Wybieramy inteligentne gniazdo – co warto o nim wiedzieć?

Autor: Piotr

Inteligentne gniazdka coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a przy tym także zwiększyć komfort użytkowania i obsługiwania innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu. Jakie przydatne funkcje posiadają inteligentne gniazdka?

Lewa dłoń kobiety trzymająca inteligentne gniazdko, prawa dłoń trzymająca smartfon z aplikacją.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest i do czego służy inteligentne gniazdko
  2. na jakie parametry gniazdek należy zwrócić uwagę
  3. jakie modele inteligentnych gniazdek warto polecić

Inteligentne gniazdko – co to takiego?

Kobieta kontrolująca smartfonem inteligente gniazdko.

Coraz więcej osób stara się oszczędzać na zużyciu energii elektrycznej, a tym samym obniżać swoje rachunki za prąd. Jednym z dobrych i skutecznych sposobów na to jest zakup inteligentnych gniazdek. Wielu uważa, że tego typu urządzenia są kosztowne i poza ich zasięgiem finansowym. Nic bardziej mylnego. Niedrogie i nowoczesne gniazdka wyposażone zostały w specjalne systemy elektroniczne, dzięki którym zwykłe gniazdka o napięciu około 230 V mogą stać się znacznie bardziej funkcjonalne. Inteligentne gniazdko elektryczne ma z pozoru proste zadanie – kontrolować i koordynować przepływ prądu. Nierzadko możemy obsługiwać wybrane urządzenie z poziomu smartfona, dzięki odpowiedniej aplikacji producenta. W efekcie zarządzamy całym naszym domowym sprzętem AGD i RTV, włączając lub wyłączając poszczególne urządzenia, bez potrzeby wstawania z łóżka czy fotela.

Producenci inteligentnych gniazdek elektrycznych wybrane modele wyposażyli w funkcję pozwalającą nie tylko kontrolować, ale i dokładnie mierzyć zużywaną energię. Dużym atutem tego typu akcesoriów jest prostota montażu. Wystarczy jedynie włożyć specjalną „nakładkę” do kontaktu znajdującego się na ścianie, blacie lub biurku. Inteligentne gniazdka elektryczne są więc gwarantem kontroli nad pracą podstawowych urządzeń wykorzystywanych w domu, również nad zużyciem energii elektrycznej.

  • 127,99 zł
  • 129,99 zł
  • 99,99 zł
  • 99,99 zł
  • 68,99 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając inteligentne gniazdko?

Dłoń kobiety wkładająca inteligentne gniazdko do kontaktu.

Na rynku możemy znaleźć wiele modeli inteligentnych gniazdek. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim nie warto przesadnie oszczędzać na zakupie tego typu gadżetów. Te w najniższych cenach posiadają znacznie mniej funkcji, co w efekcie nie przysporzy odczuwalnych oszczędności. Równie ważna jest forma komunikacji z gniazdkiem. W nowszych modelach jest to komunikacja z wykorzystaniem domowej sieci Wi-Fi lub internetu. Oczywiście najlepszym urządzeniem będzie takie, którego pracą można sterować na odległość, także poza domem. Idealnym rozwiązaniem jest sterowanie z poziomu zainstalowanej w smartfonie aplikacji. Dzięki niej możemy zarówno monitorować bieżące zużycie prądu przez konkretne urządzenia, jak i zdalnie włączać je lub wyłączać. Kolejną ciekawą funkcją, jaką posiadają niektóre inteligentne gniazdka elektryczne, jest możliwość ustawienia automatycznego włączania/wyłączania sprzętów o danej porze, np. radioodbiornika czy telewizora po zmroku.

Nie ulega wątpliwości, że używanie inteligentnych gniazdek pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania znajdujących się w domu sprzętów AGD czy RTV. Większość modeli gniazdek posiada czujnik wysokiej temperatury, który ostrzega przed przegrzaniem, a co za tym idzie – także ewentualnym uszkodzeniem podłączonego do sieci elektrycznej urządzenia. Warto również kupić model posiadający funkcję sterowania każdego rodzaju oświetleniem. To świetna i bardzo przydatna opcja, szczególnie podczas naszej nieobecności w domu (może nawet zapobiec włamaniu).

Dobre inteligentne gniazdko powinno przedstawiać statystykę zużycia energii w czytelny sposób. W lepszych modelach możemy ustalić, co jaki czas takie raporty będą wykonywane, a dane gromadzone, np. raz dziennie, raz na tydzień, miesiąc czy kwartał. Możemy też zdecydować, w jakiej formie informacje te będą nam dostarczane, np. bezpośrednio do aplikacji lub choćby drogą mailową. Wcześniej jednak zwróćmy uwagę, czy potencjalne urządzenie jest kompatybilne z naszym telefonicznym systemem operacyjnym. Większość modeli współpracuje z najpopularniejszymi systemami Android i iOS. Tylko nieliczne gniazdka współdziałają również z Windows Phonem.

Polecane modele inteligentnych gniazdek

Z pewnością warto postawić na inteligentne gniazdko Wi-Fi. Taka decyzja zaowocuje dużym komfortem codziennego użytkowania zarówno samego urządzenia, jak i podłączonych do niego sprzętów elektrycznych. W efekcie nasze rachunki za prąd będą niższe. Są to bowiem urządzenia nie tylko bardzo przydatne, ale i ekonomiczne. Przykładowym modelem TP-LINK Smart Plug Wi-fi HS100 możemy sterować przy użyciu smartfona lub tabletu, a przy trybie zdalnym nawet podczas nieobecności w domu. Z kolei gniazdko Ezviz T31 CS-T31-16A-EU EU BASIC posiada również funkcję kontroli głosem. Trafnym wyborem będzie też urządzenie Orno OR-PRE-409. To niedrogi model, ale przy tym posiadający i dobrze spełniający podstawowe funkcje (np. pozwala sterować podgrzewaczem wody). Sprawdzonymi inteligentnymi gniazdkami elektrycznymi są także Fibaro FGWPE-102 oraz DGM PP-W162.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link