Jak obrócić ekran? Poradnik krok po kroku

Autor: Grzegorz

Przypadkowe obrócenie obrazu o 90 stopni nie musi kończyć się stekiem złorzeczeń i gorączkowym szukaniem ratunku. Nasz poradnik krok po kroku pokaże Ci, jak obrócić ekran w komputerze działającym zarówno na Windowsie, jak i na macOS.

Kobieta pracująca na dwóch monitorach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak obrócić ekran
 2. jak obrócić ekran w ustawieniach systemu
 3. po co obracać ekran w komputerze

Jak obrócić ekran?

Mężczyzna denerwujący się przed komputerem

Jak obrócić ekran w laptopie? Czasami zdarza się, że ni stąd, ni zowąd komputer zwariował i zaczął wyświetlać obraz do góry nogami. Nie ma powodów do paniki! Taka sytuacja występuje najczęściej, kiedy nieopatrznie zostanie wciśniętych kilka klawiszy. Ratunek na tego typu zdarzenie jest bardzo łatwy i szybki. Wystarczy zapamiętać poniższe kombinacje przycisków, a następnie wprowadzić je w życie na swojej klawiaturze.

Jak zatem obrócić ekran? Uwaga! Zaprezentowane poniżej skróty klawiaturowe działają wyłącznie w systemie Windows.

 • Ctrl + Alt + strzałka w górę – obraca ekran do prawidłowej pozycji,
 • Ctrl + Alt + strzałka w dół – obraca ekran o 180 stopni, do góry nogami,
 • Ctrl + Alt + strzałka w lewo – obraca ekran o 90 stopni w lewą stronę,
 • Ctrl + Alt + strzałka w prawo – obraca ekran o 90 stopni w prawą stronę.

Dzięki tym łatwym kombinacjom jesteś w stanie obrócić ekran z każdego położenia. Co więcej, wystarczy, że zapamiętasz jeden z dwóch ostatnich skrótów, by móc w pełni dostosować wyświetlany obraz.

Polecane laptopy

Jak obrócić ekran w ustawieniach systemu?

Mężczyna i kobieta pracujący na monitorze z arkuszem kalkulacyjnym

Zdarza się, że kombinacja klawiszy nie zadziała, np. ze względu na ustawione w systemie skróty klawiaturowe. W takim przypadku należy zmienić ustawienia wyświetlanego obrazu w opcjach ekranu. Jak obrócić ekran w komputerze z systemem Windows?

 1. Na pulpicie naciśnij prawy przycisk myszy.
 2. Na liście dostępnych opcji wybierz „Ustawienia ekranu”.
 3. Z Menu widocznego po lewej stronie wybierz „Ekran”.
 4. W polu „Orientacja” wybierz jeden z wariantów: pozioma, pionowa, pozioma odwrócona, pionowa odwrócona.
 5. Naciśnij „Zastosuj”.

Możemy także skorzystać z opcji dostępnych w oprogramowaniu karty graficznej, np. Intel bądź NVIDIA. W tym celu musimy w zasobniku systemowym odnaleźć odpowiadającą naszej grafice ikonę, a następnie uruchomić jej panel sterowania, naciskając na nią prawym przyciskiem myszy. W nowo otwartym oknie pojawią się pozycje pozwalające obrócić ekran w dowolnym kierunku.

Jak obrócić ekran w komputerach Apple? Najszybciej jest skorzystać z ustawień systemowych.

 1. Otwórz „Preferencje systemowe”.
 2. Wejdź w „Monitory”.
 3. W zakładce „Obrót” lub „Obracanie” wybierz, o ile stopni ma się obrócić obraz: 90, 180, 270. Uwaga! Jeśli opcja ta jest niewidoczna, oznacza to, że komputer nie obsługuje funkcji obracania ekranu i należy w tym celu podpiąć zewnętrzny monitor.

Po co obracać ekran w komputerze?

Obracanie ekranu w komputerze okazuje się bardzo przydatne w niektórych zawodach. Programowanie z ekranem obróconym o 90 stopni pozwala widzieć więcej kodu. Co więcej, pionowa pozycja ekranu ułatwia testowanie poprawnego działania stron internetowych i aplikacji. Również podczas surfowania po sieci, oglądania zdjęć portretowych czy czytania książek pionowy obraz oferuje większy komfort. Aby w pełni wykorzystać potencjał ekranu obróconego o 90 stopni, warto zainteresować się monitorem z funkcją pivot. Taka konstrukcja pozwala na szybkie i bezpieczne obracanie wyświetlacza z trybu portretowego na pejzażowy i odwrotnie. Zmiana orientacji wyświetlanego obrazu ułatwia także pracę na długich arkuszach kalkulacyjnych oraz w programach projektowych. Monitory umożliwiające mechaniczne obracanie ekranu dają też użytkownikowi większą swobodę regulacji wysokości, dzięki ruchomej stopce. Funkcja pivot dostępna jest m.in. w modelu iiyama G-Master Red Eagle GB2760HSU-B1, który oprócz rotacyjnego ekranu ułatwiającego pracę cechuje się wbudowanymi głośnikami stereo i technologią Flicker-Free, redukującą migotanie obrazu. Ponadto innowacyjne rozwiązanie Low Blue Light zmniejsza ilość niebieskiego światła, dzięki czemu długotrwałe sesje przed komputerem są mniej szkodliwe dla oczu.

Funkcję ekranu obrotowego znajdziemy także w AOC U2777PQU. W tym 27-calowym monitorze zastosowano rozdzielczość 4K UHD, która perfekcyjnie oddaje wysoką jakość detali zarówno w grach, jak i filmach. Takie parametry ekranu świetnie sprawdzą się podczas kodowania i przeglądania artykułów w trybie pionowym. Poszukując kompromisu pomiędzy najlepszymi parametrami do rozgrywki wieloosobowej a pracy z tekstem, warto zerknąć na model Dell Alienware AW2518HF 1ms 240Hz. Jego największymi zaletami, oprócz pivotu, są odświeżanie na poziomie 240 Hz, co gwarantuje najwyższej klasy płynność obrazu, i czas reakcji matrycy wynoszący 1 ms.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów