Internet w komputerze bez karty sieciowej – to możliwe!

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są sposoby, by uruchomić Internet bez karty sieciowej na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając odbiornik Wi-Fi jak podłączyć i skonfigurować zewnętrzną kartę sieciową
Autor: Klaudia

Podczas instalacji Internetu, zwłaszcza w przypadku podłączania kilku komputerów, mogą pojawić się problemy związane z przewodami ciągnącymi się po pokoju. Na szczęście można to rozwiązać, łącząc poszczególne urządzenia bezprzewodowo. Nie każdy komputer jest co prawda fabrycznie przystosowany do takiego podłączenia, ale da się uruchomić Internet bez karty sieciowej wbudowanej w urządzenie. Dowiedz się, jakie istnieją w tym zakresie rozwiązania.

Zobacz także: Internet w domu - zobacz, jak skonfigurować sieć domową

Jakie są sposoby, by uruchomić Internet bez karty sieciowej?

Na początku warto podkreślić, że mówimy tu o karcie obsługującej sieci bezprzewodowe – jest w nią wyposażony praktycznie każdy laptop. Inaczej przedstawia się to w przypadku komputerów stacjonarnych, które standardowo posiadają jedynie kartę Ethernet, pozwalającą na przewodowe połączenie z siecią. Jest ono niekiedy uciążliwe, np. w sytuacjach, gdy gniazdo internetowe znajduje się w innej części pomieszczenia niż komputer i nie da się łatwo zmienić tego stanu rzeczy. Na szczęście umożliwienie komputerowi stacjonarnemu odbioru sieci bezprzewodowej nie jest karkołomnym zadaniem i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Karta WLAN na USBOto dwa podstawowe sposoby, by wyposażyć komputer w Wi-Fi:
  • karta PCI WLAN – podpinana jest do płyty głównej przez port PCI (ang. Peripheral Component Interconnect), co oznacza, że bez otwierania komputera się nie obędzie. Po podłączeniu z tyłu obudowy umieszcza się anteny, najczęściej dwie, choć np. w urządzeniu ASUS PCE-AC88 znajdziemy ich aż cztery, co przekłada się na sumaryczną prędkość aż 3 100 Mb/s. Maksymalna prędkość transmisji danych karty PCI to nawet 1,9 Gbps, dodatkowo zasięg Internetu jest tu całkiem duży,
  • karta WLAN na USB – sposób bardziej obecnie rozpowszechniony i trudno się dziwić – z uruchomieniem Wi-Fi w ten sposób poradzi sobie właściwie każdy, bez zbytniego zastanawiania się jak podłączyć ten element. Wystarczy bowiem włożyć kartę do dowolnego wolnego gniazda USB, bez zaglądania do wnętrza komputera, i po przeprowadzeniu konfiguracji można cieszyć się dostępem do Internetu. Choć zasięg Internetu jest tu nieco mniejszy niż w przypadku PCI, jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne – w sklepie najtańsze karty na USB kosztują poniżej 30 zł. Prędkość transmisji maksymalnie może osiągnąć do 1 200 Mb/s. Trzeba również pamiętać, że zakupiony klucz musi odpowiadać specyfikacji routera. Aktualnie najbardziej powszechną normą jest standard 802.11n, który stanowi rozszerzenia usług i poprawki innych standardów z rodziny 802.11.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając odbiornik Wi-Fi?

  • standard bezprzewodowy – czyli to, co zostało już wspomniane wyżej. Oznaczenia różnią się tylko końcową literą, warto więc dowiedzieć się, co oznacza każda z nich. Do najpopularniejszych standardów należą te zakończone na “n” i “ac”, które gwarantują wysoką przepustowość sieci,
  • zasięg anteny – parametr tym ważniejszy, im większy teren ma obejmować Wi-Fi. Na transmisję wpływ ma m.in. grubość ścian, odległość od routera i obecność innych sieci w pobliżu,
  • częstotliwość pracy – istotna dla bardziej wymagających użytkowników. Standardowa częstotliwość to 2,4 GHz, co w zupełności wystarcza do podstawowych czynności. Praca w wyższej częstotliwości 5 GHz ułatwia natomiast m.in. streaming video, oglądanie filmów w 4K czy granie w bardziej wymagające gry online. Ciekawym rozwiązaniem są routery dualband i triband, które obsługują obie wymienione częstotliwości, niwelując znacznie szanse na zakłócenia.
Polecane karty sieciowe pci
  • 419 zł
  • 148,99 zł
  • 109,99 zł
  • 459 zł
  • 429 zł
Jaki adapter Wi-Fi kupić?

Czy wiesz że...

Alternatywnym rozwiązaniem dla mniejszych urządzeń, takich jak Pocket PC czy aparaty fotograficzne, są karty Compact Flash (CF) WiFi, które nie tylko dostarczają dodatkowego miejsca na przechowywanie danych, ale też pozwalają na połączenie się z siecią bezprzewodową (Wi-Fi).

Jaki adapter Wi-Fi kupić?

Jak skonfigurować zewnętrzną kartę sieciową?

Podłączanie zamontowanej karty PCIKonfiguracja zewnętrznej karty sieciowej nie jest nazbyt skomplikowana. Po podłączeniu karty do komputera i jego uruchomieniu, system powinien automatycznie pobierć sterowniki. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak skorzystanie z płyty CD dołączonej do zestawu. Jeżeli router został już skonfigurowany i podłączony do Internetu, pozostanie jedynie podłączyć się do sieci lokalnej. Jeśli dopiero instalujesz router, przeczytaj o tym, Jak podłączyć i skonfigurować router.

W przypadku sieci bezprzewodowej podłączenie ogranicza się do nawiązania łączności Wi=Fi za pomocą prostego kreatora „Połącz z siecią”. Po krótkiej konfiguracji sieć bezprzewodowa powinna już działać bez problemów.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów