Koszty eksploatacji drukarek – jaką warto kupić, aby zaoszczędzić?

Autor: Joanna

Zakup drukarki do firmowego czy domowego biura to tylko część istotnych wydatków związanych z posiadaniem sprzętu i drukowaniem. Koszty eksploatacji drukarki są często znacznie wyższe niż samo jej nabycie. Na co zwrócić uwagę, jaką drukarkę wybrać i czym kierować się podczas zakupu urządzenia?

Tusz wpływa na koszt eksploatacji drukarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaką drukarkę warto wybrać: laserową czy atramentową
  2. czy można zmniejszyć koszty eksploatacji drukarek, stosując zamienniki
  3. jak papier wpływa na wydajność użytkowania i żywotność sprzętu

Eksploatacja drukarek – koszty użytkowania technologii laserowej i atramentowej

Koszty eksploatacyjne to m.in. toner w drukarce laserowej

Koszty eksploatacji drukarek są diametralnie różne w zależności od rodzaju technologii. Drukarki atramentowe są z reguły droższe od najtańszych drukarek laserowych, chociaż powoli ta różnica się zaciera. Np. jedna z tańszych drukarek atramentowych, czyli Canon PIXMA TS705, jest zbliżona cenowo do jednej z tańszych drukarek laserowych, jaką jest choćby Brother HL-1112E. Ta zasada dotyczy jednak drukarek laserowych monochromatycznych, które w modelach atramentowych nie występują. Jedną z większych zalet atramentówek jest bez wątpienia możliwość druku w kolorze już w najtańszych modelach. Drukarki laserowe kolorowe, np. HP Color Laser 150nw (AZB95A), Brother HL-L3210CW czy Xerox Phaser 6510DN, to droższy zakup. A jakie są koszty eksploatacji drukarek laserowych i atramentowych w porównaniu do ceny zakupu sprzętu? Drukarka atramentowa jest droższa w użytkowaniu. Natomiast nawet w taniej drukarce laserowej koszty eksploatacji będą zazwyczaj niższe niż w atramentowej i ostatecznie mniej zapłacisz za wydruk i utrzymanie sprzętu. Uśredniony koszt wydruku 1 strony na drukarce laserowej monochromatycznej wynosi ok. 8 gr, a na kolorowej 32 gr. Z kolei koszt druku w drukarce atramentowej to blisko 80 gr za stronę. Poza tym szczególnie narażona na uszkodzenia jest głowica w drukarce atramentowej. Nieregularne drukowanie będzie skutkowało zaschnięciem tuszu w dyszach. Często udrożnienie głowicy jest czasochłonne i trudne, a wymiana elementu na nowy nieopłacalna. Eksploatacja drukarek laserowych jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Na pracę urządzenia nie wpływa liczba stron drukowanych w ciągu dnia. Toner zawsze gwarantuje uzyskanie trwalszych wydruków. Wydajność drukarek laserowych jest bardzo wysoka. Toner Black Piont LBPPS111L wystarcza na 1500–10000 stron. Planując zakup drukarki, warto zastanowić się, która technologia będzie odpowiadała potrzebom użytkowników w domu czy biurze. Jeśli nastawiamy się na drukowanie zestawień finansowych czy dokumentów tekstowych, to odpowiednia będzie drukarka laserowa monochromatyczna. Natomiast jeśli wydrukami będą głównie fotografie lub dokumenty zawierające różnorodne grafiki, tabele czy wykresy, niezbędna okaże się drukarka atramentowa.

CZY WIESZ, ŻE...

Drukarki laserowe na ogół oferują niższą jakość drukowania zdjęć. To drukarki atramentowe na ogół wykazują wyższą rozdzielczość druku i lepsze odwzorowanie kolorów.

Polecane papier do drukarek
  • 64,99 zł
  • 39,99 zł
  • 5,99 zł
  • 79,99 zł
  • 24,39 zł

Jak zmniejszyć koszty eksploatacji drukarki laserowej i atramentowej?

Papier fotograficzny

Koszty eksploatacji drukarek można znacząco zmniejszyć, stosując odpowiednie zamienniki tuszów, tonerów i innych materiałów. Ważne jednak, aby zamienniki były dobrej jakości, ponieważ produkty niewiadomego pochodzenia mogą zniszczyć sprzęt lub powodować słabej jakości wydruki. Wówczas oszczędność będzie pozorna. Tutaj znajdują się stosowne tusze i tonery do drukarek – zarówno zamienniki, jak i oryginały.

Koszty eksploatacji drukarki a papier

Papier używany w procesie drukowania znacznie przyczynia się do kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Kiedy przy zwykłych wydrukach wystarczy papier o gramaturze 80 g/m2, to przy bardziej wymagających dokumentach, np. oficjalnych listach, podaniach czy pracach zaliczeniowych na uczelni, warto pomyśleć o lepszym papierze. Szczególnie ma to znaczenie w drukarkach atramentowych. Do druku zdjęć najlepiej stosować dedykowany papier. Niektórzy producenci oferują kartki wytwarzane przy użyciu specjalnej technologii, aby jeszcze bardziej podnieść jakość drukowanych fotografii czy grafik – przykładem jest Kodak Papier foto A4 180g.

Zakup drukarki stanowi tylko 20–30% całkowitych kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Pozostałe wydatki wiążą się głównie z zakupem tuszu lub tonera do drukarki oraz papieru, szczególnie dedykowanego do danego rodzaju wydruku czy drukarki. Ważne jednak, żeby te 70–80% pozostałych kosztów eksploatacyjnych drukarki było wydawane w jak najdłuższym czasie.

PORADA EKSPERTA

Drukarki laserowe na ogół drukują szybciej niż drukarki atramentowe. Już najprostsze i najtańsze drukarki laserowe drukują około 2,5 razy szybciej od najtańszych drukarek atramentowych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny