Data publikacji: 22 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Ile kosztuje eksploatacja drukarki w biurze?

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Zakup drukarki do firmy to tylko część istotnych kosztów związanych z wydrukiem. Koszty eksploatacyjne drukarek są często znacznie wyższe niż koszt zakupu samej drukarki. Warto abyś miał tego świadomość, gdyż nieprzemyślana decyzja może nas wpędzić w kłopoty. Koszt eksploatacji może być tak duży, że tanie drukowanie i bezproblemowa eksploatacja będzie tylko mrzonką. Na co zwrócić uwagę, jaką drukarkę wybrać i czym się kierować? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Tusz wpływa na koszt eksploatacji drukarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

-  jaką drukarkę wybrać: laserową czy atramentową,

- czy można zmniejszyć koszt eksploatacji stosując zamienniki,

- jak papier wpływa na koszty eksploatacji.

Jaką drukarkę wybrać: laserową czy atramentową?

Koszty eksploatacji drukarki są diametralnie różne w zależności od rodzaju technologii. Drukarki laserowe są prawie zawsze droższe od najtańszych drukarek laserowych, chociaż powoli ta różnica się zaciera np. jedna z tańszych drukarek atramentowych w naszym sklepie Canon PIXMA iP2850 jest zbliżona cenowo do tańszej drukarki laserowej Brother HL-1112E.
Koszty eksploatacyjne to m.in. toner w drukarce laserowejJednak dotyczy to drukarek laserowych monochromatycznych, które w modelach atramentowych nie występują. Plusem atramentówek bez wątpienia jest możliwość druku w kolorze już w najtańszych modelach. Drukarki laserowe kolorowe to już drożdży zakup np. Lexmark CS317dn.
Jednak przyjrzyj się bliżej, jaki jest koszt eksploatacji tych drukarek. Tańsza na ogół drukarka atramentowa jest droższa w eksploatacji. Oczywiście w taniej drukarce laserowej koszt eksploatacji będzie zazwyczaj wyższy niż w droższej drukarce, ale i tak zazwyczaj mniej zapłacisz za wydruk niż w drukarce atramentowej. Uśredniony koszt wydruku 1 strony na drukarce laserowej monochromatycznej wynosi 8 gr, a na kolorowej 32 grosze (analogiczny koszt dla drukarki atramentowej to ok. 80 gr za stronę).
Poza tym szczególnie narażona na uszkodzenia jest głowica w drukarce atramentowej. Nieregularne drukowanie będzie skutkowało zaschnięciem tuszu w dyszach. Często udrożnienie głowicy jest utrudnione, a wymiana elementu na nowy nieopłacalna.
W drukarkach laserowych nie jest istotne czy drukujesz 1 000 czy 1 stronę dziennie. Toner, poza niezmienną gotowością do pracy, gwarantuje też uzyskanie bardziej trwałych wydruków.
Wydajność drukarek laserowych jest bardzo wysoka. Toner wystarcza na 1 500 do nawet 10 000 stron np. wysokowydajny toner do drukarek m.in. Samsung, Black Point LBPPS111L.
Planując zakup zastanów się, która technologia odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli prowadzisz firmę drukującą zestawienia finansowe, dokumenty tekstowe niewymagające druku w kolorze wybierz drukarkę monochromatyczną laserową. Jeżeli są to wydruki kolorowe to wybierz laserową drukarkę kolorową. Natomiast, jeżeli np. prowadzisz studio fotograficzne to będziesz potrzebował drukarki atramentowej.

CZY WIESZ, ŻE...

Drukarki laserowe na ogół oferują niższą jakość drukowania zdjęć. To drukarki atramentowe generalnie wykazują wyższą rozdzielczość druku i lepsze odwzorowanie kolorów.

Proponowane Towary:

Epson C13S450075 <%– –%>
Kodak Papier foto 4R 180g 50 arkuszy <%– –%>
Kodak Papier foto premium 4R 230g 50 arkuszy <%– –%>
Kodak Copier Paper A4 <%– –%>
HP Home&Office A4 <%– –%>

Czy można zmniejszyć koszt eksploatacji stosując zamienniki?

Papier fotograficznyKoszt eksploatacji drukarek można znacząco zmniejszyć stosując odpowiednie zamienniki tuszy, tonerów i innych materiałów eksploatacyjnych. Ważne, aby były to dobrej jakości zamienniki, ponieważ te niewiadomego pochodzenia mogą nam nawet zniszczyć drukarkę lub spowodować złej jakości wydruki. Wtedy oszczędność będzie pozorna.
W naszym sklepie zakupisz odpowiednie tusze lub tonery do drukarek, zarówno dobrej klasy zamienniki jak i oryginały.

Jak papier wpływa na koszty eksploatacji?

Tusz lub toner to tylko część kosztów, chociaż najbardziej istotna całego wydruku. Papier, którego użyjesz również ma znaczenie. Oczywiście przy zwykłych wydrukach wystarczy papier o gramaturze 80 g/m2. Jednak przy bardziej wymagających wydrukach warto pomyśleć o lepszym papierze. Szczególnie ma to znaczenie w drukarkach atramentowych. Do druku zdjęć najlepiej stosować dedykowany papier, który znacząco zwiększa jakość wydruku. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek dedykowane do druku papiery, wytwarzane przy użyciu specjalnych technologii np. Kodak Papier foto A4 180g.

PORADA EKSPERTA

Drukarki laserowe na ogół drukują szybciej niż drukarki atramentowe. Już najprostsze i tanie drukarki laserowe drukują około 2,5 razy szybciej od najtańszych drukarek atramentowych.

Na zakup drukarki wydajesz 20-30% kwoty, która będzie stanowiła całościowy koszt eksploatacji. Pozostałe wydatki wiążą się głównie z zakupem tuszu lub tonera do drukarki oraz papieru, szczególnie dedykowanego do danego rodzaju wydruku czy drukarki. Ważne żeby te 70-80% pozostałych kosztów było wydawane w jak najdłuższym czasie.

 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Obudowy komputerowe do 400 zł – ranking TOP 7

Sprawdź, jaką obudowę komputera do 400 zł możesz kupić!
Zobacz więcej   

O czym pamiętać przy wyborze nowoczesnego smartfona?

Sprawdź, jak zdecydować, jaki nowoczesny telefon kupić!
Zobacz więcej   

Co jest ważne przy wyborze telefonu z dużym ekranem?

Przekonaj się, na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas wybierania polecanych smartfonów z dużym ekranem.
Zobacz więcej   

Znajdź nas