Jak często wymieniać filtr w okapie?

Autor: Ola

Filtr jest elementem kluczowym dla prawidłowego działania okapu kuchennego. Warto więc poświęcić chwilę jego konserwacji, by cieszyć się długą i przede wszystkim skuteczną pracą tego urządzenia. Jak czyścić i jak często wymieniać filtry do okapu? Podpowiadamy!

filtr do okapu – jak czyścić?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. spośród jakich filtrów do okapu możesz wybierać
 2. jak dbać o okapy z filtrem węglowym
 3. dlaczego mycie filtrów metalowych jest tak ważne

zabrudzony filtr do okapuFiltry do okapu – jakie masz możliwości?

Filtr do okapu to z pozoru niedoceniane akcesorium, które odgrywa ogromną rolę podczas codziennych działań podejmowanych w kuchni. To właśnie dzięki niemu z pomieszczenia szybko znikają nieprzyjemne zapachy, a cząsteczki tłuszczu ze smażonych czy gotowanych potraw na osiadają na wszystkich gładkich powierzchniach.

W zależności od rodzaju okapu możesz mieć do czynienia z następującymi filtrami:

 • węglowymi – najbardziej klasyczne rozwiązanie wykorzystujące węgiel aktywny i jego możliwości absorpcyjne. Spotyka się je zazwyczaj w tych okapach, które pracują w funkcji pochłaniacza, czyli bez podłączania do przewodu kominowego. Za przykład niech posłuży chociażby ten filtr;

UWAGA

Filtry węglowe do okapu mogą być dostępne w dwóch wariantach: dedykowanych i uniwersalnych. W tym pierwszym przypadku masz do czynienia z akcesoriami wymiennymi przeznaczonymi do montażu tylko w konkretnych modelach. W tym drugim przypadku dysponujesz większą swobodą, gdyż możesz je dowolnie przycinać i dopasowywać w zasadzie do każdego okapu. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie może być mniej wygodne w użyciu i bardziej czasochłonne w montażu – musisz przecież samodzielnie dopasować je do swojego okapu.

Polecane filtry do okapów
 • 119,99 zł
 • 45,99 zł
 • 129,99 zł
 • 69,99 zł
 • 59,99 zł

filtr węglowy do okapuWszystko, co powinieneś wiedzieć o okapach z filtrami węglowymi

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, filtry węglowe stosuje się w pochłaniaczach, które oczyszczają powietrze w obiegu zamkniętym, czyli bez podłączania do wentylacji. Do ich największych zalet można zaliczyć to, że:

 • są wyjątkowo proste w montażu – najczęściej założysz je w zaledwie kilka minut i to bez korzystania z żadnych narzędzi;
 • są bardzo tanie – cena ich zakupu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od konkretnego rodzaju;
 • zapewniają optymalną skuteczność – o ile włączysz okap odpowiednio szybciej, by mógł poradzić sobie z oczyszczenie całego powietrza z pomieszczenia.

Korzystając z filtrów węglowych, trzeba jednak pamiętać o jednym: akcesoria te mają ograniczoną żywotność, dlatego też wymagają regularnej wymiany – a jeśli o tym zapomnisz, okap po prostu nie będzie spełniać swojej funkcji. Jak często wymieniać taki filtr do okapu? Jeśli postawisz na taki wysokiej jakości, może Ci służyć nawet kilkanaście miesięcy, zanim straci na funkcjonalności. Szacuje się jednak, że przeciętny filtr używany w normalnych, niezbyt intensywnych warunkach, powinien zostać wymieniony po 4 miesiącach.

CZY WIESZ, ŻE…

Jak rozpoznać, że to już czas? Zaufaj swojemu… nosowi. Jeśli włączasz okap odpowiednio szybko, a jeszcze na długo po gotowaniu po domu roznoszą się kuchenne zapachy, najwyraźniej nadeszła pora na wymianę filtra do okapu.

Garść praktycznych informacji o filtrach węglowych znajdziesz również w tym artykule. Zajrzyj tam, a dowiesz się chociażby, jak dokładnie działają i dlaczego błędnie uważa się je za mało skuteczne.

Okap z filtrem metalowym – pielęgnacja

Filtrów metalowych z zasady nie trzeba wymieniać, jako że są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Wystarczy więc tylko regularnie je myć – ręcznie lub nawet w zmywarce do naczyń – a zachowają swoje właściwości i umożliwią okapowi sprawne działanie. Jedyną sytuacją wymagającą wymiany takiego filtra jest jego mocne zaniedbanie. Jeśli nie czyściłeś go od dłuższego czasu i teraz Twoje próby naprawienia tej sytuacji spełzły na niczym, lepiej zainwestuj w nowy, zamiast wciąż korzystać z takiego oblepionego tłuszczem. Dlaczego to tak ważne? Okazuje się, że oblepiony tłuszczem filtr może stanowić zagrożenie pożarowe – warto więc pamiętać o jego konserwacji, ze względu na własne bezpieczeństwo.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link