Data publikacji: 21 lutego 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dbać o hulajnogi i deskorolki elektryczne – praktyczne porady

Poleć znajomemu Drukuj

Wszystkie urządzenia elektryczne zasilane za pomocą akumulatorów mają swoją żywotność. Nie inaczej jest z pojazdami elektrycznymi, takimi jak deskorolki, hoverboardy czy hulajnogi. Dlatego – żeby jak najdłużej cieszyć się ich funkcjonalnością – powinno się odpowiednio dbać o baterię i przestrzegać kilku prostych zasad. Poznaj nasze praktyczne porady i przedłuż życie swoim urządzeniom!

Hulajnoga elektryczna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy bateria w pojazdach elektrycznych wymaga formowania,

- jak prawidłowo ładować hulajnogi i deskorolki,

- o czym jeszcze warto pamiętać.

Hulajnoga elektryczna – akumulator. Co robić na początku?

HoverboardW pojazdach elektrycznych najczęściej stosowane są baterie litowo-jonowe – są one dość delikatne i jeśli nie obsługuje się ich prawidłowo, mogą w krótkim czasie stracić swoją pojemność, a co za tym idzie – długość działania. Dawniej większą popularnością cieszyły się akumulatory niklowo-kadmowe, które należało na samym początku całkowicie rozładować, a następnie naładować do 100%. Z tego względu wiele osób znających metodę formatowania dawniej stosowanych baterii stosuje ją również w nowocześniejszych akumulatorach Li-ion, jak się okazuje – zupełnie niesłusznie. Co z tego wynika? Po zakupie hoverboarda lub deskorolki elektrycznej z baterią litowo-jonową możesz ją od razu naładować i korzystać ze sprzętu do woli!

CZY WIESZ, ŻE...

Korzystanie z pojazdów na baterie litowo-jonowe jest ekonomiczne dla portfela, jak również wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Ładowanie i rozładowywanie akumulatora hulajnogi elektrycznej

Jeśli chodzi o ładowanie baterii litowo-jonowych, należy przestrzegać dwóch najważniejszych zasad:

  • nie pozwól akumulatorowi się rozładować – według teorii baterie litowo-jonowe najlepiej pracują w zakresie 20-80% naładowania. Co to oznacza? Jeśli zachowasz poziom naładowania akumulatora w tym zakresie, będzie on w mniejszym stopniu tracił na pojemności, a także będzie bardziej wydajny;
  • nie przeładowuj baterii – akumulator powinno się odłączać od prądu zaraz po naładowaniu do pełna – lub nawet chwilę przed. Dzięki temu nie fundujesz baterii kolejnych cyklów ładowania skracających jej żywotność. Dodatkowo zbyt długie ładowanie baterii, np. całą noc, może skutecznie uszkodzić akumulator, mocno przegrzać, a nawet wywołać pożar.

Wynika z tego, że w przypadku deskorolki czy hulajnogi elektrycznej akumulator powinien być stale doładowywany. Nie musisz czekać, aż poziom naładowania baterii spadnie do 20% – możesz to robić dużo wcześniej, a im częściej, tym lepiej. Postaraj się też uniknąć każdorazowego ładowania do pełna – dzięki temu nie zapomnisz odłączyć urządzenia przed snem lub wyjściem z domu.

Proponowane produkty:
Razor Power Core E100 (fioletowy) <%– –%>
Razor Jetts DLX <%– –%>
Razor PowerRider 360 (czarny) <%– –%>
Razor E200 (biały) <%– –%>
Razor E90 (różowy) <%– –%>

Inne zasady dbania o hulajnogi elektryczne i hoverboardy

Hulajnoga elektryczna Globber 2SAby zapewnić pojazdom elektrycznym jak najdłuższą sprawność, należy pamiętać także o:

  • unikaniu przegrzania – przegrzewanie baterii w hoverboardzie może prowadzić do poważnego uszkodzenia, utraty pojemności akumulatora i gorszej pracy urządzenia. Dlatego należy unikać pozostawiania hulajnogi czy deskorolki elektrycznej na słońcu, a także nadmiernego obciążania baterii – np. przy długich podjazdach pod górkę;
  • zasadach jazdy w niskiej temperaturze – baterie litowo-jonowe gorzej radzą sobie także w niskich temperaturach. Ich pojemność znacząco spada, nawet do 50%, gdy używa się ich w okolicach 0 stopni Celsjusza. Może się to okazać problematyczne, jeśli dojeżdżasz na hulajnodze elektrycznej do pracy i latem jedno naładowanie wystarcza Ci na pokonanie dystansu. Zimą może się to okazać niemożliwe. Na szczęście zmiany w pojemności pod wpływem zimna są tylko tymczasowe, a po rozgrzaniu praca baterii wraca do normy;
  • unikaniu spięć – dotyczy to przede wszystkim przypadkowego zmoczenia deskorolki lub hulajnogi. Jeśli tak się stanie, warto rozkręcić urządzenie, wyjąć baterię i całość pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu być może uda się uratować akumulator i urządzenie;
  • odpowiednim przechowywaniu – jeśli planujesz odstawić pojazd elektryczny na dłuższy czas, np. na sezon zimowy, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Najlepiej naładować baterię do poziomu około 50% i przechowywać urządzenie w chłodnym, lecz nie zimnym pomieszczeniu. Warto, aby temperatura miała ok. 5 stopni Celsjusza lub więcej. Pod żadnym pozorem nie przechowuj hulajnogi elektrycznej w niższej temperaturze, ponieważ mróz prawdopodobnie zniszczy baterię.

Jeśli wiesz już, jak odpowiednio dbać o pojazdy elektryczne, sprawdź, czy znasz zasady dotyczące przemieszczania się nimi po mieście: Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą elektryczną w dużym mieście – sprawdź przepisy i nasze porady.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Jak przetrwać upały? Zobacz urządzenia, które ochłodzą Ciebie i mieszkanie!
Zobacz więcej   
Sprawdź, które klimatyzatory przenośne użytkownicy uznali za najlepsze.
Zobacz więcej   
Zobacz, jak prawidłowo ustawić klimatyzator!
Zobacz więcej   

Znajdź nas