Jak szybko i bezpiecznie przenieść aplikacje na kartę pamięci?

Grzegorz

Aplikacje i gry dostępne w Sklepie Play wymagają coraz więcej przestrzeni w pamięci wewnętrznej. Jeśli Twój smartfon oferuje slot na microSD, warto z niego skorzystać. Zobacz, jak krok po kroku przenieść aplikacje na kartę pamięci i dać nowe życie smartfonowi.

Ikony aplikacji wirujące wokół smartfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto przenosić aplikacje na kartę pamięci;
 2. które aplikacje warto przenieść;
 3. jak przenieść aplikacje na kartę pamięci.

Czy warto przenosić aplikacje na kartę pamięci?

Kobieta korzystająca z gier i aplikacji

Przenoszenie aplikacji na kartę pamięci ma wiele korzyści. Największą z nich jest oszczędność miejsca w pamięci wewnętrznej smartfonu, co może dać drugie życie starszym urządzeniom, które zostały wyposażone w niewielki ROM. Obecnie aplikacje za sprawą częstych aktualizacji i wielu dodatkowych funkcji wymagają sporo wolnego miejsca. Najpopularniejsze z nich, takie jak Messenger, Facebook czy WhatsApp, potrafią zajmować nawet kilkaset megabajtów! Ich rozmiar z dnia na dzień staje się coraz większy, aż w końcu następuje spowolnienie pracy smartfona i pojawia się komunikat o konieczności zwolnienia miejsca w pamięci wewnętrznej.

Karty pamięci są coraz tańsze, a szeroki wybór ich pojemności pozwala dostosować zakup do swoich potrzeb. Producenci wyposażają smartfony w slot microSD. Karta Sony microSDHC Class 10 16 GB oferuje przestrzeń zdolną pomieścić co najmniej kilkanaście aplikacji lub kilka dużych gier, a dzięki wysokiej prędkości odczytu danych, wynoszącej 90 MB/s, nie odczujemy żadnej różnicy w użytkowaniu. Ci bardziej wymagający mogą skierować swoją uwagę w stronę Kingston Canvas Select microSDHC 32GB UHS-I lub wybrać wersję o pojemności 128 GB.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, że karta pamięci w smartfonie służy nie tylko do przechowywania aplikacji oraz gier. Możesz także na niej zapisywać zdjęcia i filmy, dzięki czemu pomieścisz ich więcej i dodatkowo zabezpieczysz przed utratą w przypadku zepsucia urządzenia.

Które aplikacje warto przenieść?

Ilość zajętego miejsca przez aplikacje rośnie wraz z czasem ich użytkowania. Aby sprawdzić, które z nich zajmują go najwięcej, należy otworzyć “Ustawienia”, a następnie przejść do sekcji “Aplikacje”. Tam, wywołując menu kontekstowe, możesz wybrać opcję sortowania według rozmiaru. Ukaże się lista wszystkich programów uporządkowanych w kolejności odpowiadającej wielkości zajmowanej przestrzeni na smartfonie.

Zwróć uwagę, które z nich zajmują jej najwięcej. Jeśli często korzystasz z komunikatorów internetowych, programów zapisujących wiele informacji (jak np. serwisy streamingowe) czy posiadasz dużo gier z zaawansowaną grafiką, to warto rozważyć ich przeniesienie.

PORADA EKSPERTA

Przenoś te aplikacje, które zajmują najwięcej miejsca w pamięci wewnętrznej lub z których korzystasz okazyjnie.

 • 499 zł
 • 699 zł
 • 4 699 zł
 • 4 199 zł
 • 4 199 zł

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci?

Mężczyzna wkładający kartę pamięci do smartfona

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdą aplikację czy grę można przenieść na kartę pamięci. Niemożliwe jest to w przypadku programów preinstalowanych, takich jak Sklep Play, Telefon czy Wiadomości, które odpowiadają za podstawowe funkcje urządzenia. W ich przypadku można je jedynie wyłączyć.

Przenoszenie aplikacji na pamięć zewnętrzną można wykonać na dwa sposoby.

Pierwszy sposób

Sposób pierwszy jest uniwersalny i nie wymaga instalowania programów trzecich. Podane nazwy w poszczególnych krokach mogą się różnić pomiędzy modelami smartfonów i wersjami Androida, jednakże kolejność pozostaje bez zmian.

 1. Otwórz aplikację “Ustawienia”.
 2. Przejdź do zakładki “Aplikacje”.
 3. Włącz sortowanie programów po rozmiarze i jeśli jest taka możliwość, użyj filtra ukazującego wyłącznie te pobrane ze Sklepu Play.
 4. Wybierz aplikację, którą chcesz przenieść na kartę pamięci.
 5. Odszukaj opcję „Zmień” lub „Przenieś na kartę pamięci”.
 6. Podążaj za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
 7. Gotowe!

MUSISZ WIEDZIEĆ

Jeśli opcja „Zmień” lub „Przenieś na kartę pamięci” jest niedostępna bądź wyświetlona w kolorze szarym, oznacza to, że aplikacji nie można przenieść na zewnętrzny nośnik pamięci.

Drugi sposób

W sposobie drugim musimy skorzystać z aplikacji zewnętrznej, jaką jest AppMgr III (znana także jako App 2 SD).

 1. Ze Sklepu Play pobierz program AppMgr III.
 2. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wyraź zgodę na wyczyszczenie pamięci podręcznej smartfonu. UWAGA: Pamięć podręczna to nie pamięć wewnętrzna. Twoje dane pozostaną nienaruszone.
 3. Twoim oczom ukażą się trzy zakładki aplikacji:
  • nieruchome – są to programy zainstalowane wraz z systemem operacyjnym; ich nie można przenieść;
  • ruchome – tutaj znajdziesz aplikacje, które możesz przenieść na kartę pamięci;
  • na karcie pamięci – wszystkie już przeniesione aplikacje.
 4. W zakładce „Ruchome” wybierz program, który chcesz przenieść i potwierdź operację naciskając „OK”.
 5. Jeśli chcesz przenieść kilka aplikacji na raz, wystarczy, że wywołasz dodatkowe menu, naciskając na ikonę z trzema kwadratami na dole ekranu i skorzystasz z funkcji „Przenieś wszystko”.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!