Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Bezpieczna technika krok po kroku

Autor: Joanna

Jeżdżenie na hulajnodze elektrycznej nie jest wymagające, jednak aby bezpiecznie się nią poruszać po parku i mieście, należy przestrzegać pewnych zasad jej prowadzenia. Nowoczesny środek transportu, stanowiący alternatywę dla roweru czy skutera, jest ceniony nie tylko z uwagi na aspekt rozrywkowy.

Mężczyzna jedzie na hulajnodze elektrycznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak się jeździ na hulajnodze elektrycznej
  2. gdzie wolno się nią poruszać i kto może z niej korzystać
  3. dlaczego warto jeździć hulajnogą elektryczną

Hulajnoga elektryczna dla dzieci i dorosłych

Trzy zaparkowane hulajnogi elektryczne

Elektryczna hulajnoga jeszcze do niedawna była zarezerwowana tylko dla dzieci jako forma rozrywki i alternatywa dla roweru czy rolek. Obecnie ten środek transportu jest coraz częściej wybierany również przez dorosłych w zastępstwie samochodu czy skutera i służy jako narzędzie poruszania się po mieście, aktywnego spędzania czasu oraz metoda szybkiego dotarcia do pracy, pozwalająca uniknąć stania w korkach ulicznych. Zasady działania i prowadzenia hulajnóg dla dzieci i dorosłych zasadniczo od siebie nie odbiegają. Różnice stanowią głównie wytrzymałość konstrukcji, maksymalna do osiągnięcia prędkość, przyspieszenie oraz funkcje dodatkowe, takie jak antypoślizgowy podest czy regulowana wysokość kierownicy. Przykładowa polecana hulajnoga elektryczna dla małoletniego, Razor Glow E100, ma maksymalne obciążenie do 55 kg i osiąga prędkość 16 km/h. Dla dorosłej osoby odpowiednie będą natomiast modele Xiaomi MiJa 365 o udźwigu 100 kg bądź Forever City Sprinter Pro CS-500 dla użytkowników o wadze nawet 130 kg, którzy chcą pokonywać odległości z prędkością aż 25 km/h. Asortyment hulajnóg dla dorosłych jest bardzo bogaty. W tym poradniku znajdują się różne propozycje sprzętu. Mimo że ten środek transportu osobistego cieszy się coraz większym zainteresowaniem i można z niego korzystać również w mieście, to przepisy nie określają, gdzie dokładnie wolno jeździć na hulajnodze elektrycznej. Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników ruchu drogowego warto poznać i przestrzegać kilku zasad jej prowadzenia.

CZY WIESZ, ŻE...

Ekstremalną odmianą jazdy na hulajnodze jest scootering. Najlepszym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu jest skatepark. Scootering wymyślili w latach 90. XX wieku Australijczycy, inspirujący się jazdą na BMX-ie.

  • 5 999 zł
  • 3 499 zł
  • 5 999 zł
  • 3 499 zł
  • 5 999 zł

Jak jeździć na elektrycznej hulajnodze? Zasady poruszania

Mężczyzna i kobieta jadą na elektrycznej hulajnodze

Aby bezpiecznie i komfortowo jeździć hulajnogą elektryczną, należy dostosować wysokość kierownicy do swojego wzrostu i przyjąć odpowiednią pozycję wyjściową na podeście po wstępnym rozpędzeniu pojazdu. Ustawienie kierownicy ma duże znaczenie nie tylko z uwagi na wygodę jazdy, ale także dla zdrowia kręgosłupa i stawów kończyn, a optymalne ułożenie stóp, jakim jest 45°, ułatwia balansowanie urządzeniem i pokonywanie zakrętów. Dla nadania prędkości hulajnodze wystarczy jedną nogę położyć na podeście, a drugą odpychać się od podłoża tak, jak w tradycyjnej hulajnodze. Następnie trzeba dostawić drugą nogę na podparcie, utrzymać równowagę i cieszyć się jazdą. Im częściej wykonuje się sekwencje odpychania nogą, tym większą prędkość się osiąga, a silnik wbudowany w sprzęt utrzymuje ją i pozwala pokonywać dystans bez użycia siły własnych mięśni. Segway Ninebot KickScooter ES1 potrafi na jednym ładowaniu akumulatora pokonać nawet 20 km, z kolei Motus Scooty 8,5+ osiąga zasięg aż 40 km. Dużym udogodnieniem są modele wyposażone w tempomaty, sprawiające, że hulajnoga elektryczna utrzyma stałą prędkość bez potrzeby odpychania lub trzymania przycisku jazdy. Taką funkcję ma np. Blaupunkt ESC808. Przed pierwszym użyciem produktu należy zapoznać się z instrukcją obsługi, szczególnie z rozdziałem dotyczącym wskazówek, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej. Warto także pamiętać, że modele mogą różnić się między sobą detalami konstrukcyjnymi i dodatkami funkcjonalnymi, dlatego, zanim opanuje się właściwą technikę prowadzenia pojazdu, pierwsze kilkaset metrów należy traktować z rezerwą.

Dlaczego warto kupić ten środek transportu osobistego?

Jeżdżenie na hulajnodze elektrycznej sprawia nie tylko frajdę i przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu, ale również zapewnia inne korzyści. To lekki i wygodny środek transportu, który pozwoli zaoszczędzić czas na dojazdach do szkoły, pracy czy na uczelnię. Można go zaparkować w miejscu parkingowym dla rowerów lub złożyć i wprowadzić do pociągu czy autokaru w przypadku dłuższego dystansu. Ułatwi drobne zakupy w pobliskim sklepie lub dotarcie do urzędu czy na pocztę. Poza tym jazda hulajnogą poprawia koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie głębokie korpusu ze względu na konieczność trzymania równowagi oraz balansowanie własnym ciężarem. Odciąża stawy kończyn i dotlenia organizm.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny