Do czego służy i jak działa wejście gramofonowe PHONO? Porady

Autor: Klaudia

Wiele osób obawia się momentu, w którym przychodzi im skutecznie sparować gramofon z odbiornikiem. Jednym z elementów, które służą do poprawnego podłączenia, jest wejście gramofonowe PHONO. Jego główne zadanie to uzyskanie możliwie jak najlepszego i jakościowego dźwięku.

Okrągła główka z czarnym wkładem na prostym ramieniu gramofonu z napędem pasowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy podłączenie gramofonu jest trudne
 2. do czego służy wejście gramofonowe PHONO
 3. jaki model z wejściem gramofonowym PHONO wybrać

Podłączanie gramofonu – czy to trudna sztuka?

Ramię na srebrnym gramofonie

Wielu sympatyków nieco mniej tradycyjnych i popularnych dźwięków z pewnością słyszało kiedyś, że muzyka wydobywająca się z gramofonu jest prawdziwą poezją dla uszu. Dopóki nie będziemy mieli możliwości wysłuchania efektów nałożenia igły na płytę, nie dowiemy się, jak wspaniale może brzmieć generowany w ten sposób dźwięk. Sporo osób, które chciałyby zaopatrzyć się w to urządzenie, przynajmniej w teorii powinno zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie ono daje. Często jednak ich decyzja jest hamowana przez rzekome problemy przy parowaniu z odbiornikiem.

Wbrew pozorom, cały proces jest bardzo łatwy, o ile oczywiście będziemy pamiętali o kilku podstawowych czynnościach. Kluczem do prawidłowego połączenia jest wejście gramofonowe PHONO, jeżeli wyjściowe urządzenie nie jest wyposażone w przedwzmacniacz. Inna jego nazwa to po prostu przedwzmacniacz gramofonowy, zaś głównym zadaniem jest możliwość słuchania analogowych nagrań z płyt winylowych.

Czym jest wejście gramofonowe PHONO?

Kaseta na końcu ramienia gramofonu generuje niewielkie napięcie w momencie, gdy igła przesuwa się po powierzchni płyty. To napięcie lub sygnał muzyczny muszą być odpowiednio wyrównane i wzmocnione, aby odbiornik mógł odtwarzać dźwięk. Wzmocnienie tego sygnału jest zadaniem przedwzmacniacza gramofonowego, znanego również jako wejście gramofonowe PHONO. Jest to skrót od fonografu, od dawna używanego wyrażenia określającego gramofon.

Trzy najczęstsze miejsca, w których można znaleźć przedwzmacniacz gramofonowy w większości urządzeń to:

 • wewnątrz odbiornika,
 • wbudowany w gramofon,
 • mieści się w osobnym pudełku i można go podłączyć do gramofonu i odbiornika.

Jeśli okaże się, że zarówno odbiornik, jak i gramofon mają wbudowane wejście gramofonowe PHONO, to należy pamiętać, aby podłączyć gramofon do jednego z wejść liniowych (lub pomocniczych) odbiornika, zamiast do wejścia gramofonowego. Przeciwna sytuacja spowoduje jednoczesne działanie dwóch przedwzmacniaczy i w wielu przypadkach może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń obydwu urządzeń.

Jeśli odbiornik oraz gramofon mają wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe, a gramofon ma przełącznik, który pozwala go ominąć lub wyłączyć, można eksperymentować, aby sprawdzić, czy przedwzmacniacz gramofonowy odbiornika lub gramofonu brzmi lepiej. Da się dzięki temu odkryć, że jedno brzmi znacznie lepiej niż drugie.

Nawet jeśli odbiornik ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, osobny przedwzmacniacz gramofonowy może nadal stanowić dobrą alternatywę. Zewnętrzne przedwzmacniacze gramofonowe często zawierają najwyższej jakości obwody i mogą zapewniać ustawienia i regulacje pomagające w uzyskaniu lepszego dźwięku. Co prawda wybór w wielu przypadkach zależy od indywidualnych preferencji, jednak obecność takiego rozwiązania jest gwarancją osiągnięcia zadowalającego poziomu muzyki.

Polecane wzmacniacze
 • 2 099 zł
 • 2 799 zł
 • 1 199 zł
 • 2 099 zł
 • 3 049 zł

Jaki model z wejściem gramofonowym PHONO wybrać?

Retro gramofon w walizce

Na rynku dostępnych jest sporo modeli wyposażonych w to wejście. Jednym z przykładów jest Yamaha A-S201, w którym producent postawił na wzmacniacz z wejściem umożliwiającym podłączenie wkładki MM. Pozwala to użytkownikowi nie tylko na słuchanie płyt CD, ale także analogowych nagrań. Podobny układ występuje w modelu Yamaha A-S501, który ponadto posiada cyfrowe wejścia audio, dwa analogowe wyjścia i więcej funkcji dodatkowych.

Bardzo dobrym wyborem w przypadku urządzenia z wejściem gramofonowym PHONO są również dwa modele japońskiego producenta – Pioneer A-40AE i Pioneer A-10AE. Pierwszy z nich posiada wyższą wartość mocy wyjściowej, korzystniejszy stosunek sygnału do szumu, więcej analogowych wejść audio (7), dwa wejścia audio oraz więcej specjalnych funkcji. Ale obecność w obu modułu MM sprawia, że stanowią one idealne uzupełnienie dla wielbicieli porządnego brzmienia.

Ciekawą alternatywą dla bardziej popularnych modeli z pewnością może być Denon PMA-600NE, rzecz jasna posiadający przedwzmacniacz gramofonowy. Słuchanie nie tylko płyt CD, ale i analogowych nagrań jest jedynie jedną z jego głównych cech. W odróżnieniu od innych sprzętów, tutaj użytkownik ma możliwość bezprzewodowego odtwarzania za pomocą modułu Bluetooth, podłączenia dwóch niezależnych zestawów głośnikowych czy też dopasowania niskich i wysokich tonów dzięki korektorowi.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link