Aktualne przepisy jazdy na hulajnodze elektrycznej!

Maciej Jagodziński

Ta sytuacja wymagała prawnego unormowania od kiedy międzynarodowe wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych zaczęły operować na ulicach i chodnikach polskich miast. W maju 2021 r. weszła w życie długo wyczekiwana nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, a we wrześniu 2022 r. dokonano kolejnych poprawek ustawy. Hulajnoga elektryczna – nowe przepisy? Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? UTO? Wyjaśniamy!

Zobacz także: Ranking hulajnóg elektrycznych – najlepsze modele

 

Przepisy jazdy na hulajnodze elektrycznej – wyjaśnienie

Jeśli pojazd elektryczny jest w stanie pędzić kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, wyprzedza rowery, a jednocześnie jego użytkownik ma na chodniku status i prawa pieszego, to znaczy, że… przepisy jazdy na hulajnodze elektrycznej są dziurawe jak te chodniki! I chodniki, i przepisy mogą stanowić niebezpieczeństwo, nawet śmiertelne.

Od 20 maja 2021 r. stan prawny hulajnóg elektrycznych i innych napędzanych elektrycznie bezpedałowych urządzeń transportu osobistego (UTO), a także bezpedałowych pojazdów nieelektrycznych został uregulowany. Te przepisy obowiązywały około roku, ponieważ w styczniu 2022 r. wprowadzono kilka mniejszych poprawek, natomiast we wrześniu 2022 r. ustawa została znowelizowana. Hulajnoga elektryczna przepisy 2023 – oto skrócona lista zmian z naszym komentarzem.

 

Przepisy 2023: hulajnogi elektryczne i UTO – podstawowe informacje

          Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów.

          Urządzenie transportu osobistego (UTO) to pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, np. deskorolka elektryczna czy elektryczne urządzenie samopoziomujące („hoverboard” – i nie, nie jest to antygrawitacyjna deska z filmu „Powrót do przyszłości”).

          Do kierowania hulajnogą lub UTO przez osobę dorosłą nie są wymagane dokumenty.

          Osoby w wieku 10–18 lat potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM (motorowery, od 14 lat), A1 (motocykle, od 16 lat), B1 (quady, od 16 lat) lub T (ciągniki rolnicze, od 16 lat).

          Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z elektrycznych hulajnóg lub UTO tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych stawiają na bezpieczeństwo, również najmłodszych.

 

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną lub UTO? Gdzie odstawić?

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych ograniczają możliwości poruszania się po mieście. To wynik blisko półtorarocznej obserwacji zachowania użytkowników i incydentów związanych właśnie z hulajnogami elektrycznymi. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

- Po ścieżce lub pasie dla rowerów. Dozwolona prędkość: 20 km/h. Ścieżki rowerowe od początku uważane były za najbardziej odpowiednie także dla hulajnóg elektrycznych.

- Po jezdni, na której dozwolony jest ruch do 30 km/h, tylko w przypadku jeśli nie ma ścieżki rowerowej. Hulajnogę elektryczną w dalszym ciągu obowiązuje prędkość maks. 20 km/h. Teraz już wiadomo, czy można jeździć hulajnogą elektryczną po jezdni.

- Chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli na jezdni jest dozwolony ruch z prędkością powyżej 30 km/h i nie ma drogi dla rowerów. Dozwolona prędkość na chodniku: prędkość pieszego. Pierwszeństwo ma pieszy. Kierujący hulajnogą zachowuje szczególną ostrożność. Niektóre modele mają specjalny tryb pieszego, który ogranicza prędkość do 3–5 km/h. Jeśli nie ma takiego trybu – pozostaje nam prowadzenie hulajnogi obok nas.

 • 1 599 zł
 • 1 399 zł
 • 999 zł
 • 2 999,99 zł
 • 969 zł
 • 6 049 zł
 • 2 899 zł
 • 2 599 zł
 • 2 099 zł
 • 2 409 zł

Zaostrzono zasady korzystania z innych pojazdów elektrycznych – UTO. Mianowicie deskorolki elektryczne, hoverboardy, monocykle elektryczne nie mogą się poruszać po jezdni – nawet z wydzielonym pasem dla rowerów! Jest jeden wyjątek, dzięki któremu możemy wjechać monocyklem na jezdnię – to przejazd dla rowerów na światłach. To jedna z większych zmian.

Hulajnogi zostawia się na chodnikach szerszych niż 1,5 m, równolegle do krawędzi najbardziej oddalonej od jezdni – czyli równolegle do budynku, przy ścianie (lub w strefach do tego przeznaczonych). Dobrze, że nowe przepisy hulajnóg elektrycznych zajęły się tym problemem!

 

Hulajnoga elektryczna i UTO – przepisy jazdy 2023. Czego się zabrania?

- Ciągnięcia lub holowania innego pojazdu. Osoby zbierające hulajnogi hulajnogami (tzw. juicerzy, zarabiający na ładowaniu i odstawianiu hulajnóg z wypożyczalni) popełniają wykroczenie.

- Przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Pary na hulajnodze popełniają wykroczenie – nowe przepisy 2023 wyraźnie to podkreślają.

- Kierowania po spożyciu alkoholu albo środka podobnie działającego. To rozsądne: głowy i kończyny rozbite na hulajnogach w weekendowe noce stały się prawdziwą zmorą SOR-ów.

- Przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Dokładnie jak rowery. Kierowcy muszą wypatrywać pieszych chcących przejść przez jezdnię, a pędzący rower lub hulajnoga to dodatkowe zagrożenie.

Hulajnogi zostawia się na chodnikach szerszych niż 1,5 m, równolegle do krawędzi najbardziej oddalonej od jezdni – czyli równolegle do budynku, przy ścianie (lub w strefach do tego przeznaczonych). Dobrze, że nowe przepisy hulajnóg elektrycznych zajęły się tym problemem!

A w przypadku UTO dodatkowo zabrania się:

- Czepiania się pojazdów. I nie chodzi o szkalowanie Multipli, tylko o podczepianie się pod jeżdżące pojazdy. To może mieć poważne konsekwencje.

 

Hulajnoga elektryczna – przepisy jazdy a taryfikator mandatów

Regulacje dotyczące przepisów jazdy hulajnogą elektryczną zostały ustalone. A ich egzekucja? Oto taryfikator mandatów za wykroczenia dotyczące hulajnóg elektrycznych, rowerów, a także UTO, poruszających się na chodniku, po drodze dla pieszych lub drodze dla rowerów i pieszych:

- przekroczenie prędkości poruszania na chodniku – 300 zł;

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 300 zł;

- utrudnianie ruchu pieszemu – 300 zł;

- nieprawidłowe parkowanie – 100 zł;

- naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100 zł;

- przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji – 300 zł.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych ograniczają możliwości poruszania się po mieście.

Dla wszystkich weekendowych imprezowiczów, którzy chcieliby się poruszać hulajnogą elektryczną, kary za jazdę pod wpływem alkoholu:

kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – 2500 zł;

kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – 1000 zł.


Przypomnijmy, że stan nietrzeźwości zaczyna się od 0,5 promila, a stan po użyciu alkoholu to od 0,2 do 0,5 promila.


Taryfikator obejmuje także inne wykroczenia:

naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 100 zł;

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 100 zł;

naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł;

naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 zł.

 • 6 049 zł
 • 3 199 zł
 • 2 999,99 zł
 • 2 899 zł
 • 2 639 zł
 • 2 599 zł
 • 2 409 zł
 • 2 399 zł
 • 2 099 zł
 • 1 999 zł

Hulajnoga elektryczna przepisy: wymagania techniczne

Przepisy jazdy hulajnogą elektryczną to jedno, nowelizacja ustawy obejmuje również wiele wymagań technicznych, którym sprostać muszą producenci tychże pojazdów. A są to:

- hulajnoga elektryczna musi być wyposażona w co najmniej jeden hamulec. Naturalnie! Hamowanie silnikiem elektrycznym jest powolne i powinno służyć wyhamowaniu, np. gdy dojeżdżamy do skrzyżowania. Sytuacje awaryjne wymagają szybszej reakcji;

- musi mieć fabryczne ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście zgodnie z przepisami, jeżdżąc chodnikiem, musisz się poruszać z prędkością pieszego, przy czym dobrze, aby tym pieszym nie był Usain Bolt;

- musi mieć sygnał dźwiękowy, stopkę, a także miejsce na dane identyfikacyjne producenta. Czyli trochę jak w rowerze i trochę jak w samochodzie. Dzwonek do ostrzegania pieszych, stopka do wygodnego odstawiania, zgodnie z przepisami, na chodniku, a identyfikacja producenta dla celów służb bezpieczeństwa;

- może mieć maksymalnie 140 centymetrów długości, 90 centymetrów szerokości, a także maksymalnie 30 kilogramów masy własnej. I słusznie! Większe egzemplarze byłyby prawie tak duże jak niektóre skutery. A 30 kilogramów to rozsądna waga, dzięki której bez większego wysiłku przeniesiemy hulajnogę;

Przepisy jazdy hulajnogą elektryczną to jedno, nowelizacja ustawy obejmuje również wiele wymagań technicznych, którym sprostać muszą producenci tychże pojazdów.

- musi mieć przednie i tylne oświetlenie. Pędzący nieoświetlony pojazd to chodnikowa (i drogowa!) zmora wszystkich uczestników ruchu. Jeśli twoja hulajnoga nie ma takiego oświetlenia, możesz kupić dodatkowe akcesoria, które rozwiązują ten problem;

- musi mieć odblaski: przynajmniej jeden czerwony z tyłu, w innym kształcie niż trójkąt, i po jednym na każdym boku – żółte lub białe. Więcej odblasków to większa widoczność i bezpieczeństwo.

 

Przepisy 2023: rolki i deskorolki

Jest jeszcze jedna nowa kategoria: urządzenia wspomagające ruch, przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. To np. rolki, wrotki, deskorolki. Jazda dozwolona bez ograniczeń wiekowych i bez dokumentów zarówno na drodze dla rowerów, jak i na chodniku czy drodze dla pieszych, z zachowaniem prędkości pieszego i szczególnej ostrożności. Widzisz rolkarza na ścieżce rowerowej? Ma pełne prawo tam być! Widzisz go na chodniku? To również jego miejsce!

 

Podsumowanie

Teraz znasz już nowe przepisy – hulajnogi elektryczne stały się w teorii bezpieczniejsze. Liczymy, że tak samo będzie z realizacją. Dla wszystkich zaciekawionych i jeszcze niezdecydowanych polecamy nasz artykuł Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Bezpieczna technika. Wyjaśnia on wszelkie wątpliwości związane z jazdą na hulajnodze, a także podpowiada początkującym, na co zwrócić uwagę. Jeśli właśnie szukasz odpowiedniego modelu, zapraszamy do naszego poradnika Jaką hulajnogę elektryczną kupić?, który szczegółowo wyjaśnia tę kwestię. Tymczasem nasz ranking hulajnóg elektrycznych, zestawia najciekawsze i najpopularniejsze modele dostępne w naszym sklepie. Może znajdziesz coś dla siebie!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!