Data publikacji: 19 kwietnia 2019
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dbać o grill gazowy?

Poleć znajomemu Drukuj

Odpowiednia pielęgnacja grilla gazowego sprawi, że urządzenie zachowa trwałość i posłuży Ci na wiele sezonów. Ponadto tylko grillowanie na grillu gazowym właściwie zadbanym nie zaszkodzi zdrowiu. Przeczytaj porady i przekonaj się, w jaki sposób czyścić, pielęgnować i zabezpieczać na zimę swoje urządzenie.

czyszczenie grilla gazowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak zadbać o zdrowe grillowanie na grillu gazowym
  2. jak korzystać z grilla gazowego
  3. jak przygotować grill gazowy na zimę

Jak zadbać o zdrowe grillowanie na grillu gazowym?

pielęgnacja grilla gazowegoZdrowe i smaczne grillowanie na grillu gazowym zależy nie tylko od sposobu przyrządzania potraw. Równie istotna jest pielęgnacja urządzenia, m.in. rusztu. Po każdym przygotowywaniu posiłku lub zakończeniu przyjęcia grillowego wykonaj następujące kroki:
  1. Zamknij pokrywę grilla.
  2. Ustaw temperaturę na 300-350°C (lub inną najwyższą).
  3. Odczekaj ok. 10 minut i wyłącz grill gazowy.
Dzięki zaprezentowanym krokom wypalisz przytwierdzone do rusztu pozostałości żywności i tłuszcz. W postaci zwęglonej zanieczyszczenia będą łatwiejsze do usunięcia. Pamiętaj jednak, by nie zwlekać z wypalaniem zbyt długo. Jeśli pozwolisz grillowi gazowemu się wychłodzić, czynności pielęgnacyjne potrwają dłużej, a efekt może być gorszy.
Do zbierania zwęglonych pozostałości z rusztu grilla gazowego wykorzystaj szczotkę z włosiem ze stali szlachetnej – nie uszkodzi go. Następnie pokryj żebra niewielką ilością oleju roślinnego. To pomoże zaimpregnować ruszt i zabezpieczy go m.in. przed korozją, co jest szczególnie ważne, gdy grilla gazowego używasz w ogrodzie bądź na tarasie.
Opróżnij i wyczyść pojemniki, w których w czasie przygotowywania posiłków zbiera się tłuszcz. W modelu Broil King Gem 320 znajdują się aż trzy aromatyzery konieczne do dokładnego oczyszczenia, a także aluminiowy piekarnik.

PORADA

Ruszt grilla gazowego najlepiej pokrywać olejem, gdy jest jeszcze ciepły (ok. 100°C). Wówczas olej lepiej wniknie w mikropory. Poza odpornością na korozję ruszt zyska powłokę nieprzywierającą, co ułatwi kolejne grillowanie na grillu gazowym.

Proponowane produkty:
Landmann kompaktowy grill 3kW <%– –%>
Broil King Crown S340 <%– –%>
Landmann 11103 <%– –%>
Grille ogrodowe
259 zł

Zobacz więcej   
Broil King Royal 320 <%– –%>
Broil King Crown Classic 310 <%– –%>

Jak korzystać z grilla gazowego?

zdrowe grillowanie na grillu gazowym Ravanson GO-3Grillujesz na grillu gazowym regularnie? Czyść ruszt szczotką ze stali szlachetnej zarówno po, jak i przed uruchomieniem. Jeżeli stał nieużywany przez kilka tygodni, zanim położysz na ruszcie produkty spożywcze, umyj go wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Kilka razy spłucz i koniecznie dokładnie osusz. Dopiero wtedy możesz rozpocząć grillowanie.
Po umyciu rusztu pokryj żebra cienką warstwą oleju. Nie rozgrzewaj urządzenia do najwyższej temperatury, ponieważ możesz zniszczyć powłokę zabezpieczającą – wypalisz ją. Dodatkowo posmaruj olejem boki potraw grillowanych na grillu gazowym. Dzięki temu nie będą przywierały do rusztu.
Mniej czasu zajmie Ci czyszczenie grilla z jednolitą płytą, takiego jak Hendi FIESTA 600 146002. Tu przede wszystkim konieczne będzie dokładne wyszorowanie rusztu wodą z płynem do mycia naczyń i osuszenie, np. papierem kuchennym.
Poznaj pyszne przepisy na dania z grilla gazowego. Przygotowuj potrawy w sposób sprzyjający pielęgnacji urządzenia. Jeśli chcesz solić mięso, rób to dopiero po przyrządzeniu. Unikaj wykonywania marynat na bazie cukru. Ponieważ woda doprowadza do powstawania rdzy, twórz marynaty na bazie oleju.

Jak przygotować grill gazowy na zimę?

Pod koniec sezonu grillowego zadbaj o swoje urządzenie z podwójną starannością – długi okres nieużywania w połączeniu z nieodpowiednim zabezpieczeniem może doprowadzić do uszkodzenia grilla gazowego.
Postępuj tak jak po każdym grillowaniu. Zacznij od wypalenia resztek żywności przylegających do rusztu pod pokrywą. Tym razem rób to nawet dłużej, do 30 minut. Pojawi się biały dym, oznaczający skuteczne usuwanie resztek. Kiedy zniknie, możesz zakończyć proces wypalania. Poczekaj, aż grill gazowy nieco się schłodzi, i wyczyść ruszt, aromatyzery, wnętrze pokrywy i obudowę. W rozbudowanym modelu, takim jak Ravanson GO-3, konieczne będzie także wymycie piekarnika.
Nie żałuj oleju do pokrycia rusztu – zabezpieczysz go przez rdzewieniem. Jeśli planujesz przechowywać urządzenie na zewnątrz lub w pomieszczeniu o podwyższonej wilgoci, zakup szczelny pokrowiec z grubego materiału odpornego na wodę. Koniecznie dobrze zakręć zawór i odłącz od grilla butlę z gazem. Zarówno butlę, jak i cały grill przechowuj w pomieszczeniu z właściwą wentylacją.
Obejrzyj wszystkie grille gazowe dostępne w RTV EURO AGD. Znajdź model, na którym będziesz wygodnie grillować i którego pielęgnacja nie sprawi Ci kłopotu. Pamiętaj o okresowym czyszczeniu, nawet jeśli nie korzystasz z urządzenia. Posłuży Ci na dłużej.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów