to skrót od angielskiej nazwy i oznacza zestaw narzędzi dla programistów. Ta opcja zadziała zarówno podczas resetu najnowszych flagowców (np. Samsung Galaxy S10+ czy Huawei P30 Pro), jak i modeli ze średniego segmentu cenowego (np. Huawei P30 Lite, Samsung Galaxy A70, Xiaomi Mi 9).

Przechodzimy zatem do procesu formatowania telefonu przez komputer – w tym przypadku, gdy oba urządzenia mamy pod ręką. Załóżmy, że zapomnieliśmy hasła do smartfona. Na naszym komputerze instalujemy narzędzie Android ADB. Będziemy również potrzebowali kabla USB, aby później podłączyć telefon do komputera. Na początek wchodzimy w ustawienia telefonu i włączamy debugowanie USB. Następnie instalujemy na komputerze kolejne narzędzie, tym razem Android SDK Tools. Teraz podłączamy smartfon do komputera i upewniamy się, że urządzenie mobilne zostało rozpoznane. Kolejny krok to wejście w wiersz poleceń systemu Windows i wpisanie frazy C: \ Users \ nazwa_użytkownika \ AppData Twój \ Local \ Android \ android-sdk \ platform-tools. Później wpisujemy jeszcze komendę = adb restart recoveryand. Po kilku chwilach urządzenie jest sformatowane i możemy na nowo ustawiać hasło.

Teraz załóżmy przypadek, w którym nasz smartfon został skradziony. W tej sytuacji najlepiej sformatować telefon poprzez konto Google. Ponadto zdalnie możemy też wyświetlić nasz skradziony smartfon na mapie. Jak to zrobić? Po pierwsze, telefon musi być ciągle podłączony do internetu. Po drugie, w skradzionym smartfonie musi być nadal aktywne nasze konto Google. Im szybciej po kradzieży zdecydujemy się na formatowanie telefonu, tym lepiej. Istnieje szansa, że złodziej jeszcze nie wyłączył w urządzeniu dostępu do transmisji danych. Trzeba zatem działać szybko, wchodzimy na stronę powiązaną z “Znajdź moje urządzenie”. Logujemy się na swoje konto Google i mamy dostępną całą bazę, np. lokalizacji i swojego telefonu. Z poziomu komputera możemy: odtworzyć dźwięk (nawet jeśli smartfon jest wyciszony), zablokować urządzenie zdalnie lub wykasować z niego dane. Nas interesuje ostatnia z tych opcji. Po wybraniu funkcji “Wykasuj” do telefonu jest wysyłane żądanie formatowania. Musimy pamiętać, że wtedy zostaną wykasowane dane z telefonu, a nawet konto Google, z którego korzystaliśmy. Musimy pamiętać, że po wybraniu funkcji formatowania nie skorzystamy już z opcji “Znajdź mój telefon”.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Czyste żelazko to podstawa pięknie wyprasowanych ubrań, dlatego warto zadbać o czyszczenie stopy żelazka oraz pojemnika na wodę.
Zobacz więcej   
 Prasowanie zmarszczek na twarzy to nowa usługa kosmetyczna. Dzięki specjalnym urządzeniom można wykonać ją w domu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów