Jak czyścić płytę indukcyjną?

Joanna

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, powinieneś być świadomy tego, że jej pielęgnacja będzie Cię kosztować nieco zachodu. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku prostych zasad, urządzenie zachowa swoją funkcjonalność i estetykę na długi czas. Jak czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek – sprawdź!

Płyta indukcyjna – czyszczenie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym czyścić płytę indukcyjną po użyciu,

- jak ją myć, by była błyszcząca i bez smug,

- jak czyścić przypaloną płytę indukcyjną.

Płyta indukcyjna – czyszczenie na co dzień

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jakie środki sprawdzą się podczas czyszczenia płyty indukcyjnej. Choć na rynku można spotkać się ze specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, na co dzień w zupełności wystarczą detergenty, które już posiadasz w kuchni – mogą to być płyn do mycia naczyń, spray do szyb czy nawet mydło w płynie. Będziesz również potrzebować miękkiej gąbki lub ściereczki oraz papierowego ręcznika.

UWAGA

Uważaj na to, aby środek do czyszczenia nie posiadał drobinek ściernych, mogących pozostawić na powierzchni rysy, których nie będzie można później usunąć. Pamiętaj, że  porysowana płyta indukcyjna może stracić nie tylko na estetyce, lecz również na funkcjonalności.

Jak czyścić płytę indukcyjnąJak czyścić płytę indukcyjną? Przede wszystkim zaczekaj, aż wystygnie, aby uniknąć oparzenia. Nanieś detergent na powierzchnię, dokładnie rozprowadź po całej płycie, pozostaw na chwilę i dopiero zmyj. Dzięki temu środek będzie miał czas na rozpuszczenie zabrudzeń – w efekcie usuniesz je znacznie łatwiej i szybciej. Na koniec przetrzyj jeszcze raz całą powierzchnię ściereczką do sucha, by usunąć pozostałości detergentu.
Pamiętaj o tym, że w przypadku płyty indukcyjnej ważna jest systematyczność. Należy ją myć codziennie, aby uniknąć narastania zabrudzeń – podczas ich późniejszego zeskrobywania po dłuższym czasie nietrudno będzie o zarysowanie delikatnej powierzchni.

Jak bez smug czyścić płytę indukcyjną?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do czyszczenia płyty indukcyjnej możesz z powodzeniem wykorzystać zwykłą gąbkę. Choć jest to sposób na skuteczne usunięcie zabrudzeń, nie uda Ci się jednak nadać jej w ten sposób połysku. Co zrobić, aby pozbyć się nieestetycznych smug, które psują efekt? Wystarczy na koniec przetrzeć całą powierzchnię płyty miękką, suchą ściereczką z mikrowłókna, wykonując równomierne, koliste ruchy. Warto też sięgnąć po ocet lub jego roztwór z wodą – najlepiej zastosować go już po wypolerowaniu powierzchni. Płyta indukcyjna będzie lśnić czystością!

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj też o tym, że choć możesz ją myć najróżniejszymi środkami, najlepszy efekt osiągniesz, wybierając preparaty przeznaczone do czyszczenia płyt indukcyjnych. Pozostawią one na jej powierzchni specjalną, ochronną powłokę, która nada jej połysk, jak również ułatwi późniejsze usuwanie zabrudzeń.

Polecane płyty do zabudowy
  • 2 499 zł
  • 1 499 zł
  • 5 999 zł
  • 1 999 zł
  • 4 599 zł

Jak usunąć przypalony tłuszcz i resztki jedzenia?

Skrobak do płyty indukcyjnejCo zrobić z przypaloną płytą indukcyjną? Przede wszystkim trzeba jak najszybciej zareagować. Jeśli w czasie gotowania zupa lub sos wyleje się na płytę i zacznie przypalać, jak najszybciej wyłącz ją, odczekaj chwilę, by ostygła i wytrzyj plamę. Robiąc to od razu, najpewniej uda Ci się usunąć zabrudzenie bez skrobania – nie musisz więc martwić się o porysowanie płyty indukcyjnej. Możesz też spotkać się z urządzeniami ze specjalną funkcją umożliwiającą natychmiastowe ochłodzenie podłoża, dzięki czemu szybko je wyczyścisz, a następnie wrócisz do wcześniejszych ustawień. Szeroki wybór takich płyt indukcyjnych znajdziesz w tej kategorii.
Jeśli przypalony tłuszcz zdążył już zaschnąć, trzeba go zeskrobać. Nie używaj do tego jednak ostrej strony gąbki czy druciaka, gdyż pozostawisz na powierzchni rysy. Zamiast tego sięgnij po specjalny skrobak do płyt indukcyjnych – na przykład taki, który prezentujemy tutaj. Przyłóż go do podłoża pod kątem 45° i zacznij zeskrobywać zaschniętą plamę płynnymi, powolnymi ruchami. Na koniec wypoleruj powierzchnię – po przypalonym jedzeniu nie powinien zostać nawet ślad.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie korzystaj z płyty indukcyjnej, dopóki nie usuniesz z niej przypalonych resztek. Dlaczego? Wysoka temperatura spowoduje, że jeszcze mocniej przywrą do powierzchni, przez co niemożliwym będzie usunięcie ich bez pozostawienia szpecących rys. Uważaj szczególnie na cukier – przypalając go na płycie indukcyjnej, pozostawisz na niej trwałe, niemożliwe do wypolerowania ślady.

Zastanawiasz się dopiero nad zakupem płyty indukcyjnej? W tym artykule znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci wybranie odpowiedniego urządzenia – sprawdź!
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!