Data publikacji: 12 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci?

Poleć znajomemu Drukuj

Karty SD to wygodny i pojemny nośnik, który doskonale sprawdza się jako pamięć aparatu fotograficznego. Czasami mogą jednak ulec uszkodzeniu, w wyniku czego nie będzie dało się odczytać zapisanych plików. Tymczasem odzyskiwanie danych z karty SD jest możliwe, jeśli znasz potrzebne do tego narzędzia. Nie chcesz stracić cennych ujęć z sesji czy pamiątek z wakacji? Sprawdź, jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci!

Karta SD z zapisanymi zdjęciami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- skąd dowiedzieć się, że została uszkodzona karta SD,

- jak podłączyć kartę pamięci do komputera,

- jak naprawić uszkodzoną kartę SD,

- jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci.

Uszkodzona karta SD – czym się to objawia?

Odzyskiwanie zdjęć z karty pamięciTak jak każdy nośnik, karty pamięci używane w aparatach fotograficznych bywają zawodne – przy intensywnym, długotrwałym użytkowaniu zdarza się, że nośnik przestaje współpracować. Czym się to objawia? Oto możliwe scenariusze:
 • po uruchomieniu niektórych plików system wyświetla błąd dostępu,
 • nie można odczytać żadnych plików,
 • karta wyświetla się pusta lub znikają niektóre pliki,
 • komputer lub aparat nie widzi karty pamięci.

Aby cieszyć się kartą pamięci jak najdłużej bez nieprzyjemnych awarii, koniecznie dobierz jej typ do urządzenia, z którym chcesz jej używać. Przeczytaj artykuł Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, aparatu i tabletu.

WARTO WIEDZIEĆ

Przyczyny uszkodzenia karty pamięci mogą być różne i zwykle są trudne do określenia. Do najczęstszych z nich należą: długi wiek nośnika, przegrzanie aparatu lub karty podczas zapisu dużego pliku, całkowite rozładowanie baterii aparatu przy zapisywaniu.

Podłączenie karty pamięci do komputera

Żeby zacząć odzyskiwanie danych z karty SD, musisz podłączyć ją do laptopa lub komputera PC. Niektóre notebooki posiadają wbudowany czytnik kart – w takim wypadku nie powinno być z tym problemu. Upewnij się, że jest on kompatybilny z kartą pamięci zastosowaną w Twoim aparacie fotograficznym lub wyposażony w odpowiednią przejściówkę. Jeśli laptop prawidłowo odczyta kartę, na ekranie pojawi się komunikat, a nośnik będzie dostępny w Eksploratorze plików.

Jeżeli Twoje urządzenie nie ma wbudowanego potrzebnego gniazda, musisz zaopatrzyć się w zewnętrzny czytnik kart pamięci – na przykład wielofunkcyjny Natec Mini Scarab. Odpowiedni model znajdziesz w sklepach RTV Euro AGD, klikając w tę kategorię.

Proponowane produkty:
Intenso microSDHC 16GB <%– –%>
Adata Premier ONE SDXC UHS-II U3 Class 10 128GB <%– –%>
Transcend SDHC Class 10 UHS-I 32GB <%– –%>
Hama Gold HS SDHC Class 10 UHS-I 32GB <%– –%>
Adata microSD Premier 256GB UHS1 A1 <%– –%>

Uszkodzona karta SD – jak ją naprawić?

Masz w problem z kartą pamięci w aparacie? Nie oznacza to, że będziesz musiał ją wyrzucić. Może się okazać, że uda Ci się ją naprawić, a zapisane na niej zdjęcia odzyskać. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z uszkodzoną kartą SD:

 • funkcja chkdsk – za pomocą tej komendy w wierszu poleceń uruchomisz skanowanie, podczas którego system podejmie próbę naprawy karty pamięci. Jeśli uda się przywrócić nośnikowi sprawność, nie stracisz żadnych zapisanych na nim plików,
 • pełne formatowanie – usuwając wszystkie dane z karty SD, pozbędziesz się plików, które mogą powodować błędy odczytu. Niestety opcja ta wiąże się z wymazaniem zapisanych na karcie pamięci zdjęć,
 • usunięcie i utworzenie od nowa partycji na karcie SD – używając specjalnego programu do obsługi dysków, wymażesz wszelkie dane i stworzysz przestrzeń do zapisu na karcie pamięci od nowa.

Jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci?

Karta SD SanDisk Ultra SDHC Class 10 UHS-I 16GBJeśli karta została sformatowana ręcznie lub uległa uszkodzeniu, nie trać nadziei – możliwe, że zdjęcia będzie można uratować. Odzyskiwanie danych z karty pamięci – plików graficznych, filmów czy dokumentów tekstowych – wymaga zastosowania kilku kroków.

 1. Kiedy zauważysz, że pliki znikają, natychmiast usuń kartę pamięci z urządzenia. Powstrzymaj się od robienia zdjęć do czasu odzyskania danych z karty SD – nadpisując na nośniku kolejne pliki, wykasujesz te zapisane przed formatowaniem.

 2. Zainstaluj bezpłatne oprogramowanie do odzyskiwania danych, na przykład program ZAR.

 3. Podłącz kartę pamięci do komputera, korzystając z czytnika.

 4. W programie do odzyskiwania danych uruchom funkcję odzyskiwania plików graficznych – Image Recovery.

 5. Postępuj według wskazówek na ekranie. Pamiętaj, by odzyskane pliki zapisać w innym katalogu, najlepiej na dysku twardym komputera, a nie na uszkodzonej karcie pamięci.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Czyste żelazko to podstawa pięknie wyprasowanych ubrań, dlatego warto zadbać o czyszczenie stopy żelazka oraz pojemnika na wodę.
Zobacz więcej   
 Prasowanie zmarszczek na twarzy to nowa usługa kosmetyczna. Dzięki specjalnym urządzeniom można wykonać ją w domu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów