Jak działa filtr węglowy do okapu?

Autor: Anna

Filtr węglowy do okapu sprawia, że powietrze w kuchni staje się wolne od tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Jakość filtra zależy m.in. od wielkości kuleczek węgla aktywnego. Aby filtr działał skutecznie, należy uruchomić go tuż po rozpoczęciu gotowania lub smażenia.

Okap kuchenny z filtrem węglowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest filtr węglowy do okapu
  2. od czego zależy jakość okapu z filtrem węglowym
  3. dlaczego warto zamontować okap podszafkowy z filtrem węglowym
  4. jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego
  5. jak zamontować podszafkowy okap z filtrem węglowym

Co to jest filtr węglowy do okapu?

Wymiana filtra w okapie kuchennym

Filtr węglowy do okapu składa się z niewielkich kuleczek węgla aktywnego o właściwościach absorpcyjnych. Wszelkie opary powstające na przykład podczas gotowania trafiają do filtra. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest czyste i świeże, gdyż wszelkie nieprzyjemne aromaty zostają na filtrze. Filtr węglowy do okapu montuje się zazwyczaj na filtrze aluminiowym (służącym do wyłapywania cząsteczek tłuszczu) lub na silniku okapu. Jednak, aby działał skutecznie, okap należy uruchamiać tuż po tym, jak zaczniemy gotować. To spowoduje, że w pomieszczeniu nie dojdzie do nadmiernego wytwarzania wilgoci i tłuszczu. Ponadto zawsze warto przykrywać patelnię czy garnek. Nie tylko wpłynie to korzystnie na czas przygotowania potrawy, ale też ograniczy ilość nieczystości w pomieszczeniu.

Od czego zależy jakość okapu z filtrem węglowym?

Aby węgiel aktywny zamknięty w obudowie filtra był skuteczny, należy wybrać model o nieco większej granulacji, taki jak np. Akpo 650, Amica FWK 160 czy Amica FWP 18. Okap z filtrem węglowym powinien mieć filtr, który z jednej strony umożliwi swobodny przepływ powietrza, a z drugiej dokładnie wybierze znajdujące się w nim nieczystości. Wysokiej jakości okap z filtrem węglowym powinien także mieć solidną obudowę, dopasowaną do rozmiarów filtra. Dzięki temu przepływające powietrze w całości zostanie przefiltrowane – nie zostaną w nim resztki tłuszczu i wilgoci.

Jakość filtra zależy także od tego, jakie substancje jest w stanie zatrzymać. Najlepsze pochłaniacze kuchenne z filtrami węglowymi mogą zatrzymać nawet metale ciężkie. Wydajność urządzenia zależy od zawartości węgla aktywnego w filtrze. Im jest go więcej, tym z lepszym modelem mamy do czynienia.

Dlaczego warto zamontować okap podszafkowy z filtrem węglowym?

Okap podszafkowy z filtrem węglowym może odmienić oblicze pomieszczenia, w którym się znajdzie. Dzięki niemu wnętrze staje się mniej chaotyczne i bardziej dopasowane pod względem estetycznym. Tego typu okap kuchenny z filtrem węglowym doskonale wkomponowuje się w każdą przestrzeń. Produkowany jest z tworzyw, które sprawiają, że wygląda dobrze zarówno w otoczeniu drewnianych, jak i laminowanych mebli kuchennych. Producenci okapów oferują modele wyposażone np. w światło LED, które sprawia, że płyta i kuchenka są jaśniejsze, a to z kolei wprowadza przytulny nastrój. Ponadto, okap kuchenny z filtrem węglowym, dzięki dużej mocy absorpcji, będzie pasował nawet do kuchni typu open space. Zanim jednak zamontujemy okap z filtrem węglowym, pamiętajmy, że urządzenie po przełączeniu na wyższy bieg może generować hałas.

Polecane filtry do okapów
  • 49,99 zł
  • 59,99 zł
  • 49,99 zł
  • 49,99 zł
  • 69,99 zł

Jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego?

Filtr węglowy do okapu

Montaż okapu na filtr węglowy jest zadaniem dla osoby doświadczonej w tym zakresie. Samodzielnie możemy jednak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu. Nie będą nam do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Najpierw należy zdjąć obudowę okapu i metalowe filtry. Po odkręceniu filtrów węglowych trzeba przykręcić nowe, a następnie ponownie zamontować filtry metalowe i obudowę okapu. Gdy wiemy już, jak założyć filtr węglowy do okapu, pamiętajmy, by robić to regularnie, mniej więcej co 3–6 miesięcy. Zapewni to poprawnie funkcjonowanie okapu kuchennego.

Ceny filtrów węglowych nie należą do wygórowanych. Do tańszych modeli zaliczamy m.in. Finlux FCF-S60g i Amica FWK 250. Warto mieć w zapasie kilka filtrów. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać filtra co 3–6 miesięcy, możemy zdecydować się na zakup kosztowniejszego modelu, który może pracować bez wymiany nawet do 3 lat. Niemniej jest to rozwiązanie znacznie droższe niż standardowy jednorazowy filtr.

Podszafkowy okap z filtrem węglowym ‒ montaż

Podstawowym narzędziem, które będzie nam potrzebne do montażu, jest wkrętarko-wiertarka. Dzięki niej wywiercimy otwory niezbędne do osadzenia okapu. Podczas instalacji pamiętajmy o instrukcjach producenta. Gdy okap będzie działał jako pochłaniacz, najpierw zdejmijmy filtry tłuszczowe okapu i blokadę umożliwiającą mu pracę w obiegu zamkniętym. Po montażu filtra w odpowiednim miejscu i zaklejeniu otworu doprowadzającego powietrze do kanału wentylacyjnego przyłóżmy okap do danej części szafki i zaznaczmy miejsca, w których wywiercimy otwory. Następnie przyłóżmy okap na filtry węglowe i przymocujmy go za pomocą wkrętów do szafki. Potem zamontujmy filtry na tłuszcz.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link