Data publikacji: 19 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Bezpieczna technika jazdy krok po kroku

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Hulajnoga dla dzieci to świetna zabawka. Ale coraz częściej staje się ona ciekawą i nowoczesną alternatywą dla innych środków transportu, takich jak rower czy skuter. Tym, co może odstraszać potencjalnych użytkowników, jest nieznajomość techniki jazdy. Sprawdź nasz poradnik, który pomoże Ci uczynić pierwszy krok na hulajnodze elektrycznej!

Mężczyzna jedzie na hulajnodze elektrycznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym różni się hulajnoga dla dzieci od hulajnogi dla dorosłych,
- jakie przepisy regulują jazdę na hulajnodze,
- jak jeździć hulajnogą z silnikiem,
- dlaczego warto jeździć hulajnogą do pracy.

Czym różni się hulajnoga dla dzieci od hulajnogi dla dorosłych?

Trzy zaparkowane hulajnogi elektryczneElektryczna hulajnoga dla dorosłych to przede wszystkim ciekawa i nowoczesna alternatywa dla innych środków transportu, takich jak rower czy skuter. W przeciwieństwie do hulajnóg dla dzieci nie służy ona tylko do zabawy.
Sprzęt dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczny. Stąd też pojazdy dla najmłodszych mają mniejszą prędkość maksymalną, zasięg i maksymalne obciążenie. Nie bez znaczenia będzie również opcja regulowania wysokości kierownicy czy też antypoślizgowy podest. Te główne czynniki odróżniają je od modeli przeznaczonych dla dorosłych.
Jeżeli zastanawiasz się nad hulajnogą elektryczna dla dorosłych, w tym poradniku znajdziesz nasze propozycje.

Jakie przepisy regulują jazdę na hulajnodze? Od ilu lat może być użytkowana?

Zanim zrobisz pierwszy krok na hulajnodze, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Hulajnoga nie wymaga rejestracji oraz prawa jazdy, o ile jej moc nie przekracza 250 W. Nie ma również limitu wieku. Jest jednak jedno ale – w myśl przepisów polskiego prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) osoba poruszająca się na hulajnodze jest traktowana jako… pieszy.
Dlatego też hulajnogą możesz jeździć wyłącznie po chodnikach lub drogach dla pieszych, a w razie ich braku – po poboczu. Dopiero gdy nie ma pobocza lub nie można z niego korzystać, pieszy ma prawo wjechać na jezdnię. Ponieważ piesi mają zakaz korzystania ze ścieżek rowerowych, gdy wjedziesz na nią hulajnogą, możesz zostać ukarany mandatem.

CZY WIESZ, ŻE…

Ekstremalną odmianą jazdy na hulajnodze jest scootering. Najlepszym miejscem do uprawienia tej dyscypliny sportu jest oczywiście skatepark. Scootering wymyślili w latach 90. Australijczycy, inspirując się jazdą na BMX-ie.

Jak widać, przepisy te są przestarzałe i nie przystają do panujących realiów. W wielu krajach Europy Zachodniej załatwiono już ten problem hamujący popularność hulajnóg elektrycznych. Przepisy w Polsce mają się już wkrótce zmienić – nowe prawo ma wprowadzić pojęcie „urządzenia transportu osobistego”.

Proponowane Towary:

Kawasaki Streetboard KX-ST10,1 10" <%– –%>
Kawasaki Streetboard KX-ST14,0 14" <%– –%>
Goclever City Board S6 6,5" (biały) <%– –%>
Archos BoltV2 (srebrny) <%– –%>
Archos Bolt Jr (szary) <%– –%>

Jak jeździć hulajnogą z silnikiem?

Mężczyzna i kobieta jadą na elektrycznej hulajnodzeW tradycyjnej hulajnodze wystarczy jedną nogę położyć na podpórce, a drugą odpychać się od podłoża. Kiedy jesteś wystarczająco rozpędzony, dostawiasz tę drugą i balansujesz ciałem, aby utrzymać równowagę. Im częściej wykonujesz tę sekwencję, tym większą prędkość osiągasz. W przypadku elektrycznych hulajnóg dla dorosłych wygląda to nieco inaczej, choć jest równie łatwe. Wystarczy przejechać kilkaset metrów, aby to przyswoić. 
Przed jazdą warto zapoznać się z instrukcją obsługi i zwrócić uwagę na dwa elementy. Które? Uwagi wymaga korzystanie z manetki prędkości umieszczonej na kierownicy. Napęd od początku osiąga pełną sprawność – warto więc nauczyć się spokojnie ruszać, by nie utracić równowagi.
To samo dotyczy hamulca. Hamuje się, naciskając na tylny błotnik. Gdy naciśniesz go zbyt mocno, potrafi solidnie szarpnąć i zachwiać naszą pozycją, co jest odczuwalne zwłaszcza przy wyższej prędkości.
Każdy z modeli może się różnić w szczegółach i odczuciach jazdy, dlatego gdy przymierzasz się do jazdy na nowym modelu, warto go traktować z rezerwą przez pierwsze kilkaset metrów. 

Dlaczego warto jeździć hulajnogą do pracy?

Wybór hulajnogi jako środka transportu do pracy niesie ze sobą wiele korzyści. Hulajnoga elektryczna posiada silnik elektryczny, który jest ekologiczny i niezwykle tani. Przejechanie nią 100 kilometrów kosztuje tylko kilkadziesiąt groszy. Gdy wybierasz się hulajnogą z silnikiem do pracy, możesz zapomnieć o miejscu do parkowania czy opłacie za postój.
Wymiary hulajnogi po złożeniu są tak kompaktowe, że możesz ją schować pod pachą, wnieść swobodnie do biura i pozostawić pod biurkiem. W pracy nie będziesz musiał się martwić, czy Twój sprzęt jeszcze stoi pod biurowcem, czy może znalazł już nowego właściciela.
W zachodniej Europie wielu dorosłych nie wyobraża sobie dojazdów do pracy bez hulajnogi. W Polsce ten trend dopiero się zaczyna, a wielu specjalistów zapowiada, że jest to przyszłość miejskiego transportu. 
 
 

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas