HTPC – alternatywa dla zestawów kina domowego. Co jest potrzebne do samodzielnego złożenia tego komputera?

Autor: Grzegorz

HTPC to nazwa komputera pełniącego rolę kina domowego. Stanowi on alternatywę dla zestawów multimedialnych, którym zawdzięczamy niepowtarzalny dźwięk podczas oglądania filmów. W sklepach dostępne są gotowe modele HTPC, ale komputer można też złożyć samodzielnie.

Klawiatura z przyciskiem HTPC

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest HTPC i do czego możesz go używać;
  2. co jest lepszym wyborem: zakup gotowego modelu czy samodzielny wybór komponentów;
  3. jaka jest budowa HTPC i co można do niego dokupić, aby dopasować komputer do swoich potrzeb.

Czym jest HTPC?

Tablet leżący na stole

Mini PC, bo tak czasem nazywa się ten sprzęt, to nie tylko znakomity odbiór dźwięku. Przy odpowiednio dobranych komponentach, komputer HTPC sprawdzi się zarówno do przeglądania internetu, jak i do grania na konsoli. Jego niewątpliwą zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki czemu zmieści się na naprawdę małych powierzchniach.

HTPC to skrót od angielskiej nazwy Home Theatre Personal Computer, czyli spersonalizowanego sprzętu do zacisza domowego. Komputer tego typu to bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które chciałyby korzystać z internetu, grać w gry lub po prostu oglądać filmy. Sprzęt znakomicie sprawdzi się na małych powierzchniach, ponieważ obudowa HTPC ma naprawdę niewielkie rozmiary. Jest również alternatywą dla zestawów kina domowego, które na ogół zajmują dużo miejsca.

Komputery HTPC pracują w oparciu o system Windows lub Linux i łączą w sobie funkcję kilku bardzo przydatnych urządzeń. Mogą być nagrywarkami DVD, a nawet tunerami telewizyjnymi. Ogólnie rzecz biorąc, są m. in. zestawami kina domowego. Pełnią niemal taką samą funkcję jak zestaw Sony BDV, który zajmuje o wiele więcej miejsca. Jeśli HTPC jest odpowiednio skonfigurowany, może służyć także innym celom, np. odtwarzaniu plików multimedialnych lub przeglądaniu zdjęć. Z właściwie dobraną grafiką, może stać się komputerem dla gracza.

  • 7 999 zł
  • 3 799 zł
  • 6 999 zł
  • 3 079 zł
  • 4 699 zł

Zakup gotowego HTPC czy montaż samodzielny?

Mini komputer z białym USB

W ofercie sklepów jest szeroki asortyment komputerów HTPC, które możemy kupić bez konieczności dobierania komponentów. Często jednak są one niewystarczające, aby sprostać naszym oczekiwaniom, dlatego dobrym pomysłem jest samodzielnie złożenie sprzętu. Osoby, które nie mają smykałki do montażu, powinny poprosić o pomoc specjalistę. Zakup konkretnych części leży jednak po stronie klienta. Przed zakupem warto zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od maszyny. Musimy mieć też na uwadze gabaryty urządzenia, ponieważ nie wszystkie podzespoły nadają się do umieszczenia ich w małej obudowie HTPC.

Jakie komponenty powinien zawierać komputer HTPC?

Podstawą działania HTPC jest płyta główna. Ze względu na małe gabaryty komputera, powinna być ona w formacie mini-ITX, czyli podobnie jak w obudowie NZXT H200. Większego rozmiaru nie będziemy w stanie zamontować. Płyta główna powinna posiadać co najmniej jeden slot PCI-E x16. Da to możliwość rozbudowy małego PC o dobrą kartę graficzną.

Istotnym elementem w HTPC jest procesor. Wybierzmy taki, który jest wydajny, ale też nie będzie pobierał zbyt dużej ilości energii. Do komputerów tego typu idealnie nadają się procesory firmy Intel, zwłaszcza Intel Core i3 lub i5 (np. takie, jak w komputerze Apple Mac mini) oraz Intel Pentium. Dobre komponenty oferuje również Athlon. W komputerze, dostosowanym do naszych potrzeb, nie może zabraknąć dysku i pamięci RAM. Najbardziej wydajny jest SSD, ponieważ działa szybciej i ciszej niż klasyczne HDD, które możemy zainstalować, jeśli nie mamy zbyt dużych wymagań sprzętowych. Optymalna pamięć RAM to 4 lub 8 GB. Niezbędny jest również napęd DVD lub Blu-Ray, taki jak ASUS SDRW lub inny.

Klasyczne HTPC mają grafikę wbudowaną w procesor, ale nie spełnia ona wymagań, jeśli chcielibyśmy się pokusić o grę na konsolę. Konieczne jest zatem dołożenie kolejnego komponentu, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie karty będą pasowały do HTPC. Idealną kartą graficzną do małego PC będzie Radeon R7 260X. Takie karty mają laptopy Dell, np. Dell Inspiron 5570. Podobnie jest z dźwiękiem. Jeśli chcemy mieć możliwość odtwarzania naprawdę dobrego dźwięku, musimy pomyśleć o karcie. Obudowa komputera może być zbyt mała na niektóre modele. Karty Sound Blaster nie zmieszczą się w mini, chyba że zmienimy obudowę na nieco większą, np. mATX. Komputery HTPC potrzebują zasilania o mocy nie większej niż 300 lub 350W, dlatego w tym przypadku dobrze sprawdzi się pół-pasywny lub pasywny zasilacz ATX bądź STX.

Niewątpliwą zaletą HTPC są jego wielofunkcyjność i niewielkie rozmiary, które umożliwią umieszczenie komputerka na naprawde małej powierzchni. Można go też dostosować do swoich potrzeb. Ta minimaszyna ma jednak i wadę – niekiedy bywa głośna, ponieważ jej mała obudowa nie zapewnia dobrego chłodzenia. Mimo to jest to naprawdę godny polecenia sprzęt.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów