Data publikacji: 23 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak sformatować tablet?

Poleć znajomemu Drukuj

Twój tablet zauważalnie zwolnił? W jego pamięci masz zapisane setki plików i zainstalowane aplikacje, których nie używasz? Sposobem na przyśpieszenie pracy tabletu i szybkie oczyszczenie go z plików oraz programów jest hard reset, czyli formatowanie tabletu. Na czym polega i jak sformatować tablet w zależności od zainstalowanego systemu operacyjnego?

Reset tabletu można wykonać samodzielnie w domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest formatowanie tabletu,

- jak sformatować tablet z Androidem,

- jak wykonać reset tabletu z iOS-em,

- jak wykonać hard reset tabletu z Windowsem.

Co to jest formatowanie tabletu?

Jeśli tablet nie chce się włączyć, hard reset można uruchomić przyciskami na obudowieFormatowanie tabletu polega na usunięciu wszystkich plików osobistych z pamięci wewnętrznej urządzenia i przywróceniu ustawień fabrycznych, czyli takich, jakich są aktywne po pierwszym uruchomieniu. Formatowanie tabletu wykonuje się, kiedy np.:
  • użytkownik zamierza sprzedać tablet lub przekazać go do użytkowania innej osobie na określony czas i chce w szybki sposób samodzielnie usunąć pliki osobiste oraz aplikacje z danymi,
  • tablet uruchamia się wolniej, zawiesza się podczas uruchamiania kilku aplikacji, powoduje opóźnienia w grach online czy odtwarzaniu dynamicznych filmów,
  • użytkownik podejrzewa obecność złośliwego oprogramowania, z którym nie potrafi sobie poradzić za pomocą programu antywirusowego.


CZY WIESZ, ŻE…

Sformatować można także pamięć zewnętrzną tabletu – czyli włożoną do niego kartę microSD. 

W przypadku dwóch ostatnich sytuacji warto przed wykonaniem hard resetu zasięgnąć opinii specjalisty – czy to znajomego, czy konsultanta z supportu danego producenta.

Jak zresetować tablet z Androidem?

Jeżeli masz oryginalną instrukcję obsługi tabletu, na pewno opisano w niej przywracanie ustawień fabrycznych – Android to system przyjazny i intuicyjny w obsłudze. O tym, kiedy i dla kogo warto wybrać tablet z Androidem, pisaliśmy w poradniku o zakupie tabletu.Reset tabletu z Androidem możesz wykonać na dwa sposoby:

WSKAZÓWKA

Sprawdź, czy na YouTube są dostępne instrukcje formatowania Twojego tabletu. Nagrania aktywności na ekranie (z instrukcją słowną lub bez) nazywa się screencastami. Czasami łatwiej je zrozumieć niż klasyczne instrukcje pisane.

  • z poziomu ustawień – znajdź ustawienia prywatności i wybierz funkcję przywracania ustawień fabrycznych Android. W tym czasie nie wyłączaj tabletu, 
  • przez kombinację przycisków na obudowie urządzenia – np. aby zresetować tablet Samsung Galaxy Tab, wyłącz go, a następnie naciśnij jednocześnie przycisk uruchamiania i zwiększania głośności. Przytrzymaj je kilka sekund. Kiedy tablet zacznie się włączać, puść przycisk uruchamiania i przytrzymuj tylko drugi. Na ekranie wyświetli się menu systemowe – puść przycisk głośności, wybierz opcję Wipe Data i zatwierdź ją przyciskiem uruchamiania. 
Proponowane produkty:
Apple iPad Air 2019 10,5" Wi-Fi 256GB (srebrny) <%– –%>
Apple iPad Pro 12,9" 2gen Wi-Fi + Cellular 512GB (złoty) <%– –%>
Apple iPad Pro 11" Wi-Fi 256GB (szary) <%– –%>
Apple iPad mini 2019 Wi-Fi + Cellular 256GB (srebrny) <%– –%>
Apple iPad Pro 11" Wi-Fi 1TB (szary) <%– –%>

Jak zresetować tablet z iOS-em?

Jeżeli chcesz sformatować tablet z systemem iOS, np. Apple iPad z iOS 10, znajdź oficjalną instrukcję na stronie supportu Apple. Przywrócenie ustawień fabrycznych poskutkuje także zainstalowaniem najnowszego oprogramowania na iPada. Reset tabletu z iOS-em możesz wykonać dwiema różnymi metodami:
  • przez podłączenie urządzenia do komputera i uruchomienie funkcji odtwarzania iPada w programie iTunes,
  • z poziomu ustawień w urządzeniu – w ustawieniach ogólnych znajdziesz polecenie wyzerowania. Hard reset iPada wymaga podania kodu lub hasła konta Apple ID, dzięki czemu tablet dla dziecka nie zostanie przypadkowo zresetowany przez pociechę.

PORADA EKSPERTA

Przed wykonaniem hard resetu możesz wykonać kopię zapasową plików i zapisać ją np. na Dysku Google lub w danych w chmurze.

Jak sformatować tablet z Windowsem?

Instrukcję formatowania tabletu Apple znajdziesz na oficjalnej stronie producentaOficjalne instrukcje resetu urządzeń z systemem Windows znajdziesz na stronie pomocy technicznej Microsoftu. W ustawieniach urządzenia możesz wybrać, czy:
  • chcesz odświeżyć urządzenie z zachowaniem osobistych plików,
  • usunąć wszystkie dane i zainstalować system od nowa,
  • przywrócić system np. z zewnętrznego dysku.

Hard reset tabletu brzmi poważnie, ale jeśli korzystasz z oryginalnych instrukcji, reset tabletu powinien być bezproblemowy. Wybierając jeden z modeli z naszego TOP 10 tabletów do 1000 zł, pamiętaj, aby zachować instrukcję. 
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas